Atteikta akreditācija Latvijai nelojālajai krievu privātskolai "Innova"
Drošības policijas (DP) sniegtās informācijas un izglītības programmu akreditācijas komisijas saskatīto pārkāpumu dēļ Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) atteicies akreditēt privātās vidusskolas "Innova" pamatskolas un vidējās izglītības programmas, pirmdien vēsta "Latvijas Avīze" (LA).
Šopavasar IKVD pārstāvjiem skolā nācies viesoties divu iemeslu dēļ: pirmkārt, tāpēc, ka skolai abām minētajām programmām beidzās akreditācijas termiņš, otrkārt, par skolu bija saņemts kāds iesniegums, kura saturu IKVD neatklāj, taču šī iesnieguma dēļ pārbaudi skolā veica IKVD Uzraudzības departaments.
Privātā vidusskola "Innova", kuras dibinātājs ir pedagoģiskais centrs "Eksperiments", saskaņā ar TV3 raidījumā "Nekā personīga" pausto esot izglītības iestāde, kurā tiek audzināta jaunā krievu elite. Piemēram, nepilsoņu tiesību aizstāve Elizabete Krivcova mācījusies ne gluži šajā skolā, bet minētā pedagoģiskā centra veidotā izglītības programmā. Savukārt tagadējie skolas pārstāvji un skolēni regulāri dodas uz dažādiem pasākumiem Krievijā, piemēram, organizācijas "Russkij mir" rīkoto jauno talantu salidojumu. Skolas profils sociālajos tīklos liecina, ka šopavasar skolas komanda piedalījusies debašu turnīrā Krievijā. 9.maija gājiena "Nemirstīgo pulks" organizatore Margarita Dragile skolas telpās ierīkojusi biroju pašas vadītai organizācijai "Parom".
Savukārt starp pedagoģiskā centra "Eksperiments" dibinātājiem ir Broņislavs Zeļcermans - aktīvs krievu skolu aizstāvis. Viņa dēls Aleksandrs Zeļcermans ir "Innova" direktors.
IKVD vadītāja Inita Juhņēviča pastāstījusi, ka IKVD eksperti skolu bija vērtējuši jau pirms diviem gadiem. Tad secināts, ka tās darbībā ir daudz uzlabojama, tāpēc skolas piedāvātās izglītības programmas akreditētas tikai uz diviem, nevis sešiem gadiem. Šopavasar, ierodoties skolā, ekspertiem nācies secināt, ka nepilnības nav novērstas, gluži otrādi - skolas darbība pat pasliktinājusies.
Kas tieši skolas darbībā ir nepieņemams, IKVD detaļās neklāsta, taču uzsver, ka skolā konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi, tajā skaitā pedagogu izglītības un profesionālās kvalifikācijas neatbilstība noteiktu mācību priekšmetu mācīšanai, mācību stundu slodzes pārsniegšana un izglītības programmu īstenošana neatbilstoši licencētajai programmai. Esot konstatēts arī tas, ka pedagogi nepietiekami zina latviešu valodu.
Skolas direktora vietniece Jolanta Krasovska pārmetumus noliedz un apgalvo, ka skola darbojoties Latvijas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Arī pedagogiem esot apliecinājums par latviešu valodas prasmi augstākajā līmenī, un tā nesen pārbaudīta.
Taču, pieņemot lēmumu, akreditācijas komisija ņēmusi vērā arī "informāciju saistībā ar izglītības iestādes, tās dibinātāju un atsevišķu pedagogu rīcību, kas neveicina piederības stiprināšanu Latvijai un sabiedrības saliedēšanu, kā arī Latvijas valstij, tās vērtībām lojālas sabiedrības veidošanu". Noprotams, ka šī informācija par skolu nākusi no DP, raksta LA, piebilstot, ka to, kāda precīzi bijusi DP apkopotā informācija, nekomentē ne IKVD, ne arī pati DP.
No sarunas ar Krasovsku secināts, ka skola kļuvusi aizdomīga kādu darbību dēļ, ko veikušas ar to tieši vai pastarpināti saistītas personas. Skolā gan uzskata, ka IKVD lēmums liegt akreditāciju šādu iemeslu dēļ nav taisnīgs. "Neviens pedagogs nekādas pretvalstiskas darbības nav veicis," uzsver Krasovska. Noprotams, ka DP ir kāda informācija par skolas dibinātāja un dažu pedagoģiskā centra "Eksperiments" absolventu rīcību. Krasovska norāda, ka tie ir cilvēki, kam nav nekāda sakara ar to, kā skolā tiek izglītoti skolēni un kuri privātajā vidusskolā "Innova" nav mācījušies.
Mācību iestāde IKVD lēmumu grasās pārsūdzēt Izglītības un zinātnes ministrijā.
Krasovska stāstījusi, ka sākotnēji no ekspertiem sapratusi, ka skola tiks akreditēta. Pēc tam, kad ekspertu vairs skolā nemaz nebijis, kaut kas licis viņiem lemt par sliktu šai privātskolai. IKVD vadītāja Juhņēviča toties teic - tas ir tikai normāli, ka lēmums tiek pieņemts nevis uzreiz pēc pārbaudes skolā, bet vēlāk. Tajā pašā laikā viņa neslēpj: viedokļi par to, ko darīt ar "Innova" programmu akreditāciju, akreditācijas komisijā bijuši dažādi.
Pašai skolai gan akreditācija nav atņemta, tā būs spēkā pat vēl līdz 2020.gadam. Juhņēviča LA skaidro, ka skola šobrīd var turpināt darbu, taču, kamēr nebūs akreditācijas, tā nevarēs saņemt valsts finansējumu skolotāju algām. Turklāt tā nedrīkst arī izsniegt valsts apstiprinātus izglītības dokumentus.
Kā norāda avīze, skolas Latvijā ir tiesīgas īstenot izglītības programmas, kas ir tikai licencētas, bet nav akreditētas, taču, ja izlaiduma brīdī nav akreditācijas, nav arī diploma. Privātskolai "Innova" patlaban licence ir tikai vidējās izglītības programmai, tātad skolēnus 10.klasē tā varēs uzņemt, pat ja nav akreditācijas. Taču pamatizglītības licence tai beigusies un pagaidām nav atjaunota. Tas nozīmē, ka uzņemt bērnus 1.klasē "Innova" pagaidām nevar.