Šlesera zelta pulkstenis ārpus likuma
Lai gan Rīgas vicemērs Ainārs Šlesers apgalvoja, ka "ir nokārtojis" lietu ar savu pulksteni, kura iegādi viņš kā amatpersona nebija deklarējis, KNAB atzinis, ka viņš 2007.gada amatpersonas deklarācijā šādu darījumu tiešām nav norādījis, ziņo „Dienas bizness”.
Jau informējām, ka Aināra Šlesera roku rotā pulkstenis, kura vērtību eksperti lēš ap 30 000 latu. Valsts un pašvaldību amatpersonu pienākums ir deklarēt darījumus, kas pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas — gan pirkumus, gan dāvinājumus. Šlesera pulksteņa cena ievērojami pārsniedz 3600 latu, vērtē zinātāji. Miljonāra un politiķa laikrādi televīzijas raidījumā klātienē pamanīja žurnālists Lato Lapsa, kurš labi orientējas pulksteņu pasaulē. Uz Lapsas aizrādījumu, vai šis dārgums ir deklarēts, Šlesers samulsa, kas ar viņu gadās ļoti reti, un solījās konsultēsies ar Valsts ieņēmumu dienestu. Lapsas pieņēmumu, ka tāds laikrādis maksā ap 30 000 latu, pats īpašnieks neapstrīdēja.
„Vismaz,” par iespējamo summu kasjauns.lv atzina Lapsa. „Neesmu simtprocentīgi pārliecināts, bet, manuprāt, tas ir Šveices firmas „Breguet” darinājums. Zelta pulkstenis, ar turbijona mehānismu — atvērtā lodziņā redzams ļoti sīks, no daudzām detaļām veidots mehānisms, kas vienreiz minūtē apgriežas ap savu asi. Statusu apliecinoša pulksteņa īpatnība.”
Ja vien Šlesers pulksteni nav atradis uz ielas, šāds pirkums vai dāvana ir jādeklarē. Smalkais pulkstenis uz Šlesera rokas redzams arī pērn Saeimā uzņemtās fotogrāfijās, tātad iegādāts laikā, kad tam jau vajadzēja parādīties deklarācijā. „Viņš to nokārtos, Šlesera kungs pulksteni ir iegādājies par privātiem līdzekļiem, bet viņš nedomā neko slēpt,” kasjauns.lv pirms trim mēnešiem teica vicemēra preses sekretārs Ģirts Dripe. Pērn no saviem darījumiem Šlesers deklarējis automašīnas „Mitsubishi Pajero” pārdošanu par 3514 latiem, biedra naudas iemaksu LPP/LC — 16 000 latu un maksu advokāta Egila Radziņa birojam — 2950 latu.
Šādos gadījumos, saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu, par nepatiesu ziņu norādīšana valsts amatpersonu deklarācijā var uzlikt naudas sodu līdz divsimt piecdesmit latiem, informē VID Komunikācijas daļa.
Šleseram draud vēl lielākas nepatikšanas — ja nepatiesu ziņu norādīšana valsts amatpersonas deklarācijā konstatēta lielā apmērā (virs 50 minimālajām mēnešalgām jeb šobrīd 9000 latu), tad amatpersona var tikt saukta pie kriminālatbildības. Iespējamais sods — līdz četriem gadiem cietumā, piespiedu darbs vai naudas sods līdz simt minimālajām mēnešalgām (18 000 latu).