Zanders: valdības pirmie darbi 2010.gadā
Jaunā gada pirmajā nedēļā darbu atsāka arī Valda Dombrovska valdība. Vairāki dokumenti tās dienas kārtībā liekas ievērības cienīgi. Te daži no tiem...
Ministru kabinets 5.janvāra sēdē uzklausīs Ekonomikas ministrijas Informatīvo ziņojumu „Par makroekonomisko situāciju valstī”. Mūs šajā dokumentā piesaistīja tā noslēgumā izteiktās prognozes. Proti, man personīgi ir jau sajucis, cik reižu amatpersonas ir publiski paudušas, ka, jā, 2010.gads būs grūts, bet tā nogalē sāksies augšupeja utt. Savukārt ministrija prognozē (52.lpp.), ka arī 2011.gadā oficiālais bezdarba līmenis Latvijā nebūs mazāks 15-16%. Tas, protams, ir labāk par 18-20%, tomēr tas diez vai ļauj runāt par situācijas uzlabošanos.
Jāpiezīmē, ka paralēli citiem jautājumiem, ministri nolēmuši arī likvidēt Dzimumu līdztiesības padomi. Interesanti – par padomes esamību vismaz es uzzinu, kad tā tiek likvidēta… Lai gan tā bijusi diezgan slepena institūcija.
Protams, prieks (?), ka kādam bizness sokas arī krīzes laikā. Ministru kabineta Komitejas 4.janvāra sēdē atrodas dokuments ar neizteiksmīgu nosaukumu „Rīkojuma projekts „Par valsts īpašuma objekta nodošanu privatizācijai””. Nereti dokumentu nosaukumus minēta arī privatizējamā objekta atrašanās vieta – protams, nevar apgalvot, ka atrašanās vietas neminēšana ir speciāla un saistīta ar objekta pievilcīgumu, bet kas to lai zina… Jo runa ir par objektiem Rīgā, Tallinas, J.Asara un Pērnavas ielu rajonā (ja kāds stādās priekšā bijušās Sarkanā Krusta slimnīcas atrašanās vietu). Krīze jau kaut kad beigsies, un zeme Rīgas centra ietvaros būs ļoti iekārojama. Ievērojamo objektu privatizēt pieteikusies nevis kāda pazīstama nekustamo īpašumu/attīstīšanas kompānija, bet SIA ar daiļu un noslēpumainu nosaukumu „Rīgas Pārstāvniecības un Realizācijas Grupa”.
Rodas arī jautājums par sagatavoto dokumentu kvalitāti. Pirms Ministru kabineta (MK) un Ministru kabineta Komitejas pirmais posms ir Valsts sekretāru sanāksmes (VSS). Un ko mēs redzam VSS 7.janvāra sēdes dienas kārtībā? Ka izskatāms vispār ir viens tiesību aktu projekts, savukārt 14 tik atsaukti. Citiem vārdiem sakot, ierēdņu grupas ir strādājušas, saskaņojušas utt. 14 projektus, tomēr, kā izrādās, veltīgi. 14 projekti tiek pieteikti, bet tad atsaukti…
Lai nobeigumā būtu kas jestrāks, pieminēšu MK 5.janvāra sēdēs jautājumu „Par valsts kustamās mantas nodošanu”. Tātad „Rīgas Kinomuzejs” tiek nodots tiek nodots Latvijas Kultūras akadēmijai. Līdz ar kustamo mantu. Tiktāl viss skaidrs. 98 vienības. Plus …115 vienības ar nosaukumu „mazvērtīgais inventārs”. Tā teikt, še jums vēl kaudze ar grabažām, par kurām tomēr būsiet atbildīgi (caurskatot pielikumus, tiešām neatradu neko vērtīgu – piemēram, tējkanna, diktofona austiņas, manekena galva, koka trepes utt.). Birokrātija ir neuzvarama: no vienas puses, tiek izšķērdēti tūkstošiem latu, no otras puses, notiek, skrupuloza mazvērtīgu mantu uzskaite.