Amerikas ūdeles apdraud Latvijas floru un faunu
Sabiedrība

Amerikas ūdeles apdraud Latvijas floru un faunu

Jauns.lv

Latvijas mežos no zvēraudzētavām izbēgušās ūdeles savairojušās traģiskos apmēros un draud iznīcināt gan mežapīles ezeru krastos, gan vistas zemnieku sētās.

Amerikas ūdeles apdraud Latvijas floru un faunu...
erikas ūdele Latvijā var būt tikpat liels posts kā Austrālijā trusis.
erikas ūdele Latvijā var būt tikpat liels posts kā Austrālijā trusis.

Amerikas ūdele Latvijai ir tāda pati katastrofa kā truši Austrālijai. Savulaik „zaļajā kontinentā” tika ievesti tikai seši truši, bet nu jau to skaits ir vismaz 100 miljoni un viņi posta dabisko Austrālijas floru un faunu.

To, ko Austrālijā dara truši, pie mums paveic Amerikas ūdeles, kuras Latvijas mežos savairojušās pēc padomjlaika zvēraudzētavu kraha, kas palīdzēja savvaļā nokļūt tūkstošiem ūdeļu. Tās no Latvijas mežiem „izēdušas’ mūsu platuma grādiem tradicionālo Eiropas ūdeli un tā nu ir ierakstīta Sarkanajā grāmatā.

Izbadējušās Amerikas ūdeles lielu postu nodara gan Rietumkurzemes un Pierīgas savvaļas dabai, gan zemnieku saimniecībām.

Ūdeles iznīcina ūdenspuntu ligzdas un mazos putneļus, bet piemājas saimniecības uzbrūk mājputniem. Jāteic, ka Amerikas ūdele nav tikai medniece, bet putniem uzbrūk arī sava prieka pēc un mežos un zemnieku sētās atstāj desmitiem nokostu putnu līķus.

Ka Amerikas ūdele ir pamatīgi „uzdarbojusies” Rietumkurzemē, liecina mednieku sniegtā informācija. Ja iepriekšējās medību sezonās medniekiem izdevās nomedīt ap simts pīlēm, tad šajā medību sezonā izdevies nomedīt tikai ap 40 mežapīlēm. Tas liecina par to, ka Amerikas ūdele noplicina Latvijas savvaļas floru un faunu.

Par to ir pārliecināts arī Pasaules Dabas fonds, ar kura svētību Papes dabas parkā nule kā uzsākta Amerikas ūdeļu izķeršana ar slazdiem.

Uzstādītās lamatas ir caurstaigājamas un to durvis aizkrīt dzīvniekam uzkāpjot uz būra vidū esošās sviras. Papildus dzīvnieku ievilināšanai būrī tiek ievietota barība. Šīs lamatas dzīvnieku nenogalina, tādējādi ir iespējams atbrīvot citas dzīvnieku sugas, kas tajās noķertas.

Tā kā līdz šim Latvijā nav izstrādāta metodika ūdeļu populācijas samazināšanai un trūkst informācijas par Amerikas ūdeļu skaitu Latvijā, tad šo projektu var uzskatīt par inovatīvu, kura laikā tiks apzināti labākie un efektīvākie ūdeļu ķeršanas varianti un metodes.

Trīsdesmit gadu laikā Amerikas ūdeļu skaits Latvijā ir strauji pieaudzis. Ja 1980. gadā Latvijas mežos dzīvoja tikai ap 500 Amerikas ūdeļu, tad tagad to skaits jau lēšams ap pārdesmit tūkstošiem. To skaits strauji pieauga pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, kad tika likvidētas desmitiem zvēraudzētavu un to iemītnieces pamuka uz visām četrām debess pusēm.

Jāteic, ka ūdeli nav nemaz tik viegli noķert, viņa ir agresīvs un ļoti izveicīgs dzīvnieciņš. Arī mednieku nomedītās ūdeles var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, jo tās jāmedī ar slazdiem, bet slazdošanas medības Latvijā nav izplatītas.

Ja Latvijas zaļie uzskata, ka pie mums ūdeles ir pārlieku savairojušās, citviet tās pestī ārā no zvēraudzētavu fermām un tās tikušas brīvībā nodara postu gan dabai, gan zemniekiem. Latvijā nav tik radikālas dzīvnieku aizsardzības organizācijas kā, piemēram, „Atriebes vārnas” Grieķijā vai Dzīvnieku atbrīvošanas fronte Lielbritānijā, uz kuru „sirdsapziņas” ir tūkstošiem brīvībā palaisto Amerikas ūdeļu.

Elmŗas Barkāns/Foto; medniekiem.lv