Visnejēdzīgāko nodokļu top 10
Vispasaules dižķibeles noskaņojumā daudzu valstu amatvīri ierosinājuši ieviest stulbus nodokļus. Visnejēdzīgākos priekšlikumus aicinājuši atbalstīt arī divi latvieši.
Šajā TOP 10 apkopotas tās idejas, kuras tika nopietni uztvertas valdībās un konkrēto valstu parlamentos un spriests par to ieviešanu dzīvē. Visstulbāko 2009. gada nodokļu topu izveidojis Maskavas laikraksts „Vremja Novostei” („Ziņu Laiks”).
Starp citu, latvieši nav īpaši izcēlušies, jo arī amerikāņi un angļi pērn bija tikpat naski dīvaināko nodokļu izgudrošanā.
Nodoklis sālim un cukuram
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis ievērību izpelnījies ar to, ka pagājušā gada nogalē ierosināja uzlikt papildu akcīzes nodokli sālim un cukuram, kura pārmērīga lietošana, pēc viņa domām, samazina latvieša vidējo dzīves ilgumu par vairākiem gadiem. Apiņa ierosinājums tomēr netika akceptēts un mums joprojām būs jābaidās no arteriālās hipertenzijas un cukura diabēta
Neloģiskā „zārka nauda”
Vēl par absurda kalngalu tiek uzskatīta Rīgas domes Kapsētu pārvaldes priekšnieka Viļņa Bisenieka oktobrī izteiktā ideja, ka jāiekasē nomas maksa par kapavietu – latu par kvadrātmetru gadā, lai varētu savest kārtībā galvaspilsētas kapsētas. „Vremja Novostei” nespēj saprast, kāds soda mērs paredzēts tiem nelaiķiem, par kuriem nebūs nomaksāta nodeva. Vai tik tiešām VIDam viņi būs jārok ārā un jānodod Ekonomikas policijai?
Citu zemju dīvainīši
* ASV Kongresa augšpalātas vairākuma līderis, demokrātu pārstāvis Harijs Reids ierosināja ieviest papildus piecu procentu lielu nodokli tām personām, kuras izmanto kosmētiskos pakalpojumus, kuri „nav nepieciešami cilvēka dzīvotspējai un pēc būtības nav nepieciešami”. Šis nodoklis varētu attiekties, piemēram, uz tām daiļavām, kuras veic krūšu palielināšanas operācijas vai grumbu likvidāciju.
* Dānijas parlaments, cīnoties par savu pilsoņu veselību, izdomāja, ka būtu nepieciešams ievest īpašu tauku nodokli. Tādejādi sadārdzinājās tādu neveselīgu lieku tauku procentu saturošu produktu kā šokolādes, gāzētas limonādes un margarīna cena. Tādējādi Dānijas parlamentārieši cer savus tautiešus pasargāt liekā svara problēmām un papildināt valsts kasi.
* Lielbritānijas ofšora zonas – Menas salas administrācija ierosināja iekasēt vienu eiro katru mēnesi no tiem interneta lietotājiem, kuru adresēs pārāk bieži uzrādās interneta pirātu – nelegālie failu ielādētāju - dati.
* Ņujorkas štata gubernators Deivids Patersons vēlas ieviest nodokli tiem, kuri internetā iegādājas mūzikas ierakstus un pornogrāfiskus materiālus.
* Vācijas varas iestādes iekasējušas gandrīz 5000 eiro no astoņpadsmitgadīgas Rumānijas iedzīvotājas Alinas Perčas, kura Vācijas teritorijā pār 10 000 eiro pārdeva savu nevainību kādam Itālijas biznesmenim. Nevainību viņa pārdeva, izmantojot interneta sludinājums. Kaut arī Alina nevainību zaudēja kādā Itālijas hotelī Venēcijā, pirkšanas – pārdošanas naudas operācijas tika veiktas Vācijas teritorijā un par to godīgi jāatskaitās vācu nodokļu inspektoriem.
* Ukrainas Finanšu ministrija parlamentā „izbīdījusi” likumprojektu, kurš paredz iekasēt nodokli par kukuļiem. Nodoklis būs jāmaksā tiesas apsūdzētajiem kukuļņēmējiem, bet nodokļa summa tiks aprēķināta pēc kukuļa lieluma, kurš būs fiksēts notiesājošā tiesas spriedumā.
* Par stulbu ideju tiek uzskatīts Lielbritānijas valdības nodoms iekasēt papildus nodevu par stacionāro (fiksēto) telefonsakaru lietošanu. Šī maksa būtu sešas sterliņu mārciņas gadā un tās tikšot atvēlētas interneta sakaru modernizācijai.
* Par nesaprātīgu tiek uzskatīta arī Sanktpēterburgas gubernatores Valentīnas Matvijenko ideja ieviest iebraucēju nodokli. Matvijenko grib no katras tūrista, kas iebrauc Krievijas ziemeļu galvaspilsētā iekasēt divus eiro, lai tādējādi papildinātu pustukšo pilsētas kasi.