Kāpēc laika prognozes melo?
Vienā vietā vienlaikus gaisa temperatūra var atšķirties pat par vairāk nekā 10 grādiem, liecina internetā publicētā informācija. Virtuāli sasildīties nav problēmu, ja kaut minimāli pārzinām globālo tīmekli.
Internetā ir vismaz 140 resursi, kas publicē laika prognožu kartes par gaisa temperatūru dažādās Latvijas pilsētās.
Kasjauns.lv ielūkojās vairākās no tām un konstatēja pārsteidzošu faktu, ka otrdien, 26. janvāra, pusdienlaikā āra temperatūra Rīgā bija no -5 līdz -17 grādiem, Daugavpilī no – 14 līdz –19 grādiem, Jelgavā no –14 līdz –20 grādiem, Stendē no –11 līdz –14, Priekuļos no –14 līdz –17 grādiem, Saldū no –12 līdz –16 grādiem.
Nevienā Latvijas vietā nebija konstanta gaisa temperatūra, „stabilākajās” pilsētās tā svārstījās vismaz divu trīs grādu robežās. Siltums vai aukstums konkrētajā vietā bija atkarīgs nevis no laika apstākļiem, bet gan no tā, kāds interneta resurss tiek izmantots.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu daļas vadītājs Andris Vīksna kasjauns.lv paskaidroja, ka interneta portāli informāciju par laika apstākļiem iegūst ne tikai no LVĢMC, bet to pērk arī no dažādām firmām. Vairāki portāli, lai apmierinātu to lietotāju vēlmi pēc jaunākās informācijas, piemēram, „pieslīpē” vakardienas informāciju, to pielāgojot situācijai „nu tā jau varētu būt”. Ar šādu pseidofaktisko informāciju ir pilns internets.
Jāteic, arī, ka šā iemesla dēļ var atšķirties arī televīzijas un radio sniegtās laika prognozes, jo raidošie mediji izmanto dažādus interneta resursus. Vīksne teic, ka vispatiesākā informācija ir publicēta LVĢMC mājaslapā meteo.lv, jo tur tiek publicēta informācija no „oficiālajām” meteoroloģiskajām stacijām, kuru informācija tiek atjaunota ik pēc trim stundām.