Ekonomists: pensijas ir jāsamazina, jo to celšana iepriekšējos gados bija nepamatota
Sabiedrība

Ekonomists: pensijas ir jāsamazina, jo to celšana iepriekšējos gados bija nepamatota

Jauns.lv

Pensijas ir jāsamazina, jo to celšana iepriekšējos gados bija nepamatota, komentējot Pasaules Bankas rekomendācijas, norādīja ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

Ekonomists: pensijas ir jāsamazina, jo to celšana ...

Dombrovskis paskaidroja, ka pagājušajos gados pensiju palielināšanas pamatā bija nekontrolējamais algu pieaugums, taču tā bija ilūzija, tāpēc arī pensijas pašlaik ir jāsamazina.

Ņemot vērā, ka patlaban savukārt algas un darbinieku skaits samazinās, ir skaidrs, ka arī pensiju apmēram ir jākrītas, secināja ekonomists, atzīstot, ka tas varētu radīt neapmierinātību un citas sekas, tomēr šāda rīcība būtu pamatota. "Kļūda nav pensiju samazināšana, kļūda bija to celšana," viņš teica.

Dombrovskis atgādināja, ka Latvijā sociālā nodokļa likme ir viena no augstākajām pasaulē, tomēr problēmas pensiju sistēmai rada tas, ka liela daļa cilvēku nodokļus nemaksā.

Turklāt Pasaules Bankas rekomendācijas patlaban ir vienīgais nopietnais priekšlikums nākamā gada budžeta veidošanai, uzsvēra ekonomists. "Līdz ar to šis jau pēc definīcijas ir labākais variants, jo nav, ar ko salīdzināt," viņš norādīja un piebilda, ka jau tuvākajā laikā valdībai būtu jānāk klajā ar savām alternatīvām budžeta konsolidācijai.

Jau vēstīts, ka Pasaules Bankas eksperti iesnieguši Finanšu ministrijai sākotnējo ziņojumu ar dažādiem priekšlikumiem fiskālās konsolidācijas pasākumiem 2011.gada budžetam. Pasaules Banka ziņojumā aicina rūpīgāk analizēt finansējuma sadalījumu valsts pārvaldes atlīdzības fondā, valsts pensiju un sociālo pabalstu sistēmā, kā arī veselības aprūpes un izglītības nozarēs.

Tostarp priekšlikumi paredz izvērtēt pensiju neapliekamā minimuma samazināšanu no 165 līdz 140 vai 80 latiem mēnesī, kā arī ierosina atteikties no piemaksām pensijām, kas tika aprēķinātās līdz 1996.gadam un pārsniedz 140 latu mēnesī. Pasaules Bankas priekšlikumiem ir rekomendējošs raksturs.

Atbilstoši vienošanās dokumentiem ar starptautiskajiem aizdevējiem Latvijas 2009., 2010. un 2011.gada budžeta deficīta rādītājiem jābūt attiecīgi zem 10%, 8,5% un 6% no iekšzemes kopprodukta (IKP) (atbilstoši EKS 95 metodoloģijai). Lai nodrošinātu turpmāku kopbudžeta deficīta samazināšanos un virzītos uz Māstrihtas kritēriju sasniegšanu, par mērķi 2012.gadam ir izvirzīts fiskālās konsolidācijas pasākumu dēļ samazināt kopbudžeta deficītu zem 3% no IKP. Amatpersonas iepriekš pavēstījušas, ka nākamā gada budžetā deficīts būs jāsamazina par 400-500 miljoniem latu.

BNS