Jaunzeme-Grende: zinām tos, kuri tur partiju melnās kases
Ir zināmi tie cilvēki, kuri tur partiju melnās kases. Partijas, kurām maksāja uzņēmēji zaudē varu. Lai to atgūtu, tiek veidotas uzņēmēju biedrības.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadītāja Žaneta Jaunzeme-Grende laikrakstā „Latvijas avīze” asi kritizē ar politiskajiem spēkiem saistīto uzņēmēju biedrību un partiju dibināšanu, norādot, ka tā "resnie runči" cenšas paturēt valsts "krējuma podu".
Uzņēmēju organizēšanās partijās un biedrībās šopavasar notiek aktīvāk nekā jebkad agrāk. Divu dienu laikā marta beigās vien tapušas divas partijas. Viena no tām ir "Par prezidentālu republiku", kuras vadība uzticēta Einaram Grigoram, kura vārds saistīts ar ne visai veiksmīgu uzņēmējdarbību maizes ražošanā. Savulaik viņš bijis starp Tautas partijas dibinātājiem, pēc tam iestājies Rīcības partijā.
Otra marta beigās dibinātā partija ir "Ražotāja Latvija", kurā biedri ir virkne tikpat vairāk vai krietni mazāk veiksmīgu uzņēmēju. Pazīstamākais ir lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmuma "DK Daugava" īpašnieks Aigars Vaivars.
Abu partiju mērķi ir skaidri - tikt Saeimā, lai īstenotu deklarētos mērķus "uzlabot valsts ekonomisko situāciju".
Ir problēmas? Ej politikā!
Šonedēļ sabiedrībai un masu saziņas līdzekļiem atrādījās cita uzņēmēju organizācija - "Par labu Latviju", kuras dalībnieki, kā vairākums no viņiem apgalvo, negrasās pretendēt uz vietām Saeimā. Tomēr daudzu biedrības dibinātāju uzņēmumiem ekonomiskā krīze radījusi problēmas. Biedrības dibināšanas iniciators ir partijas LPP/LC vadītājs Ainārs Šlesers un starp tiem, kuri parakstījušies par biedrības dibināšanu, ir ne tikai uzņēmēji, kas līdz šim ļoti tuvu stāvējuši gan Šlesera, gan Andra Šķēles vadītajai Tautas partijai, gan pašvaldību vadītāji no abām šīm partijām.
Tieši biedrība "Par labu Latviju", kurā apvienojušies ietekmīgi uzņēmēji kopā ar ietekmīgu partiju pašvaldību vadītājiem, rada diskusijas par biedrības dibināšanas patiesajiem nolūkiem un mērķiem, raksta "Latvijas Avīze". Tieši šī biedrība tiek uztverta par reālu spēku, kas varētu ietekmēt politiskos un ekonomiskos procesus pirms un, iespējams, arī pēc rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.
Maksāja un pievīlās
"Resnie runči, kuri strādā pēc "skaldi un valdi" metodes un uzskata, ka ar demokrātiskām metodēm neko panākt nevar, ir nobijušies. Ja zūd vara partijām, kurām viņi ir maksājuši, viņiem zudīs iespējas tikt pie izdevīgiem pasūtījumiem. Viņiem vairs nebūs iespējas panākt sev izdevīgu likumu un lēmumu pieņemšanu," tik skarbs vērtējums par dažiem "Par labu Latviju" biedriem ir Jaunzemei-Grendei.
"Kā panākt, lai pārmaiņas notiek straujāk? Maksājot. Vairāki no "Latvijas Avīzes" aptaujātajiem uzņēmējiem atzīst, ka joprojām ir populāri izmantot politisko partiju ietekmi, caur kurām izdevīgus lēmumus var "dabūt cauri" nosacīti ātri. Taču tas maksā. Tā, piemēram, takse par būtisku izmaiņu veikšanu nodokļu politikā esot 60 000 latu," norāda laikraksts.
"Par to, ka politiķiem maksā, mēs visi zinām. Zinām arī tos, kuri tur partiju melnās kases. Jā, šādā veidā lēmumu pieņemšana notiek ātri. Bet negodīgi. Ja mēs to akceptējam, mēs nogalinām profesionālismu. Mēs nogalinām valsti," saka Jaunzeme-Grende.