Godmanim esot villas 11 valstīs un vēl piecas cukurfabrikas
Latviešu viesstrādnieki Spānijā vaiga sviedros būvē lepnu villu un gaida, kad beidzot samaksās. Brigadieris sola, ka ieradīsies saimnieks un visu nokārtos, patiešām nolaižas helikopters, un izkāpj... Ivars Godmanis.
Jau labu laiku šis stāsts klīst visdažādākajās variācijās un aprindās. Par to raksta interneta komentāros, informē Saeimas deputātus, apspriež pie alus kausiem un radu saietos. Allaž ir kāds, kurš sit pie krūtīm, ka tajā būvlaukumā ir bijis viņa paziņas dēls, bērnības draugs, brālēns vai vismaz brālēna armijas biedrs.
Man stāstīja limbažniece, kuras dēls...
Ja izseko stāsta ģeogrāfijai, tā ir plaša — no Eiropas ziemeļiem līdz dienvidiem. Bijušajam premjeram, tagad Eiroparlamenta deputātam Godmanim (Pirmā partija/Latvijas ceļš) šajā pilsētas leģendā villa pieder vismaz 11 valstīs — Spānijā, Norvēģijā, Beļģijā, Dānijā, Vācijā, Austrijā, Īslandē, Īrijā, Lielbritānijā, Itālijā, Grieķijā. Un vēl arī cukurfabrika te Dānijā, te Spānijā, Norvēģijā, Zviedrijā vai Lielbritānijā. Kā likums, visas šīs bagātības uzradušās pēc tam, kad valsts Godmaņa valdības laikā pārņēma īpašumā Parex banku.
Lūk, kāds komentārs internetā: „Ja nebūtu pārņēmuši Parex, nebūtu Godmanim villa Grieķijā. Tā ir īstenība.” Nu, nav gan īstenība, jo Marule raksta: „Par to Godmaņa villu (kārtējo vai vienīgo???) — pazīstami ļaudis no Latvijas būvē to Spānijā, jūras krastā. Sākumā, nezinot īpašnieku, tad vajadzējis darbus apturēt, kamēr saimnieks atbrauks un novērtēs padarīto, apstiprinās turpmākos darbus. Liels bijis ļaužu izbrīns (varbūt arī ne), kad no piebraukušās automašīnas kā saimnieks izkāpis tieši Godmanis... Labs kumoss par Parexu...”
Arī „Bijušais disidents” bijis ļoti informēts: „Par to pili man stāstīja limbažniece, kuras dēls strādā tajā celtniecības brigādē, kura ceļ Spānijas piekrastē Godmanim villu.”
Pravietojums par vulkāna izvirdumu
Savukārt Annamarija pērn septembrī kādā forumā rakstījusi: „Šis neradījums pirmais iedūra šķipeli, lai aizsāktu Latvijas kapa rakšanu un nu kopā ar saviem tautas brāļiem karginu un krasovicki to pabeidza. Vai kāds brīnums, ka ceļ Īslandē villu?” Un pravietiski piebildusi: „Ļoti ceru, ka to kopā ar citiem Latvijas kapračiem, kas tur pulcēsies, reiz apraks vulkāna izvirdums.” Autore noteikti cer, ka Godmaņa villu Īslandē nu ir noklājuši vulkāna pelni, jo izvirdums nu patiešām ir noticis.
Bet ir ne tikai komentētāji internetā, pat kādā augstskolā ekonomikas lekcijā profesore esot pukojusies — nav jau brīnums, ka valsts ir tādā bedrē, ja Godmanis būvē villu Spānijā.
Interesanti, ka visi šie zinātāji aprobežojas ar komentāriem internetā. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā nav saņemts neviens lūgums pārbaudīt ziņas par iespējamiem Godmaņa īpašumiem ārzemēs, Kasjauns.lv apliecina KNAB pārstāvis Andris Vitenburgs.
Ar strādnieku runā angļu valodā
Šīs teiksmas labi zināmas arī Saeimā. Deputāts Kārlis Leiškalns sarunā sakās dzirdējis četrus dažādus stāstus: „Kā visās latviešu tautas pasakās ar variācijām. Turklāt pie villas ir piekabinātas cukurfabrikas gan Dānijā, gan Spānijā. Stāsti sākas vienādi — nolaidās ar helikopteru, tur bija latviešu strādnieki, kas to redzēja. Norvēģijā, Krētā, vēl kādās siltajās salās. Šī murgoloģija vienmēr ir balstīta uz aculiecinieku vērojumiem, ir pat kāds strādnieks, kurš gājis klāt un teicis — Godmaņa kungs, un viņš izlicies, ka netiek pazīts, un sarunājies tīrā angļu valodā. Visas šīs baumas ar riebumu esmu noklausījies. Apkaunojuši nācijai!”
Leiškalnam par to vēstījuši ļaudis ārpus Saeimas, pat ar vārdiem — ja tas nebūtu mans brālēns, kurš pats redzēja, es tev nemaz tādas muļķības nestāstītu. Deputāts spriež, ka cukurfabriku Dānijā vēl varētu saprast, bet Spānijā, viņaprāt, tādu nemaz nav.
Godmaņa partijas biedrs Ainārs Baštiks šo nostāstu dzirdējis vien pa ausu galam: „Par villām nezinu, tikai kaut ko par cukurfabriku dzirdēju, bet ne jau Dānijā. Kaut kur Lielbritānijā.”
Guļbūve Īrijā, veikals Norvēģijā
Informētāks ir cits LPP/LC pārstāvis, Dzintars Jaundžeikars, kurš turklāt darbojas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā un Nacionālās drošības komisijā. „Arī veikals Rimi Norvēģijā un guļbūve Īrijā,” viņš smej. „Man arī tuvi paziņas laukos to stāstīja, teicu, ja jums ir informācija, esmu iekšlietu komisijās, lūdzu, iedodiet to cilvēku, kurš zina.” Stāstnieks apgalvojis, ka viņa tuvs draugs cēlis māju Īrijā, nebijis izmaksātas algas, teikts, ka atbrauks šefs un samaksās. Šefs, protams, bijis ekspremjers. Tikai, kad atrasts draugs, izrādījies, ka arī viņam to vēstījis kāds cits, un tā arī atrast galu šai ķēdītei nav izdevies.
„Kāda loģika, kāpēc viņam būtu jāceļ māja Īrijā, ziemeļos. Labāk taču Ēģiptē vai kādās skaistās vietās. Kad par to vaicāju, neviens nevar pateikt,” teic Jaundžeikars. Tāpat kāds redzējis Godmani izejam no Rimi, un ar to pieticis, lai secinātu, ka viņš ir lielveikala īpašnieks.
„Kad mācījos tehnikumā, mēs arī tā izmēģinājām. Autobusā, braucot no Cēsīm uz Priekuļiem, palaidām pasaku, ka notikusi avārija. Ierodoties Priekuļos, tur jau par to runāja,” no savas baumu pieredzes piebilst Jaundžeikars.
Čoms čoma galā
Varbūt partijas biedri piesedz savējo? Jaunajam laikam nevar pārmest mīlestību pret Aināra Šlesera vadīto LPP/LC. Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sekretārs Ainārs Latkovskis saka: „Saeimā sen smejas. Cilvēki stāsta ar pārliecību, ka viņa čomam to teica cits čoms. Kad divas vai trīs reizes esmu lūdzis, lai paprasa savam čomam tā čoma telefona numuru, nekad nav iedots. Jebkurš politiķis kļūs smieklīgs, ja uz tāda pamata rosinās izmeklēšanu.”
Latkovskis atgādina, ka ir citi politiķi ar vērienīgiem savrupnamiem tepat Latvijā — Tautas partijas līderis Andris Šķēle īrētajos Mākoņos vai Ainārs Šlesers ar savu topošo ģimenes īpašumu, ar vairāk nekā 1000 kvadrātmetru plašu divstāvu māju Jūrmalā. Tas tad radot iespaidu, ka politiķi ir ļoti bagāti.
Tipiska pilsētas leģenda
„Pazīmes ir ļoti tipiskas,” pilsētas leģendu par Godmaņa villām vērtē mūsdienu folkloras pētnieks Guntis Pakalns. Notikumu aculiecinieks šķiet esam tuvu, „drauga draugs vai brāļa brālēns, drošs un nenoķerams avots”, teiksmā parādās dažādas vietas, atspoguļojas ļaužu ilgas un cerības, ka tā tiešām varētu būt. Pakalns gan leģendas par šo laiku politiķiem dzirdējis ļoti maz, vēl no 90. gadu sākuma viņš atceras nostāstu par toreizējo Augstākās padomes priekšsēdētāju Anatoliju Gorbunovu: „Viņš teātrī apsēdies un meklējis drošības jostu — kā lidmašīnā, ar kurām bija ļoti pieradis lidot.”
Gan jau ar to leģendu plūsma nebeigsies. Nesen interneta sociālajā tīklā Twitter izskanēja, ka kāds onkulis pačukstējis: „Man ir drošas ziņas, ka Šķēlem atvērts veikals Telavivā.”
Māris Puķītis