Latvijā spīd viltus saule
Ko līdzīgu Latvijā var novērot tikai dažas reizes gadā, bet bieži vien tam nepievērš uzmanību. Līdzīgs aplis nakts laikā izveidojas arī ap Mēnesi.
Latvijas Universitātes Astronomijas institūtā kasjauns,.lv paskaidroja, ka tas ir tā saucamais halo jeb parhēlija aplis. Tautā šo parādību sauc „viltus Sauli”, kā arī par „Saules dārzu”. Lai gan Saules halo ir novērojams tikai dažas reizes gadā, pēdējos pāris mēnešus tas ir redzams samērā bieži. Piemēram, aprīli Rīgā varēja nosaukt par „halo mēnesi”, jo šajā mēnesī vien Latvijas galvaspilsētā bija piecas dienas, kad novēroja dažāda veida halo. Pagājušajās brīvdienās halo loks vai aplis bija novērots ne tikai Vidzemē, bet arī Kurzemē.
Halo ir spoži, gaišai varavīksnei līdzīgi gaismas loki ap Sauli. Optisko parādību rada gaisā esoši ledus kristāli, kas lauž saules staru gaismu. Parasti halo rodas plānas spalvu mākoņu kārtiņas dēļ. Taču parādību var radīt arī smalks sniedziņš. Arī smalkie sniega kristāli var lauzt saules starus, veidojot halo, un, ja debesis ir skaidras, tad arī iespējams novērot halo.
Tautas ticējumi vēsta, ka „viltus Saules” parādīšanās liecina par siltāka laika tuvošanos.
„Viltus Saules” loks ap īsto Sauli.
Elmārs Barkans/Foto: Latvijas Universitāte un Bulls Press/Sandis Kampe