Lielākas algas, mazāki nodokļi
Ko tikai nesasolīja varas partijas savās priekšvēlēšanu programmās 9. Saeimas kampaņas laikā! Portāls kasjauns.lv salīdzina programmās sarakstīto ar dzīvē īstenoto. Tiesa, tas nenozīmē, ka nu jāsteidz ticēt jebkuram citam solītājam, kurš iepriekš nav bijis pie varas.
„Jaunais laiks”
Solījumi
Pazemināsim iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz 15%, palielināsim neapliekamo minimumu un algas sabiedriskajā sektorā un dubultosim minimālo algu.
Ar stingru fiskālo politiku pret inflāciju! Bezdeficīta budžets, taisnīgs nekustamā īpašuma nodoklis, uzlabota nodokļu iekasēšana uzlabos valsts budžetu.
Zemi nodokļi un ES fondi aktivizēs uzņēmējdarbību un radīs jaunas darba vietas.
Mēs noteiksim ienākumu neapliekamo minimumu par katru bērnu 175 latus, kā arī palielināsim bērnu pabalstus.
Patiesība
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no 23% palielināts līdz 26%. Neapliekamais minimums samazināts līdz 35 latiem. 2006. gadā tie bija 32, 2007. gadā — 50 latu. Algas sabiedriskajā sektorā — skolotājiem, policistiem, citiem valsts darba darītājiem — krietni samazinātas.
Minimālā alga 2006. gadā bija 90 latu, 2008. gadā — 160, šogad — 180 latu, tātad patiešām ir dubultojusies.
Budžeta deficīts šā gada pirmajos četros mēnešos bija 246 miljoni latu. Cīņa pret inflāciju izpaudās PVN un akcīzes nodokļa palielināšanā, ieviests nekustamā īpašuma nodoklis arī dzīvokļiem, finansiālu triecienu saņems ģimenes ar bērniem, kas iegādājušās plašus mājokļus.
Neapliekamais minimums par apgādājamu personu, tātad arī bērnu, ir 63 lati. Laimīgā kārtā valdība atkāpās no idejas to samazināt līdz 25 latiem.
Bērnu pabalsti ir samazināti. Par bērniem, kuri dzimuši no šā gada 2. maija, vecāku pabalstu piešķir tikai nestrādājošiem vecākiem, kuri atradīsies bērna kopšanas atvaļinājumā. Ja bērns dzimis līdz 2. maijam un vecāku pabalsta saņēmējs strādās, pabalstu maksās 50% apmērā, kamēr bērnam apritēs gads.
Agrāk līdz bērna pusotra gada vecumam jaunajai māmiņa vai tēvam maksāja 70% no pēdējā pusotra gada vidējās bruto algas, bet pērn strādājošiem vecākiem pabalstu divtik samazināja. Turklāt, ja valdība sekos Pasaules Bankas padomiem, maksās visiem 100 latu neatkarīgi no iepriekš maksātajiem nodokļiem. Starp citu, premjeram bērnu nav.
Iespējas
Kopš 2009. gada marta valdību vada „Jaunais laiks” Valda Dombrovska personā, finanšu ministrs ir Einars Repše, ekonomikas ministrs Artis Kampars.
Zaļo un zemnieku savienība
Solījumi
Īstenosim prognozējamu nodokļu politiku un mazāku nodokļu slogu, ievērojot maksātspējas principu.
Nodokļu slogs pieaudzis, par prognozējamas politikas solījumu var tikai pasmaidīt.
Iespējas
ZZS pārziņā jau gadiem ilgi tradicionāli ir Zemkopības un Vides ministrija, kuru ziņā ir ietekmēt nodokļus lauksaimniekiem un dabas resursu nodokli. Arī labklājības ministrs Uldis Augulis ir no ZZS.
Latvijas Pirmā partija/”Latvijas ceļš”
Solījumi
Turpmāko četru gadu laikā mēs Latvijas iedzīvotājiem nodrošināsim vidējo algu 500 latu, bet vidējo pensiju — 200 latus. Palielināsim ar nodokļiem neapliekamo minimumu līdz minimālās algas apmēriem.
Lai padarītu Latviju par reģiona finanšu un biznesa centru, turpināsim nodokļu samazināšanu, t.sk. iedzīvotāju ienākumu nodokli un PVN — līdz 15%. Zemi nodokļi atvērs durvis investīcijām. Strauji attīstīsies ekonomika, augs darba algas un ieņēmumi valsts budžetā, mazināsies ēnu ekonomikas īpatsvars.
Patiesība
Vidējā alga pat nedaudz ir pietuvojusies 500 latu (bet pirms nodokļu nomaksas), šā gada pirmajā ceturksnī sasniedzot 431 latu. 2006. gadā tā bija 302 lati.
Vidējā pensija 2006. gadā bija 92 lati, šā gada sākumā — 155 lati.
Neapliekamais minimums samazināts līdz 35 latiem, kamēr minimālā alga ir 180 latu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis palielināts līdz 26%. PVN pārtikai no 18% pacelts līdz 21%, un jau 2007. gadā ideju to paaugstināt, pēc premjera Aigara Kalvīša (Tautas partija) vārdiem, izteicis LPP/LC pārstāvis, iekšlietu ministrs Ivars Godmanis.
Iespējas
Ivars Godmanis no 2007. gada decembra līdz 2009. gada februārim vadīja valdību, šajā laikā valsts pārņēma „Parex banku” un uzņēmās milzīgus starptautiskos parādus.
Tautas partija
Solījumi
Tautas partija par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem izvirza nodrošināt, lai arī 9. Saeimas laikā valdība ievērotu un īstenotu ar arodbiedrībām saskaņotos mediķu, skolotāju, kultūras darbinieku un policistu algu palielināšanas plānus, kas apstiprināti Aigara Kalvīša valdības laikā.
Tautas partijas īpaša prioritāte līdztekus algu paaugstināšanai tuvākajos četros gados būs sociālās palīdzības sistēmas pilnveidošana un pensiju palielināšana.
Patiesība
Iesākumā algas pieauga, lai vēlāk, plīstot burbulim, dramatiski saruktu.
Tautas partijas pārstāvis Aigars Kalvītis pēc vēlēšanām līdz 2007. gada decembrim vadīja valdību, Oskars Spurdziņš un Atis Slakteris bijuši finanšu ministri.
Nav taisnīgi, ka no algas ir jāmaksā nodokļi, bet par ienākumu no kapitāla un spekulatīvajiem darījumiem ar nekustamo īpašumu — nē.
Lai iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu reāli sajustu personas ar zemiem un vidējiem ienākumiem, kā arī ģimenes ar bērniem — arī ar vidējiem ienākumiem, mēs piedāvājam:
ģimenēm, kurās ir vismaz trīs bērni un vecāku ienākumi nepārsniedz divas vidējās algas, nodokļa maksājumus tuvu nullei;
straujāku neapliekamā minimuma pieaugumu, to saistot ar vidējo algu, nevis fiksētu summu;
atvieglojumus par apgādībā esošu personu — neapliekamā minimuma līmenī;
likmes samazināšanu par diviem procentiem par katru apgādībā esošu bērnu;
pirmā mājokļa pircējiem piemērot atvieglojumus hipotekārā kredīta procentu maksājumiem;
neapliekamos izdevumus par izglītību palielināt tā, lai studiju maksa Latvijas augstskolā netiktu aplikta ar nodokli.
Lai aizsargātu mazturīgos un vidēji turīgos nodokļu maksātājus, lielāku nekustamā īpašuma nodokli jāmaksā tiem, kas var atļauties dārgus īpašumus vai īpašumus.
Ieviest un regulāri pārbaudīt ienākumu ikgadējo deklarāciju, ja ienākumi pārsniedz 20 000 latu gadā, kā arī — ja personai pieder vērtīgi īpašumi, uzņēmumi vai to daļas;
noteikt kapitāla nodokli par ienākumiem no akcijām, vērtspapīriem, izņemot ienākumus no depozīta ieguldījumiem un sava mājokļa pārdošanas, ja tajā nodzīvoti vismaz pieci gadi, saglabājot principu, ka par vienu ienākumu nodoklis jāmaksā tikai vienreiz;
izveidot valsts fondētu finansējumu ar vecāku līdzmaksājumiem bērnu mācību uzsākšanai vispārizglītojošā skolā un augstskolā;
palielināt ar nodokli neapliekamo pensijas daļu, panākt iespēju priekšlaicīgi pensionēties politiski represētajiem un kaitīga darba veicējiem.
Patiesība
Pirmais punkts ir izpildīts — kopš šā gada ieviests ilgi apspriestais kapitāla pieauguma nodoklis — 15% apmērā no peļņas par spekulatīviem darījumiem, piemēram, ar nekustamo īpašumu. Pieņemts arī kapitāla pieauguma nodoklis — 10% no dividendēm, arī no ienākumiem no privātajiem pensiju fondiem, uzkrājošās apdrošināšanas un darījumiem ar vērtspapīriem. Pārējais gan nav izdevies.
„Tēvzemieši” gan pēdējos četros gados nav bijuši premjera krēslā, viņu pārstāvis Kaspars Gerhards ir ekonomikas ministrs, tagad ieņem satiksmes ministra amatu. 2008. gadā ir aizstāvējis PVN palielināšanu pārtikai.