„Miroņu cepumu” reklāma Rīgas ielās
Sabiedrība

„Miroņu cepumu” reklāma Rīgas ielās

Jauns.lv

Pie laternu stabiem un luksoforiem pieķēdēti salauzti velosipēdi visā pasaulē atgādina par automašīnu notriektajiem un bojāgājušajiem riteņbraucējiem. Tagad arī Rīgā parādījušies desmitiem šādu „piemiņas zīmju”...

„Miroņu cepumu” reklāma Rīgas ielās...

Pēdējās nedēļās pie luksoforu stabiem Rīgas centrā pēkšņi tika pieķēdēti pussalauzti dzelteni velosipēdi. Ārvalstu tūristiem pirmā doma, protams, ir, ka šajā vietā kāds pārgalvīgs autobraucējs ir uzbraucis virsū un nogalinājis riteņbraucēju. Dzelteno riteņu izvietojums pašā pilsētas centrā varētu liecināt, ka Latvijas galvaspilsētā pārvietoties ar velosipēdu ir dzīvībai bīstami.

Savukārt rīdziniekiem, kuri nav bijuši ārzemēs un tur redzējuši šos „ghost bikes” jeb spoku velosipēdus, tie izraisījuši neizpratni un brīžiem visai dīvainus minējumus. Aicinājums nebraukt dzērumā, „Zelta zivtiņas” reklāma, riteņbraukšanas propaganda, uzsaukums Saeimas deputātiem pārsēsties uz velosipēdi – tie ir tikai daži rīdzinieku minējumi.

Dzetienie „miroņcepumu” velosipēdi Rīgas ielās

Tikai rūpīgāk ielūkojoties nelielajos burtiņos uz sapluinīto velosipēdu rāmja, var konstatēt, ka tā ir savdabīga krekeru „Tuc” reklāma. Šos riteņus kā reklāmas kampaņas sastāvdaļu ir izvietojusi SIA „Kraft Food Latvija”. Kompānijas Cepumu biznesa attīstības vadītājs Baltijā Andrejs Dudko portālam 7guru.lv skaidroja šo dzelteno velosipēdu „dziļo nozīmi”. Tie bez kādas detaļas (riteņa, stūres, sēdekļa, pedāļu) esot tādēļ, jo šīs daļas „kāds izsalkušais jau ir apēdis”.

„Ghost bikes”- piemiņas zīmes bojāgājušajiem velosipēdistiem ASV

Pasaulē gan šo detaļu trūkums liecina gluži par ko citu – par bojāgājušajiem cilvēkiem.

„Spoku velosipēdu” ideju 2002. gadā attīstīja Sanfrancisko mākslinieks Džo Slota, kurš tos, nokrāsotus baltā krāsa pieslēdza ielu malās – pie laternu stabiem, luksoforiem, ceļu nožogojumiem un tamlīdzīgi. Ātri vien šādi velosipēdi kļuva par savdabīgu piemiņas vietu vai memoriālu tiem velosipēdistiem, kuri konkrētajā vietā cietuši vai gājuši bojā no agresīviem autobraucējiem.

Šādi velosipēdi liecina par traģēdiju un mirušiem cilvēkiem, kā arī pievērš uzmanību, cik nedroši uz ceļa jūtas velosipēdisti.s Toties Rīgā tie ir cepumu reklāmas kampaņas sastāvdaļa. Tādejādi „Tuc” krekerus varētu nodēvēt par „ miroņu cepumiem”.

2004. – 2006. gadā ielu malās pieķēdētie pussalauztie velosipēdi kļuva par memoriālu mirušajiem velosipēdistiem vairākās lielās ASV pilsētās – Pitsburgā, Ņujorkā, Sietlā, Čikāgā. Tagad šādas piemiņas zīmes uzstāda arī citur pasaulē, tostarp arī Eiropā, piemēram, arī pie mūsu kaimiņiem Lietuvā, Ukrainā, Polijā. Iesākumā šie velosipēdi bija nokrāsoti baltā krāsā, bet nu jau tie arī ir citā krāsā, kas pieļauj, ka liecinājums par bojāgājušajiem velosipēdistiem varētu būt arī dzeltenā krāsā.

Rīdzinieki nesapratnē par dzeltenajiem riteņiem pie luksoforu stabiem (krievu valodā):

„Ghost bikes” Ņujorkā:
Elmārs Barkāns/foto: LETA, Bulls Press, ghostbike.net.