Jaunākais „kukuļu” cenrādis uz Latvijas ceļiem
Šobrīd kukuļdošana uz valsts ceļiem mērāma piecu līdz pat 1000 latu robežās. Visdārgāk maksā braukšana dzērumā. Tomēr kukuļa cenā ietilpst pilns serviss ar pārkāpēja nogādāšanu mājās. KNAB dati apliecina, ka korupcijas riski uz ceļiem kopš 2009.gada ir nopietni pieauguši: kukuļus dot un ņem aizvien vairāk, raksta portāls kriminal.lv.
Kas notiek? Krīzes rezultātā strauji kritusies iedzīvotāju maksātspēja, samazinājušās amatpersonu algas, bet sodi par pārkāpumiem palikuši tie paši vai pat palielināti. Tas nozīmē, ka daudziem tie vienkārši nav pa kabatai. KNAB pārstāvis Andris Vitenburgs atzīst, ka rezultāts korupcijas pieaugums uz ceļiem.
Ar negodīgiem ceļu policistiem bez Valsts policijas iekšējā drošības biroja nodarbojas KNAB un Drošības policija. Šo iestāžu informācija un autovadītāju teiktais liecina, ka ir izveidojies nerakstīts cenrādis. Tomēr katrs kukulis tiek individuāli izvērtēts.
Vislētāk maksā braukšana bez tuvajām gaismām, ar neuzlikām drošības jostām, braukšana zem „ķieģeļa” zīmes, ar aizliegto pagriezienu pa kreisi. Par šādiem pārkāpumiem vadītāji tiek sveikā ar 5-10 latiem.
Visizplatītākais pārkāpums, par ko tiek regulāri tiek dots kukulis, joprojām ir ātruma pārsniegšana. Ja atļautais ātrums pārsniegts par 20 kam/h takse būs 10 lati, 30 km/h – 20 lati. Ja ātrums pārsniegts virs 30 km/h, būs jāmaksā pēc sekojošas formulas: 1 km/h – 1 lats. Piemēram, par ātruma pārsniegšanu 50 km/h būs jāšķiras kā minimums no 50 latiem.
Ja cilvēks sēdies pie stūres bez tiesībām, būs jāšķiras no 100 – 200 latiem (oficiālais sods 400 lati). Visdārgāk izmaksā sēšanās pie stūres reibumā. Jārēķinās, ka mazāk par 100 latiem tas nemaksās. Pilnībā atpirkties no dzeršanas pie stūres ar 100% garantiju var tikai par 800 – 1000 latiem. Tālāk jūs policisti ar pilnu servisu nogādās mājās.
Jāatceras, ka katra policijas ekipāža ir aprīkota ar videokamerām, kas filmē visu notiekošo. Auto vadītāji, kas vēlas nokārtot jautājumu bez protokola, jau ir iemācījušies dot kukuļus, neizkāpjot no automašīnas. Piemēram, ja pārsniegts ātrums, vajadzīgā summa tiek dota kopā ar dokumentiem – tehnisko pasi un apdrošināšanu. Ja inspektors neņems kukuli un draudēs ar krimināllietu, vadītājs var teikt, ka naudaszīme dokumentos atradās nejauši. Kā liecina pieredze, šāds klusējošs kukuļodošanas veids ir visefektīvākais. Galvenais, savlaicīgi nodrošināties ar vajadzīgo summu.
Evija Hauka