Zaķusalā notiek festivāls "Baltijas Saule"
Šajās brīvdienās Rīgā un Zaķusalā, notika Baltijas jūras reģiona tautu folkloras, seno cīņu un amatu festivāls "Baltijas Saule”. Tas veltīts Saules kaujas atcerei, rudens saulstāvju godiem un baltiešu vienotībai.
Festivāla mērķis bija iepazīstināt apmeklētājus ar dzīvi Baltijas jūras reģionā no 9.gadsimta līdz 14.gadsimtam, piedāvājot laika posmam atbilstīgu mūziku, dančus, seno cīņu paraugdemonstrējumus, turnīrus, Saules kaujas inscenējumu un senās amatu darbnīcas.
Festivāls "Baltijas saule" ir turpinājums svētkiem, kas tiek rīkoti kopš 1997.gada kā "Baltijas Vija", bet no 2002.gada kā baltiešu "Rudens Saulstāvju godi Baltijas Saule". Laika gaitā pasākums ir attīstījies no Latvijas mazākumtautību - līvu, igauņu, lietuviešu - festivāla par visu baltiešu vienības svētkiem, bet 2008.gadā festivāls kļuva par Baltijas jūras reģionu vienojošu pasākumu. 2009.gadā "Baltijas Saule" nenotika.
Festivāls "Baltijas Saule"
Līdz šim pasākums tika rīkots 21.septembrī - rudens saulstāvju laikā, dienu pirms vēsturiskās zemgaļu un lietuviešu uzvaras pār Zobenbrāļu ordeni kaujā pie Saules 1236.gada 22.septembrī. Šis laiks ir nozīmīgs arī līviem, jo 1217.gada 21.septembrī notiekošajā Vilandes kaujā tika ievainots līvu vanems Kaupo, kurš no gūtajiem ievainojumiem mira nākamajā dienā.
"Šogad mēģinājām apvienot "Baltijas Saules" tradīcijas ar iespējami siltāku laiku, tāpēc festivālu rīkosim nevis septembra otrajā pusē, bet gan pirmajā nedēļas nogalē," atkāpšanos no tradīcijas pamato organizatori.
"Baltijas Saulē" uzstājās folkloras, postfolkloras un deju kopas "Skandinieki", "Vilkači", "Vilki", "Laiksne", "Iļģi", "Dandari'' no Latvijas, "Božiči" no Ukrainas, "Žalvarinis" no Lietuvas un "Metsatoll" no Igaunijas.
Seno amatu mākslu rādīja "Alvas lējēju brālība", "Baltava", Dravu ģimene, "Gerdene", "Senās vides darbnīca", "Senzeme", "Tērvetes Zemgaļi", "Trokšņu iela", "Ugunszīme" un "Vilkači" no Latvijas, kā arī amatnieki no Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Baltkrievijas.
Cīņu paraugdemonstrējumus sniedza "Nirks", "Senzeme", "Ugunszīme" un "Vilkači" no Latvijas, kā arī lietuviešu, igauņu, krievu un baltkrievu seno cīņu kopas.
Festivālu "Baltijas Saule" rīkoja Zviedrijas-Baltijas kultūras aģentūra.