Sabiedrība

Pirmo reizi 20 gados rudens saulgrieži sakrīt ar pilnmēnesi

Jauns.lv

Trešdien, pēdējā vasaras dienā, Ziemeļu puslodē debesīs bija vērojama reta parādība, kad pilnmēness sakrīt ar rudens saulgriežiem, skaidro NASA.

Pirmo reizi 20 gados rudens saulgrieži sakrīt ar p...

Trešdienas vakarā sākot rietēt saulei, vienlaikus bija vērojama pilnmēness lekšana, radot unikālu 360 grādus aptverošu krēslu. Abi zemu stāvošie gaismas avoti debesis iekrāso visapkārt, nevis kā parasti, kad debesīs vakaros redzams tikai viens no spīdekļiem.

NASA norāda, ka Saules ietekmē īpaši krāšņi novērojama mēness ilūzijas parādība, kad mēness, atrodoties tuvu apvārsnim, izskatās īpaši liels un krāsains.

Pilnmēness un rudens saulgriežu sakritība ir reta parādība, turklāt šogad laika starpība starp rudens ekvinokcijas brīdi un pilnmēness sākšanos bija ļoti neliela - tikai sešas stundas. Parasti pilnmēness vērojams dienas un nedēļas pirms vai pēc rudens saulgriežiem.

Pēdējo reizi pilnmēness ar rudens ekvinokciju sakrita 1991.gada 23.septembrī, bet toreiz starp abiem brīžiem bija 10 stundu atstarpe. Savukārt nākamo reizi šī parādība būs novērojama tikai 2029.gadā, norāda NASA.

Astronomiskais rudens iestājās 23.septembrī plkst.6.09, bet pilnmēness sākās plkst.12.17 pēc Latvijas laika.

Rudens ekvinokcija ir laika moments, kurā Saules diska centrs šķērso debess ekvatoru virzienā no debess sfēras ziemeļu puslodes uz dienvidu puslodi. Šajā laikā diena ar nakti visos Zemes punktos ir vienādā garumā, un diena lēnām kļūst arvien īsāka par nakti.

LETA