Likumpārkāpējs atsakās ar policistu runāt valsts valodā
112

Likumpārkāpējs atsakās ar policistu runāt valsts valodā

Jauns.lv

Šopavasar krievu jaunieši, kuri pārkāpa satiksmes noteikumus Kokneses pagastā, nepakļāvās policistu prasībām. Viņi pat kāvās ar policistu, skaidrojot, ka nesaprotot latviešu valodu.

Likumpārkāpējs atsakās ar policistu runāt valsts v...

Video par šo starpgadījumu ir publicēts tikai tagad. 26. martā kāda krievvalodīgā vadīts automobilis pārkāpa satiksmes noteikumus, apdzīšanas manevru veicot pa nepārtraukto līniju. Kad vadītāju apturēja policija, lai noformētu pārkāpuma protokolu, viņa līdzbraucējs nepārtraukti krieviski atkārtoja, ka nesaprotot latviešu valodu un pieprasīja viņu nodrošināt ar tulku. Savukārt policists teica, ka tulku nodrošina tikai ārzemniekiem, bet Latvijas pilsoņiem esot jāzina valsts valoda.

Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēji atteicās komunicēt ar policistiem, visu laiku monotoni atkārtojot vienu un to pašu, ka viņi nesaprot latviešu valodu. Jāpiebilst, ka pārkāpēji bija nevis vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem latviešu valodas pārzināšana arī varētu sagādāt problēmas, bet gan jauni puiši pašos spēka gados. Vienu no braucējiem policisti aizturēja par nepakļaušanos policistu prasībām.

Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēji kaujas ar policistiem:

Video ar notikušo ir ievietojis viens no „cietušajiem”, kurš „neprata” latviešu valodu, pievienodams komentārus krievu valodā, ka tiek ierobežotas viņa pilsoņa tiesības.

Mūrniece lūdz Drošības policiju vērtēt iespējamu ņirgāšanos par ceļu policistu

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) lūgusi Drošības policijai (DP) izvērtēt pavasarī notikušu incidentu starp ceļu policistu un diviem vīriešiem, ar kuriem likumsargs atteicies runāt krievu valodā.

Mūrniece uzskata, ka tā bijusi "vienkārši apzināta ņirgāšanās par cilvēku, lai gan viņš pilda savus dienesta pienākumus". Ministre norāda, ka Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Aizkraukles iecirkņa ceļu policists konkrētajā gadījumā nav pārkāpis nekādus normatīvos aktus. Tomēr Mūrnieces rīcībā ir informācija, ka policistam saistībā ar šo gadījumu ir izteikta piezīme.

Internetā pieejams videomateriāls, kurā redzams, kā policists pieiet pie apturētas automašīnas, kuras vadītājs ir pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus. Gan pārkāpējs, gan viņa blakussēdētājs runā krieviski un pieprasa to darīt arī ceļu policistam, kurš gan uzstājīgi lieto valsts valodu un norāda, ka autovadītājs ir Latvijas iedzīvotājs, tāpēc nevar būt šķēršļu sarunas turpināšanai latviešu valodā.

Tomēr krieviski runājošie vīrieši policistam nepiekāpjas un pēc likumsarga pieprasījuma arī neuzrāda personu apliecinošus dokumentus, krieviski skaidrojot, ka nesaprot, ko policists vēlas, un ka nepieciešams pieaicināt tulku.

Mūrniece pagaidām vēl nezina, par ko tieši incidentā iesaistītajam policistam ir izteikta piezīme, bet viņa to apņēmusies noskaidrot un rūpīgi izvērtēt. "Šis gadījums ir parādījis tādu globālu problēmu kopumā, ka policists ir absolūti neaizsargāts, jo par viņu var ņirgāties, [..] viņu var pazemot, un beigās viņam iedod piezīmi tikai tāpēc, ka atrod kaut kādu formālu pārkāpumu, iespējams," sacīja iekšlietu ministre.

Mūrniece ir lūgusi DP izvērtēt, vai konkrētais gadījums nav uzskatāms par ņirgāšanos un policista pazemošanu vai pat par rasu naida kurināšanu. Tāpat ministre lūgusi VP domāt par to, kā paplašināt policistu tiesības, lai šādas situācijas turpmāk vairs neatkārtotos. "Es pieņemu, ka jebkurā citā valstī nekas tāds nebūtu iespējams attiecībā pret policistu," aģentūrai LETA sacīja ministre.

Elmārs Barkāns, LETA