Glābēji pie mirstošā režisora Streiča ierodas tikai pēc 2 stundām
Sabiedrība

Glābēji pie mirstošā režisora Streiča ierodas tikai pēc 2 stundām

Jauns.lv

Sestdienas vakarā deltaplāna avārijā cietušais režisors Kristaps Streičs un lidaparāta pilots divas stundas pavadīja, kājām gaisā karājoties priežu galotnē, līdz glābēji viņus nocēla.

Glābēji pie mirstošā režisora Streiča ierodas tika...

­

Veveru krauja Daugavpils novadā, kur traģiski aprāvās režisora Kristapa Streiča mūžs.
Veveru krauja Daugavpils novadā, kur traģiski aprāvās režisora Kristapa Streiča mūžs.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka sestdienas, 2. oktobra pēcpusdienā Daugavpils novada Vescsalienas pagastā Ververu kraujā bojā gāja režisors Kristaps Streičs, kurš avarēja ar deltaplānu. Glābēji tikai pēc divām stundām Streiču un pilotu nocēla no koku galotnēm. Šai laikā cietušie sarunājās pa mobilo tālruni un izmisīgi lūdza pēc palīdzības. Diemžēl avārija beidzās traģiski, un Kristaps Streičs Daugavpils slimnīcā mira.

Mediķi ierodas pirms glābējiem

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests izsaukumu uz nelaimes vietu saņēma pulksten 16.19, kasjauns.lv informēja dienestā. Ātrajai palīdzībai ir zvanījusi Kristapa dzīvesbiedre, kurai pirms tam par notikušo esot ziņojis pats cietušais – Kristaps Streičs. Viņš no avarējušā deltaplāna, kurš bija iekritis priežu galotnēs 18 metru augstumā, esot zvanījis tuviniekiem.

Neatliekamā palīdzība par notikušo informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), kā arī policiju. Mediķi nekavējoties devas meklēt cietušos. 50 minūtes ātrā palīdzība „maldījās” pa Daugavpils novada mežiem, jo nebija zināma konkrēta avārijas vieta.

Tā kā aeroplāns bija devies ceļā no Daugavpils lidostas uz Krāslavu, uz negadījuma vietu izbrauca divas mediķu brigādes – gan no Daugavpils, gan Krāslavas. Abas brigādes ceļā sastapās. Pēc kāda laika tām ceļu uz negadījuma vietu parādīja aculiecinieki.

Ātrās palīdzības šoferim uz negadījuma vietu palīdzēja nokļūt arī mobilais telefons – viņš sarunājās ar lidaparāta pilotu, kurš norādīja ceļu.

Pulksten 17.10 ātrās palīdzības brigāde jau atradās nelaimes vietā, bet pirmo palīdzību tā sniegt vēl nevarēja, jo nebija ieradušies glābēji. Kā pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības Komunikācijas daļas vadītāja Ilze Bukša, tad glābēji ieradās tikai aptuveni pēc desmit minūtēm un sāka glābšanas operāciju.

Pulksten 18.15 viņi cietušos nocēla no koku galotnēm un nodeva mediķu gādībā, kuri viņus nogādāja Daugavpils slimnīcā.

Sestdienas vakarā deltaplāna avārijā cietušais režisors Kristaps Streičs un lidaparāta pilots divas stundas pavadīja, kājām gaisā karājoties priežu galotnē, līdz glābēji viņus nocēla.
Sestdienas vakarā deltaplāna avārijā cietušais režisors Kristaps Streičs un lidaparāta pilots divas stundas pavadīja, kājām gaisā karājoties priežu galotnē, līdz glābēji viņus nocēla.

­Glābēji bezatbildīgi vilcinājās?

Interneta vidē aktīvi tiek apspriesti traģēdijas apstākļi. Kāds komentētājs kasjauns.lv raksta:

„No glābšanas dienestiem attieksme bija bezatbildīga. Viens ir tas, ka ilgi meklēja, bet otrs, ka viņi pastaigas solī, cigaretes dūminot, gāja apskatīties un novērtēt, kas tad noticis. Cilvēki uz vietas viņus skubināja un bakstīja, skaidrojot, ka cilvēks mirst. Inventāra nekāda, 10 metrus garas kāpnes un striķis – sviests pilnīgs! Pilots un Kristaps no augšas lūdzot lūdzās, lai rīkojas.

Glābēju „komandieris” stāv, blenž, pīpē un stāsta, ka īsti nezinot, ko un kā, lai dara. Visi glābēji vilcinājās līdz brīdim, kad kāds no vietējiem uzņēmās vadību. Šokējoši ir tas, ka glābēji sprieda (savā bariņā), ka tas, kurš karājas ar galvu uz leju (Kristaps), tāpat nav dzīvotājs un pirmais jālaiž lejā pilots. Visu pat rakstīt riebjas.

Kristaps visu laiku runājis, un, kad beidzot nolaida viņu zemē, zaudēja samaņu....

Dārgās minūtes tika zaudētas, vīri divas stundas atradās koka galotnē, un Kristaps ar galvu uz leju.

Protams, lidot ir risks, autoavārijās iet bojā katru dienu, un cilvēks turpinās gan lidot, gan braukt ar auto. Bet, ja ir glābēji, tad lai viņi ir! Esmu pārliecināts, ka Kristaps izdzīvotu.”

Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta direktora vietnieks katastrofu medicīnas jautājumos Mārtiņš Šics kasjauns.lv teica, ka katastrofu mediķu darbības pamatprincips ir ļoti skarbs – pirmāk glābj to cietušo, kam ir lielākas izredzes izdzīvot, ja cietuši ir vairāki cilvēki un visus izglābt vienlaikus nav iespējams. Šo slēdzienu uz vietas pieņem mediķi. Tas neattiecas konkrēti uz negadījumu Veveru kraujā, bet gan uz mediķu un glābēju darba pamatprincipiem.

VUGD veiks pārbaudi

VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere kasjauns.lv informēja:

„VUGD veiks faktu pārbaudi par šo notikumu.

Tas, kas pagaidām ir skaidri zināms - sākotnēji notikuma vieta bija zināma ļoti aptuveni. Pirmā informācija bija tāda, ka deltaplāns ir izlidojis no Daugavpils Krāslavas virzienā un avarējis, bet konkrētāk, kur un kas noticis, nebija zināms. Pēc tam jau tika saņemta konkrētāka informācija par atrašanās vietu, bet arī vēl ne pilnībā precīza. Ar to skaidrojams, kādēļ tik ilgi glābēji brauca uz notikuma vietu.

Otrkārt, problēmas radīja tas, ka ar automašīnu līdz notikuma vietai nevarēja piebraukt. Tādēļ glābēji paņemot kāpnes devās uz notikuma vietu. Kāpnes līdz deltaplānam nesniedzās. Tālāk jau ar glābšanas virves palīdzību abi cietušie tika nogādāti zemē un nodoti mediķiem.

Protams, šis ir sarežģīts glābšanas darbs, kādus ugunsdzēsēji un glābēji ne ik dienas veic, bet par to, vai tika izdarīts viss iespējamais, lai glābtu cilvēkus, noskaidros, precizējot visus notikuma faktus.”

Elmārs Barkāns/Foto: turisms.latgale.lv