Trūcīgā statuss piešķirts ģimenēm ar deviņiem auto un četriem īpašumiem
Valsts kontroles (VK) revīzijā secināts, ka valsts un pašvaldību institūcijas, kas atbild par Latvijas un Pasaules Bankas aizdevuma līgumā noteikto sociālā drošības tīkla pasākumu ieviešanu, nepamatoti izlietojušas valsts un pašvaldību līdzekļus gandrīz pusmiljona latu apmērā.
VK preses sekretāre Egita Diure informēja, ka VK atklājusi, ka daudzām ģimenēm nepamatoti piešķirts trūcīgā statuss, atklātas neatbilstības bezdarbnieku pabalstu aprēķināšanas kārtībā un arī tā dēvētajā simts latu programmā atklāti pārkāpumi.
Labklājības ministre Ilona Jurševska norādīja, ka nevar nepārprotami apgalvot, ka šie līdzekļi ir iztērēti nelietderīgi, jo katrs gadījums ir jāvērtē individuāli. Vienlaikus viņa atzina, ka pašvaldībām, piešķirot cilvēkiem trūcīgās personas statusu, lai pretendētu uz pabalstu, ir ļoti plašas manevra iespējas, tādēļ katrs gadījums jāvērtē individuāli.
Piemēram, nepārprotami nevar vērtēt gadījumus, kad trūcīgās personas statusu saņem cilvēks, uz kura vārda reģistrētas vairākas automašīnas, kuras varbūt tikai stāv pagalmā un praktiski nav lietojamas. Ministre sacīja, ka tas uzreiz nenozīmē, ka šis cilvēks uzskatāms par bagātnieku.
"Mašīnu jau nevar uzsmērēt uz maizes," teica Jurševska.
VK aicina sakārtot pašvaldību sociālo dienestu iekšējās kontroles procedūras, kā arī pilnveidot normatīvos aktus, lai nepieļautu tādas situācijas, ka trūcīgas ģimenes statuss ir piešķirts arī ģimenēm, kurām pieder vairāki nekustamie īpašumi vai transportlīdzekļi vai arī kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli pārsniedz trūcīgas ģimenes ienākumu līmeni.
Piemēram, trūcīgas ģimenes statuss piešķirts ģimenei, kurai pieder deviņi transportlīdzekļi, no kuriem divi transportlīdzekļi iegādāti trūcīgas ģimenes statusa laikā, vai arī par trūcīgu atzīta ģimene, kurai pieder seši transportlīdzekļi un četri nekustamie īpašumi. 73% no minētām ģimenēm nepamatoti piešķirts arī GMI pabalsts – kopumā 116 371 lata apmērā.
Trūcīgas ģimenes statuss dod tiesības saņemt arī atvieglojumus nekustamā īpašuma nodokļa samaksai vai veselības aprūpes pakalpojumu un kompensējamo medikamentu saņemšanai.
Lai nodrošinātu valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta līdzekļu racionālu izlietošanu un speciālā budžeta ilgtspējību, VK aicina Labklājības ministriju pārskatīt bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanas kārtību personām ar apdrošināšanas stāžu no viena līdz 19 gadiem, kurām sākotnēji aprēķinātais bezdarbnieka pabalsts ir mazāks par 45 latiem. Līdz 2011.gada beigām šiem cilvēkiem pabalsta izmaksas pēdējos mēnešos tas tiek izmaksāts 45 latu apmērā, nevērtējot veikto valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu apmēru.
Šī bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanas kārtība ne tikai neatbilst valsts sociālās apdrošināšanas pamatprincipiem, bet arī Satversmē nostiprinātam vienlīdzības principam, jo personām ar apdrošināšanas stāžu virs 20 gadiem visā pabalsta izmaksas laikā bezdarbnieka pabalsts tiek izmaksāts tikai atbilstoši veiktām iemaksām, negarantējot minimālo pabalsta summu 45 latu apmērā. Bezdarbnieka pabalstiem minētām personām nepamatoti izlietoti 342 088 lati.
VK arī norāda, ka valstī netiek apkopota informācija par pašvaldību sociālo dienestu izsniegtām izziņām, kas dod tiesības saņemt atbrīvojumu no pacienta iemaksas un pacienta līdzmaksājuma vai arī kompensējamos medikamentus bez pacienta līdzmaksājuma. Tāpēc Veselības ministrijai, plānojot veselības pasākumu realizācijai nepieciešamo finansējumu, nav pieejama objektīva informācija par potenciālo pakalpojumu saņēmēju skaitu un pakalpojumu saņemšanas termiņiem.