Kas kaitīgāks - zāle vai alkohols?
Pirmdien Jelgavas novadā kādā mājā tika atrasts un konfiscēts liels daudzums neizžāvētu kaņepju. Marihuāna bija sapakota maisos, tā visticamāk te bija audzēta tirdzniecībai ārpus Latvijas. Kārtējā marihuānas audzētavas atklāšana likusi sarosīties zālītes pīpēšanas aizstāvjiem un pretiniekiem.
Pret četriem iepriekš nesodītiem un aizturētajiem vīriešiem, kurus tur aizdomās par marihuānas audzēšanu Jelgavas novadā, uzsākti divi kriminālprocesi par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu glabāšanu realizācijas nolūkā, ja to izdarījusi personu grupa un par narkotiskās vielas saturošu augu neatļautu sēšanu vai audzēšanu lielās platībās.
Alkohola atkarībā – tikpat, cik Liepājā iedzīvotāju
Tikmēr daļā sabiedrības joprojām tiek lauzti šķēpi par marihuānas dekriminalizāciju un legalizāciju. Tā biedrības „Nezāle” valdes priekšsēdētājs Uģis Reķis ir pārliecināts, ka marihuāna ir krietni nekaitīgāka par alkoholu. Turklāt, tirgojot marihuānu legāli, cilvēkiem nebūtu jāuztraucas par „zāles” kvalitāti, nebūtu jābaidās savās mājās uzvilkt kādu dūmiņu, darbotos vecuma ierobežojums, tiktu maksāti nodokļi un visi būtu ieguvēji.
Viņaprāt, galvenais iemesls, kāpēc politiķi pretojas nekaitīgās apreibināšanās vielas legalizācijai, ir alkohola tirgotāju intereses. Zināms, ka Latvijā atkarīgo no alkohola ir desmit reizes vairāk nekā atkarīgo no visām narkotikām kopā ņemtām.
Marihuānas legalizācijas pretinieks, narkologs Jānis Strazdiņš atzīst, ka Latvija ir alkoholiķu zeme un ne mazums ir cilvēku ar iedzimtu alkoholismu, kurus jau pirmā glāzīte noved pie nodzeršanās, jo viņiem nav mēra sajūtas. Smaga alkohola atkarība ir tik daudz cilvēkiem, cik dzīvo visā Liepājā, saka Strazdiņš. Viņš ir pārliecināts, ka Latvijā ir milzīga nelegālā alkohola industrija, kas nodara drausmīgu postu, bet to ir sarežģīti apkarot, jo korupcija ir visos līmeņos, sākot no policijas un muitas.
Par marihuānas audzēšanu Strazdiņam ir šāds viedoklis – tā ir bijusi pirms tūkstošiem gadu un būs, jo marihuāna ir viena no senākajām narkotikām pasaulē. To esot viegli izaudzēt un izplatīt, tāpēc arī šis rūpals nepakļaujas iznīcībai.
Marihuāna kā mūķīzers, kas uzlauž smadzenes
Kāpēc marihuānu nedrīkst lietot legāli, kas tajā ir tik slikts? Strazdiņš saka, ka narkotikas pēc struktūras ir līdzīgas smadzeņu vielām, tās spēj „uzlauzt” smadzeņu sistēmu. Ja smadzeņu neironu receptorus pārpludina ar vielu surogātiem, izmainās psihes darbība, sajūtas, garastāvoklis.
Marihuāna esot kā mūķīzers zagļu rokās, kas uzlauž smadzenes. Tomēr cilvēka būtība ir tāda, ka labsajūtas vienmēr ir par maz, gribas vairāk un vairāk.
Tiek uzskatīts, ka viens no visu cilvēku pamata dzinuļiem ir vēlme izmainīt savu psihes, sajūtu stāvokli, justies apreibušam, pacilātam. Šī iemesla dēļ bērni lēkā uz batutiem, griežas riņķī, brauc no slidkalniņa. Pieaugušie piedalās azartiskos sporta veidos, pakļauj sevi riskam, ķer kobras, trenkā haizivis, brāļojas ar lauvām. Tātad smadzeņu centrus var stimulēt arī tādējādi un pat, ja nokalstu visa pasaules marihuānas raža, cilvēki turpinātu dzīties pēc asām, pacilājošām, dīvainām izjūtām.
Narkologs skaidro, ka zālīte pieder pie halucigēniem, kas lēni izdalās no organisma, tāpēc sajūtas ir rožainas un nav paģiru sindroma. Tomēr, neraugoties uz pozitīvajām sajūtām, tas rezultātā noved pie domāšanas traucējumiem un izmaiņām psihē. „Veidojas tā sauktais amotivācijas sindroms, līdzīgas personības izmaiņas kā šizofrēnijas gadījumā, cilvēks aiziet citā pasaulē, prom no sabiedrības, zūd impulsācija, vēlme darboties, mācīties, strādāt,” stāsta Strazdiņš.
Viņaprāt, marihuāna pēc atkarības veidošanās straujuma pielīdzināma alkoholam. Turpretim biedrības „Nezāle” valdes priekšsēdētājs Reķis nesaskata draudus sabiedrībai, ja cilvēks uzpīpē zāli. Mīts par to, ka marihuāna ir tikai sākums stiprajām narkotikām, ir domāšanas kļūda. „Daudzi cilvēki ēd burkānus, daži no tiem sāk lietot heroīnu. Vai burkānu ēšana ir veicinājusi heroīna lietošanu?”
Evija Hauka/Foto: Bulls Press