Dokuments par padomju režīma nodarītajiem kaitējumiem pazudis
Politika

Dokuments par padomju režīma nodarītajiem kaitējumiem pazudis

Jauns.lv

Vairākus gadus tapušais ziņojums par Latvijai padomju režīma nodarītā kaitējuma pārrēķināšanu naudā piektdien izņemts no valdības mājas lapas internetā. Dokumenta tālāka virzīšana netiek plānota.

Dokuments par padomju režīma nodarītajiem kaitējum...
Dokumenti mēdz pazust... laikā, kad tie nav izdevīgi.
Dokumenti mēdz pazust... laikā, kad tie nav izdevīgi.

Par to sestdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā", norādot, ka Ministru kabineta mājas lapā internetā iepriekš pieejamais dokuments, kas tapis pērn, bijis no ārpolitikas viedokļa skandalozs ar secinājumiem, kas ir pretrunā oficiāli deklarētajai cieņas pilnajai Latvijas nostājai attiecībās ar Krieviju. Taču pēc žurnālistu izrādītas intereses šis ziņojums vairs nav pieejams un tiek traktēts kā kļūda.

Laikraksts uzsver, ka "Informatīvajā ziņojumā par Ministru kabineta izveidotās Komisijas PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai darbību laikā no 2005. gada 5. augusta līdz 2009. gada 31. jūlijam", kas iesniegts Valsts kancelejai, Krievija apsūdzēta pret Latviju pastrādātu noziegumu attaisnošanā, slēpšanā un jaunu plānošanā. Pēcāk gan dokuments internetā nomainīts ar komisijas pirmo ziņojumu, kas tapis 2005. gadā un ir toreizējā premjera Aigara Kalvīša (Tautas partija) parakstīts. Komisija pie pirmā ziņojuma bija strādājusi tikai četrus mēnešus, vien ieskicējot turpmākos pētnieciskās darbības virzienus.

Avīze norāda, ka nu četrus gadus tapušais pētījums, iespējams, tiks izmantots par pamatu zinātniskām konferencēm, taču pilnīgi noteikti nebūs pamats, lai īstenotu 2005. gadā Saeimas pieņemtās deklarācijas "Par Latvijā īstenotā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu" mērķi un piestādītu Krievijai rēķinu.

Valsts kanceleja informējusi, ka pēc pētnieku komisijas darba apturēšanas dokumenta tālāka virzīšana patlaban netiek plānota. "Līdz ar to ziņojums pēc statusa joprojām ir nu jau darbību apturējušās komisijas viedoklis. Esam veikuši nepieciešamos labojumus mājaslapā, lai nemaldinātu sabiedrību par dokumenta statusu," skaidrojusi kanceleja.

Avīze norāda, ka līdztekus dažādos šķietami respektablos pētījumos balstītām aplēsēm, ka Krievija par 50 okupācijas gadiem ir parādā Latvijai "vismaz 150-200 miljardus latu", ziņojuma kopsavilkumā arī bijis minēts, ka "postījumus, kurus Baltijas valstīm nodarījis PSRS totalitārais okupācijas režīms, nekad nebūs iespējams kompensēt. Tomēr kompensācija ir likumīga un obligāta gan tādēļ, lai atlīdzinātu nodarītās nelikumības, gan tādēļ, lai turpmāk garantētu valstu stabilitāti un drošību. Krievijas pienākuma neievērošana veikt reparācijas par pagātnē nodarītajām nelikumībām un noziegumiem ir uzskatāma par izdarīto noziegumu attaisnojumu. Tā rada nesodāmības apziņu un aicinājumu slēpt esošos un izdarīt jaunus noziegumus, par ko liecina veiktās apmelojumu kampaņas."

Ziņojuma teksta autore ir PSRS kaitējuma novērtēšanai izveidotās speciālās komisijas darba galvenā organizatore Ruta Pazdere, kura, komentējot Valsts kancelejas un premjera rīcību, vien secinājusi: "Ziņojumu viņi izlasījuši, un iznāk, ka arī ir akceptējuši." Valsts kanceleja gan to noliedz, norādot, ka šie teksti nekādi neatspoguļo premjera uzskatus, kaut Dombrovska paraksts iepriekš bijis zem ziņojuma atrodams.

Valdības Komunikācijas departamenta vadītāja Ieva Aile skaidrojusi, ka komisijas sagatavotais ziņojums par paveikto no 2005. gada 5. augusta līdz 2009. gada 31. jūlijam un pēc statusa tas palicis kā komisijas viedoklis, nevis premjera akceptēts vai virzīts dokuments. Komisijas darbība taupības nolūkos apturēta, kad pērn valsts budžeta deficītu tika nolemts samazināt par 500 miljoniem, un noslēguma ziņojuma sagatavošanai atvēlēts vien pusotrs mēnesis. "Ņemot vērā augstāk minēto, sagatavotais ziņojums Ministru kabinetā (valdībā) nav skatīts un pieņemts zināšanai," uzsvērusi Aile.

Ārlietu ministrija no komentāriem attiecībā uz komisijas darba rezultātiem atturējusies, norādot, ka šis jautājums nav ārpolitisks.

Prezidenta kanceleja jau atzinusi, ka par nepatīkamo kompensāciju jautājumu gaidāmās vizītes Maskavā laikā nerunās.

Vienlaikus laikraksts atgādina, ka PSRS kaitējuma pētīšana valstij izmaksājusi pusmiljonu latu. Patlaban darbu pārņēmusi Latvijas okupācijas izpētes biedrība, kuras vadītājs Edmunds Stankevičs gan par šo darbu runājis bez azarta, norādot, ka tas pamests pusratā, un arī biedrību vadīt viņš vairs nevēlas.

Jau vēstīts, ka Zatlera vizīte Krievijā notiks no 19. līdz 21.decembrim.

BNS/Foto:LETA