Sabiedrība

Vai Latvijas pilotiem draud atbildība par divu sudāniešu nošaušanu?

Jauns.lv

Ja Latvijas piloti Sudānā, izlaužoties brīvībā, nošāva divus nolaupītājus, vai viņiem draud kādas tiesiskas sekas? To kasjauns.lv vaicāja juristam, bijušajam ārlietu ministram Valdim Birkavam.

Vai Latvijas pilotiem draud atbildība par divu sud...

Valdis Birkavs uzskata, ka Sudānas epopejai tiesisku seku nebūs
Valdis Birkavs uzskata, ka Sudānas epopejai tiesisku seku nebūs

„Jautājums nav vienkāršs, bet ir ļoti teorētisks,” atzīst Birkavs. „Viens ir skaidrs, ka Latvijas valstij ir viņus jāaizstāv.” Birkavam Āfrika un arī Sudāna ir diezgan pazīstama, viņš darbojas Madrides klubā, kas apvieno bijušos valstu un valdību vadītājus demokrātijas veicināšanai pasaulē. Birkava pārziņā ir sadarbība ar sieviešu organizāciju līderēm, lai viņas iesaistītu miera un drošības procesos Āfrikā. Eksministram Birkavam ir iecerēta misija Sudānas galvaspilsētā Hartūmā, tomēr precīzs laiks nav zināms.

Tā kā piloti ir brīvībā, protams, esot viegli teoretizēt. „Spēkā stājas starpvalstu attiecības,” saka Birkavs. „Katrā ziņā tālāk varētu sekot tikai valstu sarunas apstākļu noskaidrošanai. Latvija savus pilsoņus neizdod. Pieļauju, ka varētu būt tikai daudzkārtējas sarunas savā starpā, apmaiņa ar notām. Nedomāju, ka notiktu praktiskas darbības, tiesiskas sekas tam neredzu.”

Turklāt jāņem vērā, ka Latvijai ar Sudānu pat nav diplomātisko attiecību. Birkavs piebilst, ka mūsu valsts pārstāvjiem Sudānā gan der uzmanīties un par to viņus jābrīdina Ārlietu ministrijai. Šajā valstī joprojām atrodas cita Latvijas firmas „GM Helicopters” helikoptera ekipāža. Mūsu piloti strādā ANO Pārtikas programmas ietvaros.

Sudānas valsts līmenī iespējami vīzu atteikumi un citas diplomātiskas darbības. „Katram ir tiesības izvēlēties pašam, uz kurieni braukt, bet valsts pienākums ir brīdināt,” piebilst Birkavs.

Ārlietu ministrija savā mājas lapā stingri iesaka neapmeklēt vairākus Sudānas reģionus, to skaitā Darfūru, kur nolaupīja mūsu pilotus — situācija šeit ir ļoti nestabila, izplatīts bandītisms un bruņoti uzbrukumi, arī pret nevalstisko organizāciju un ANO pārstāvjiem.

2009. gadā Starptautiskā Krimināltiesa nolēma izsniegt orderi Sudānas prezidenta Omara al Bašira arestam — viņu vaino genocīdā. Tas ir izraisījis protesta akcijas Hartūmā un citās pilsētās. Teroristisku uzbrukumu iespējamība ir augsta visā valstī.

Māris Puķītis/Foto: Bulls Press, LETA