Tallinas laikraksts: latvieši paši dodas uz Valgu, igauņi nav vainīgi
Sabiedrība

Tallinas laikraksts: latvieši paši dodas uz Valgu, igauņi nav vainīgi

Jauns.lv

Decembrī Igaunijas Valgas mērs izraisīja skandālu, aicinot latviešus no Valkas savu dzīvesvietu deklarēt Igaunijā. Par to, kā to uztver Igaunijā, raksta laikraksts „Postimees”.

Tallinas laikraksts: latvieši paši dodas uz Valgu,...

­

Tallinas laikraksts „Postimees” raksta, ka uz Valgā latviešus neviens īpaši nesauc strādāt vai iepirkties. „Viņi paši” – secina „Postimees”.
Tallinas laikraksts „Postimees” raksta, ka uz Valgā latviešus neviens īpaši nesauc strādāt vai iepirkties. „Viņi paši” – secina „Postimees”.

Patiesībā Valga it kā nebūtu iekārojamākā dzīvesvieta Igaunijā. Valgas rajonā ir viszemākās algas Igaunijā, arī bezdarba līmenis viens no augstākajiem – pirmajā vietā ir Igaunijas ziemeļaustrumu rajons Ida - Virumā ar Narvu, bet tai seko Valga. Katrā ziņā Valgā dzīve nav viens vienīgs „rožu dārzs”, kā to varbūt uzskata valcēnieši.

Tomēr latvieši no pierobežas tiecas uz Igaunijas pusi. Valgā ir gan vieglāk atrast darbu, gan labāka infrastruktūra, kā arī pievilcīgāki veikali.

Mazai pilsētiņai iespaidīgs skaitlis

„Neviens īsti nezina, cik latviešu strādā Valgā. Jādomā kādi 200 cilvēki. Skaitlis nav diez ko liels, bet mazai pilsētiņai visnotaļ iespaidīgs,” raksta „Postimees”.

Latvieši arī iecienījuši igauņu veikalus – „Selver”, „Rimi”, „Maxima”. Kaut arī Latvijā uzskata, ka līdz ar eiro ieviešanu Igaunijā pārtikas un saimniecības preces ir kļuvušas dārgākas, brīvdienās latvieši tomēr brauc iepirkties uz Valgu.

„Katru piekto dzīvokli Valgā pērk latvieši,” saka Valgas mākleris Hanss Heinārvs (ja krīzes laikā vispār var runāt par nekustamā īpašuma tirgus attīstību). „Bet to, ka igauņi pārvāktos uz Latviju un tur pirktu nekustamo īpašumu gan neesmu dzirdējis.”

Un nobeigumā - latvieši aizvien biežāk izvēlas Valgas slimnīcu. Pērn uz Valgas slimnīcu ātrā palīdzība aizveda 300 latviešus un tur piedzima 82 jaunie Latvijas pilsoņi. 2009. gadā šis skaits bija ievērojami mazāks – attiecīgi 50 un 17.

Valgas priekšrocības uzskaita „Postimees”.

Latviešus neviens nesauc, viņi paši atrod ceļu

Līdz pagājušā gada novembrī latviešu kustība uz Valgu bija stihiska. Novembrī jaunais Valgas mērs Ivars Unts uzsāka kampaņu, aicinādams latviešus reģistrēties kā Valgas iedzīvotājus, akcijas dalībniekiem piesolīdams loteriju, kuras galvenā balva bija dāvanu karte 5000 kronu (Ls 225) apmērā.

Valkas  mērs Kārlis Albergs to nodēvēja par „skandālu”. Eļļu ugunī ielēja arī Latvijas žurnālisti, kuri nu aizgūtnēm rakstīja kā uzplaukst Valga un panīkst Valka.

„Patiesībā Valga nav ļoti bagāta pilsēta. Kad iebrauc Valgā pa Vīlandes šoseju rodas sajūta, ka nevis no laukiem iebrauc pilsētā, bet gan otrādi. Tuvojoties Valgai, aizvien vairāk parādās netīrība un pamestības sajūta, ceļš kļūst aizvien sliktāks.

Tomēr Valga nav geto, kur uz katra stūra var sastapt ubagus. Vienkārši šeit vairāk nekā jebkur citur Igaunijā ir redzamas brūkošas mājas un nesakoptas ainavas. Īpaši Valgā jūtams padomju laika mantojums Pierobežas pilsētā un lielā dzelzceļa mezglā savulaik bija liels daudzums rūpniecības uzņēmumu.

Kaut arī pilsētas centrā ir uzceltas jaunas ēkas, pietiek paiet mazliet sāņus un skatam atklājas vīna rūpnīcas drupas, vecais depo. Pamestu ēku tik tiešām ir dauds.

Tomēr, salīdzinot ar Valku, Valgai ir ļoti daudz priekšrocību Pirmkārt, Valga ir bagātāka nekā Valka. Algas lielākas sociālie pabalsti arī.

Otrkārt, Valga attīstās. Par to liecina jaunuzbūvētās un rekonstruētās ēkas, uguņos mirdzoši tirdzniecības centri, skaistas skolas un liela slimnīca.

Un pats galvenais – Valgā var atrast darbu. Neviens latviešus īpaši uz Valgu nesauc,” novērojumus atstāsta „Postimees”. „Viņi paši nāk. Pazīstamie rekomendē. Draugi sauc,” rezumē „Postimees”.

Kā vienu no uzskatāmiem argumentiem, ka Valga īpaši pie sevis neaicina latviešus, laikraksts min Valgas gadatirgu. Kad Valgā rīko lielo tirgošanos, Latvijas pusē par to neviens reklāmas nelīmē. Latvieši paši atrod ceļu uz Valgu un uzzina par tur notiekošo.

Ceļojums citā laikmetā

Tāpat laikraksts uzsver, ka „parastie latvieši ir sajūsmā par Valgas mēru: „Latvieši par viņu saka – inovāciju kareivis, drosmīgs, uzņēmīgs.”

Pavisam savādāks izskatās Valkas mērs Kārlis Albergs – jau sasniedzis pensijas vecumu, „vecās skolas darbonis”.

Tomēr „Postimees” atzīst, ka Valgas meģinājums pie sevis pārvilināt valcēniešus nav īpaši izdevies. Aicinājumam esot atsaukusies tikai desmit latviešu Latvieši nevar atrast dzīvesvietu Valgā, kur piereģistrēties, bet ar laiku tas varētu mainīties un latvieši atradīs sev mājokli Igaunijā.

Valgas mērs Unts teic, ka šis ir tikai sākums, kas rada bažas latviešu politiķiem, jo Valgā ir gan labākas darba iespējas, iepirkšanās un veselības aprūpe.

„Zem sniega segas ir grūti ieraudzīt  abu pilsētu atšķirības, bet saka, ka vasaras laikā Latvijas apmeklējums atgādina ceļojumu citā laikmetā,” rakstu noslēdz „Postimees”.

Elmārs Barkāns / foto ekrānšāviņš no postimees.ee

 

­