Politika

Vējonis atstādina Ādažu novada domes priekšnieku Breidaku

Jauns.lv

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) "saistībā ar ilgstošiem pārkāpumiem" nolēmis atstādināt no amata Ādažu novada domes vadītāju Normundu Breidaku.

Vējonis atstādina Ādažu novada domes priekšnieku B...

Kā šodien žurnālistiem skaidroja Vējonis, Ādažu novada domes priekšsēdētājs no amata atstādināts par ilgstošiem likumpārkāpumiem un nelikumīgu rīcību ar pašvaldības finansēm.

Ministrs informēja, ka visi Finanšu ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīcībā esošie dokumenti par pieļautajiem pārkāpumiem tiks nosūtīti prokuratūrai, lai izvērtētu arī pārējo Ādažu novada domes deputātu atbildību nelikumīgo lēmumu pieņemšanā, kas Ādažu pašvaldību noveduši līdz tik smagai finansiālai situācijai.

Domes priekšsēdētājs uzskatāms par atstādinātu no amata pienākumu pildīšanas ar dienu, kad laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" tiks publicēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojums par atstādināšanu no amata. Savukārt Ādažu novada domes priekšsēdētājam ir tiesības 30 laikā pēc Vējoņa rīkojuma publicēšanas vērsties tiesā par rīkojuma atcelšanu.

"Ādažu novads bija viena no bagātākajām pašvaldībām valstī, bet pagājušajā gadā tika saņemti signāli par to, ka pašvaldība faktiski ir novesta līdz bankrotam. Izvērtējot situāciju, mēs secinājām, ka pašvaldībā pieļauta virkne likumpārkāpumu attiecībā ar pašvaldības mantu, finanšu līdzekļiem un no Valsts kases ņemtie aizņēmumi ir tērēti neatbilstoši mērķiem. Tāpat, neskatoties uz to, ka valstī ir finanšu taupības politika, nosakot ierobežojumus dažāda veida piemaksām gan valsts, gan pašvaldību sektorā, Ādažu pašvaldība turpināja saviem darbiniekiem izmaksāt piemaksas, ko var uzskatīt par neatļautām piemaksām. Pašreizējā brīdī kliedzošākais pārkāpums un tas, kas novedis pašvaldību līdz bankrotam, ir pieņemtais lēmums iegādāties nekustamo īpašumu Gaujas ielā 33a, kuram nebija nopietna ekonomiska un finansiāla izvērtējuma," stāstīja ministrs.

Vērtējot VARAM rīcībā esošo dokumentāciju, secināts, ka Ādažu novada domē saistībā ar nekustamo īpašumu "Gaujas centrs" nav vērtēta ne pirkuma lietderība, ne ēkas cenas, ne arī maksājumu procentu atbilstība reālajai tirgus situācijai nekustamā īpašuma tirgū. Nolemjot iegādāties šo ēku, novada dome ir uzņēmusies ilgtermiņa saistības, kurām patiesībā nav nekāda budžeta seguma, kā rezultātā pirkums ir ļoti dārgs.

"Esam izmantojuši likumā noteiktās tiesības lūgt paskaidrojumus Ādažu novada domes vadītājam, bet paskaidrojumi diemžēl nevieš skaidrību, un nebija redzama pamatojuma, kādēļ pašvaldība pieņēmusi tādu lēmu saistībā ar Gaujas ielu 33a. Saņemtās atbildes liecināja par to, ka pašvaldības vadītājs patiesībā neizprot līdz galam visus pieņemtos lēmumus un šo pieņemto lēmumu pārkāpumu būtību. No Ādažu novada domes vadītāja sniegtā paskaidrojuma izriet, ka visas likuma normas, kas pārkāptas no pašvaldību puses, it kā ir nebūtiskas, kas liecina, ka Breidaks likuma prasības neuztver ļoti nopietni," pauda Vējonis.

Pārkāpumu rezultātā pagājušā gada nogalē Finanšu ministrija ir sākusi finanšu stabilizācijas procesu Ādažu novada pašvaldībā un novada dome daļu līdzekļu ikdienas izdevumiem saņem no Valsts kases aizdevumu veidā.

10.februārī Vējonis Ādažu novada domes priekšsēdētājam pieprasīja sniegt paskaidrojumus likuma "Par pašvaldībām" 93.panta kārtībā. Saņemtajos paskaidrojumos atbildes uz visiem ministra uzdotajiem jautājumiem netika sniegtas vai arī tās bija virspusējas. Tāpat netika iesniegti arī prasītie dokumenti. Līdz ar to ministrs pieprasīja atkārtoti sniegt paskaidrojumus, taču arī šie Breidaka paskaidrojumi liecina, ka domes priekšsēdētājs atsevišķas likuma normas uzskata par nebūtiskām un nepildāmām, piemēram, aizdevumu izmantojot neatbilstoši mērķim, uzņemoties saistības, kurām nav finansiāla nodrošinājuma un pašvaldības budžetā nav līdzekļu.

Atsevišķi Ādažu novada domes priekšsēdētāja sniegtie paskaidrojumi pat liek domāt par iespējamiem jauniem likumpārkāpumiem Ādažu novada pašvaldības darbā, uzsvēra ministrs. Piemēram, kā iespējas piesaistīt finanšu līdzekļus pirkuma maksas par ēkas Gaujas ielā 33a iegādi samaksai minēta tādu pašvaldības īpašumu pārdošana, kas nepieciešami pašvaldības funkciju veikšanai un kuriem zemesgrāmatā uzlikta atsavināšanas aizlieguma atzīme, uzsvēra ministrs.

"Breidaka paskaidrojumos paustais viedoklis rada lielas bažas par Ādažu novada pašvaldības iespējām ar šādu pašvaldības vadību un finanšu resursu plānošanu kādreiz izbeigt finanšu stabilizācijas procesu. Ja novada domes priekšsēdētājs uzskata, ka pirms pašvaldības domes lēmumu pieņemšanas nav jāizvērtē to ietekme uz pašvaldības budžetu, to izpildei nav jāparedz finanšu līdzekļi, citas sekas kā finanšu stabilizācija nevar būt," norādīja Vējonis.

Ministrs piebilda, ka Latvijas likumdošana paredz, ka katras iestādes vadītājs, tostarp pašvaldības vadītājs, ir atbildīgs par budžeta līdzekļu efektīvu un ekonomisku izmantošanu.

Atstādinot Breidaku, VARAM turpinās strādāt kopā ar Finanšu ministrijas iecelto finanšu uzraugu, lai sakārtotu situāciju pašvaldībā - stabilizējot finanses situācijā, kad pašvaldībā pieņemti nepamatoti un nelikumīgi lēmumi. Kopā ar pašvaldību tiks strādāts, lai no šīs situācijas neciestu Ādažu novada iedzīvotāji, informēja Vējonis.

"Ja pašvaldības vadītājs un pašvaldība pārkāpj likumā noteiktās normas, tad neatkarīgi no tā, pie kāda politiskā spēka viņš pieder, es kā ministrs pieņemu lēmumu par atstādināšanu, ja tas ir juridiski pamatots," uzsvēra Vējonis.

Kā aģentūrai LETA sacīja Breidaks, viņš oficiālu lēmumu par atstādināšanu nav saņēmis. "Pirmdien ap plkst.15 ministrijai tika iesniegta papildu informācija, kas tika pieprasīta. Nezinu, vai tik ātri ar šo informāciju varēja iepazīties. Patlaban neko nevaru komentēt, bet tikai izdarīt secinājumus. Acīmredzot tas ir politisks pasūtījums," secināja Breidaks.

Lēmums par to, kurš turpmāk ieņems Breidaka vietu, būs jāpieņem Ādažu novada domes deputātiem.

LETA