Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Vienā izsolē piedāvā Ļeņinu un Vairu Vīķi–Freibergu 3

Kultūra
2011. gada 25. februārī 09:22 2011. gada 25. februārī 09:22
Ļeņins un Vaira Vīķe–Freiberga vienā pasākumā, turklāt var nopirkt — 26. februārī gleznu izsolē. Boļševiku vadonis novērtēts par divtik augstāku sākumcenu un kādreiz rotāja Ļeņina muzeju Rīgā.

„Ļeņina ierašanās Rīgā 1900. gada aprīlī”. Sākumcena — 2400 latu.

Prezidentes portrets, sākumcena — 1200 latu.
Izsoli rīko Ivonnas Veihertes mākslas galerija un „Mākslas vēstniecība” tirdzniecības centrā „mc2”. No 223 gleznām, statuetēm, traukiem, antikvārajām mēbelēm dārgākais mākslas darbs ir ar sākumcenu 10 000 latu — Ludolfa Liberta (1895–1959) glezna „Venēcija. Dodžu pils”, tapusi 1932. gadā.

Īpaši oriģinālas ir divas citas gleznas — ar Ļeņinu un Vairu Vīķi–Freibergu. Prezidentes portretu gleznojis Jevgeņijs Tučevs (1952), sākumcena ir 1200 latu.

Boļševiku vēstures cienītājus varētu ieinteresēt pagājušā gadsimta 60. gados tapusī „Ļeņina ierašanās Rīgā 1900. gada aprīlī”.  Autors ir Vasilijs Mihailovičs Kirillovs (1918–1999), darba sākumcena — 2400 latu. Neviens no šiem autoriem gan nav īpaši slavens.

Padomju laikā minētā glezna rotāja Ļeņina memoriālo muzeju Rīgā, komunistu varas gados katrā mazākajā miestā, kur Ļeņins caurbraucot bija pārgulējis vienu nakti, bija memoriālais vadoņa miteklis. Par to, vai Ļeņins vispār bijis Rīgā, vēsturnieku domas, starp citu, dalās.

Kā Ļeņins no nu jau sen likvidētā muzeja ticis līdz izsolei, Ivonna Veiherte nezina: šo gleznu sagādājis viņas znots. „Viņš to dabūja no kāda cilvēka, kurš tagad ir Maskavā, tas atkal vēl no kāda cita,” saka Veiherte. Kad pēc neatkarības atgūšanas Ļeņina muzeju likvidēja, daudzi eksponāti nokļuva citu muzeju krātuvēs, iespējams, gleznu varēja nopirkt un tā šis darbs sāka ceļot apkārt, īpašniekiem mainoties.

Pirms izsoles skatāmajā izstādē Veiherte salikusi kopā Ļeņinu, Ivara Poikāna „Zivs laikmets aiziet” (1999. gads) un Vairas Vīķes–Freibergas portretu (sākumcena 1200 latu). „Bet apmeklētāji sāka protestēt, vajadzēja pārlikt,” atzīst Veiherte.

Māris Puķītis/Foto: no izsoles kataloga

Citi šobrīd lasa

FOTO: pat apcietinājumā Māris Martinsons rūpējas par Ziemassvētku noskaņu Rīgā 41
FOTO: prezentē jaunu žurnālu visiem, kas vēlas izprast mūsdienu jaunatni
Busuļa un "Baritonu" tievēšanas izaicinājums beidzies. Kā puišiem klājies? 10
Skatīt visus komentārus

Это официально: Алла Пугачева объявила время и место концерта-возвращения на сцену

Елена Степаненко нашла молодую замену Евгению Петросяну