Latvijā notikusi pāreja uz vasaras laiku
Naktī uz svētdienu, 27.martā plkst.3, Latvijā notika pāreja uz vasaras laiku un pulksteņa rādītāji bija jāpagriež par vienu stundu uz priekšu. Patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus stundu uz priekšu un atpakaļ griež aptuveni 70 pasaules valstu iedzīvotāji.
Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas plkst.3 līdz oktobra pēdējai svētdienai plkst.4.
Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010.gada 26.oktobra Ministru kabineta noteikumi "Par pāreju uz vasaras laiku". Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā plkst.3 atbilstoši otrās joslas laikam pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.4 - par vienu stundu atpakaļ.
Savukārt Eiropas Savienības ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 2011.gada 30.oktobrī plkst.3 (naktī no sestdienas uz svētdienu), kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.
Par pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā atbildīgā institūcija ir Ekonomikas ministrija.
Rīgas autoosta informē, ka pasažieri netiks speciāli brīdināti par pārēju uz vasaras laiku, jo šajā laikā no autoostas neviens autobuss neizbrauc, bet autoostā brīdinās tikai ienākošo autobusu sagaidītājus, ka autobuss ienāks stundu vēlāk, jo no galapunkta tas ir izbraucis vēl pēc vecā laika.
Savukārt VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" atgādina pasažieriem, ka šajā svētdienā pasažieriem lidostā jāierodas savlaicīgi, lai nenokavētu savu reisu.
Saistībā ar pāreju uz vasaras laiku naktī no sestdienas uz svētdienu nakts vilciena Zilupe-Rīga sarakstā noteiktas atiešanas laika izmaiņas, informē AS "Pasažieru vilciens". Dīzeļvilciens no Zilupes ar atiešanas laiku plkst.3.36 aties vienu stundu agrāk - plkst.2.36. No Briģiem vilciens izbrauks attiecīgi plkst.2.43, no Nerzas - plkst.2.51. Pēc tam kad plkst.3 pulksteņu rādītāji tiks pagriezti stundu uz priekšu, vilciens iekļausies sarakstā paredzētajā laikā - no Istalsnas aties plkst.4.02, no Ludzas plkst.4.12 un arī tālāk līdz Rīgai kursēs atbilstoši sarakstam, un gala stacijā pienāks plkst.8.30.
VAS "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) Sabiedrisko attiecību daļā informēja, ka pāreja uz vasaras laiku neietekmēs vilcienu kustības grafiku. Izmaiņas nav gaidāmas arī starptautisko vilcienu satiksmē, jo Krievijā arī tiks veikta pāreja uz vasaras laiku, tāpēc vilcienu kustības grafiki maršrutos Rīga-Sanktpēterburga un Rīga-Maskava nemainīsies, informē LDz.
Tajā pašā laikā privātās medicīnas klīnikas SIA "Premium medical" neiroloģe Santa Ašmane brīdina, ka pāreja uz vasaras laiku var pastiprināt miega traucējumus, kā arī radīt tos cilvēkiem ar veselīgu miegu.
Kā norāda Ašmane, cilvēkiem ar veselīgu miegu pāreja uz vasaras vai ziemas laiku prasa zināmu periodu, lai pielāgotos citam ritmam. Parasti tas notiekot ātri - atkarībā no organisma īpatnībām dažu dienu līdz divu nedēļu laikā, taču cilvēkiem ar miega ritma traucējumiem pats fakts vien, ka būs jāmaina ritms, varot radīt iekšēju trauksmi un stresu.
Vienlaikus viņa piebilst, ka pārejai uz vasaras laiku ir arī pozitīvs efekts, jo organisms pēc tumšā gada laika saņems vairāk gaismas un saules.
Eksperte uzsver, ka visvairāk laika pāreju izjūt vecāki cilvēki, zīdaiņi un bērni. Kamēr organisms pielāgojas jaunajam ritmam, cilvēkiem iespējami miega traucējumi, nogurums, depresīvs noskaņojums, sirds ritma svārstības, samazināta koncentrēšanās, apetītes zudums un gremošanas traucējumi.
"Katrs šādus simptomus neizjutīs, arī šo simptomu izpausmes pakāpe var būt dažāda, un parasti tie, organismam pielāgojoties, pazūd. Smagāku simptomu gadījumos tomēr ieteicams apmeklēt ārstu, lai noteiktu labāko veidu, kā tos pārvarēt. Īpaši jāuzmanās tiem, kuru darbs saistīts ar transporta vadīšanu. Ieteicamas biežākas atpūtas pauzes," skaidro Ašmane.
Lai pēc iespējas mazāk izjustu laiku pāreju, neiroloģe iesaka nodoties sev tīkamām fiziskām nodarbēm, lietot nomierinošas tējas, izvairīties no miegazāļu dzeršanas, atturēties no lielām maltītēm vakaros, kā arī izvēlēties relaksējošas, antistresa procedūras, piemēram, masāžas.