Valsts pārvaldē strādā trīs korumpantu grupas
Valsts pārvaldē strādā trīs dažādas kukuļņēmēju grupas, kuras gan ir lielā mazākumā pret kopējo darbinieku skaitu, intervijā žurnālam "Playboy" sacījis valsts pārvaldes jautājumu konsultants Uģis Šics.
Pēc viņa teiktā, pirmie ir tie ierēdņi, daudz vairāk pašvaldību daļā nekā valsts daļā, kas ņem mazos kukuļus. "Man ir daudzi paziņas, kas atstāj mašīnas Basteja bulvārī neatļautās vietās un ar Pašvaldības policiju sarunā, ka maksās 40 latu mēnesī, un neviens nepiesienas," vaļsirdīgi stāsta Šics.
"Otra grupa ir lielie grābēji un sīkgrābēji ap viņiem. Tā ir stipra, saistīta ar oligarhiem, tai ir ļoti stipras biznesa intereses, no tās ir atkarīgi daudzi cilvēki, tai ir daudz kompromatu citam par citu... Šī grupa rada iespaidu, ka visa valsts ir slikta, lai gan valsts pārvaldē tādu ir varbūt viens divi procenti. Savukārt visa tā ierēdņu masa pa vidu neko tādu nedara, labākajā gadījumā paņem konfekškasti," sacījis kādreizējais ierēdnis.
Šics arī stāsta, ka pirms kāda laika vienā Rīgas bārā sastapies ar kādu Finanšu policijas darbinieku, kurš bija gatavs izmaksāt visiem saviem draugiem. "Viņa makā bija tikai piecsimtlatnieki, lai gan viņa alga bija kādi piecsimt lati. Viņa pozīcija bija vienkārša: "Uģi, paklausies, visi to dara. Mani priekšnieki, zini, kā vārās, kāpēc man tur bišķi kaut ko neizdarīt?" Ja tiksim galā ar resno galu, mazie ņēmēji izzudīs paši," prognozē Šics.
Taujāts, kas patlaban vada Latvijas valsti, Šics bijis lakonisks - kombinācija no mirkļa interesēm un spēlētājiem, kurš nu katrā brīdī stiprāks.
Savukārt uz jautājumu, kāpēc līdz galam nav startējis Valsts kancelejas direktora amata konkursā, Šics atbild, ka nav redzējis, ka premjers Valdis Dombrovskis (V) grib darīt kaut ko būtisku. "Atdot valsts pārvaldes reformu Vides ministrijai nozīmē atdot tai e-projektus. To darbu tu vari darīt vai nu formāli, tīri tehniski un klusi, bet tas man nav interesanti, vai arī strādāt tandēmā ar savu politisko ministru, šajā gadījumā Dombrovski. Nedomāju, ka viņam bija kāda interese par to," sacīja Šics.
Taujāts, vai neplāno kandidēt uz Finanšu ministrijas valsts sekretāra amatu, kurš drīz atbrīvosies, Šics norādījis, ka tas būšot atkarīgs no sarunas ar ministru Andri Vilku (V) - "ko viņš gatavs darīt, cik reāli iestāsies par Finanšu ministrijas pārbūvi no iekšpuses". Patlaban Šicu gan neviens neesot aicinājis atgriezties valsts pārvaldē.
Kādreizējais ierēdnis arī secina, ka valdībā nevienam nav intereses par labāku valsts pārvaldi. Bet tā esot arī sabiedrības problēma, ne tikai valdības.
"Piemēram, kad jūs pēdējoreiz esat dzirdējuši no Nila Ušakova kādu attīstības vīziju par Rīgu? It kā jauns puisis, atšķirīgs no visiem tiem dinozauriem, kas ir Saskaņas centrā, bet ideju nav. Par valsts pārvaldi diemžēl nevienu ideju ne no viena neesmu dzirdējis, tas ir nevienam nepiederošs temats," sacījis Šics.
Pēc viņa domām, nevar runāt par valsts pārvaldi izolēti no politikas. Šobrīd mēs, sabiedrība, kā uzņēmuma akcionāri esam iecēluši valdi - Saeimu, un tā pieņem darbiniekus - ierēdņus. Bet daudziem valdes locekļiem nav intereses par valsts pārvaldi, jo tur "nekādus politiskus punktus uztaisīt nevar", savukārt daļai akcionāru ir interese, lai valsts pārvalde būtu maksimāli vāja.
"Ir jāatgriežas pie jautājuma par partiju finansēšanu. Jo vienīgā iespēja iet politikā šodien ir, uzņemoties saistības pret kādiem finansētājiem. Savukārt sabiedrība nav gatava maksāt par partijām," secinājis Šics.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA