Politiķi varētu būt saistīti ar narkotiku un kontrabandu
Bijušais Galvenās muitas pārvaldes direktors Kalvis Vītoliņš pieļauj, ka narkotiku, kontrabandas procesos ir iesaistīti arī politiķi. "Pie politiķiem nenāk Latgales mafijas krusttēvs, nāk cilvēks investora izskatā.
Šis cilvēks pilnībā atbilst politiķa sadarbības partnera statusam," intervijā laikrakstam "Diena" saka Vītoliņš. Viņš pieļauj, ka politiķi ir iesaistīti gan narkotiku, gan kontrabandas vai PVN lietās, pēdējā laikā īpaši daudz arī maksātnespējas lietās. "Dažreiz pat to nesaprotot, jo ar viņiem sazinās solīdi starpnieki, kas politiķiem komunikācijā ir pilnīgi pieņemami," stāsta bijušais muitas pārvaldes direktors.
2003.gadā pirms iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) Valsts Ieņēmumu dienests (VID) rēķināja, ka melnā un pelēkā ekonomika kopā ir līdz 40%, taču tagad ēnu ekonomikas apjoms Latvijā ir sasniedzis 50–60%. "Ceļot nodokļus, trāpām tiem, kuri, velkot pēdējos elpas vilcienus, mēģina maksāt, bet absolūti netrāpām tiem, kuri tos tik un tā nemaksā," uzskata Vītoliņš un piebilda, ka katra nodokļu celšana tikai palielina ēnu ekonomikas daļu.
Viņš neuzskata, ka pie ēnu ekonomikas pieauguma nav vainojams VID, - "uzliekot tikai nodokļus, bet neiedodot VID rokās instrumentus, kā tos iekasēt, kas nozīmētu papildu finansējuma piešķiršanu, speciālas nodaļas izveidošanu ar īpašām pilnvarām, - tas nozīmē, ka VID turpina strādāt, kā strādājis."
Ja muita, akcīze un PVN ir ienākums, no kā dzīvo ES ierēdņi, ja mēs nodokļus ceļam ES direktīvu ietvaros, tad arī ES vajadzētu ņemt nodokļu un muitas kontroli savās rokās. "Nevis veidojot tikai vienotu muitas apmācību, kas šodien notiek, bet organizēt muitnieku rotāciju uz visām ES robežām. Latvieši varētu palīdzēt itāļiem, itāļi – mums. Tas varētu būtiski mainīt situāciju," uzskata Vītoliņš.
Viņaprāt, ir vajadzīga vienota Eiropas muitas sistēma ar vienotu algu sistēmu. No tā iegūtu gan budžets, gan muitnieki.
Vītoliņš uzskata, ka ne tikai muita, bet arī muitu uzraugošās institūcijas ir pārslogotas ar lietām, - ne tikai par cigarešu kontrabandu, bet arī narkotiku tirdzniecību, cilvēku tirdzniecību. Arī no muitas pārkāpumiem tikai daļa ir kontrabanda, daļa ir formālas kļūdas, neatbilstība, kur kontrabandu ir grūti pierādīt.
Viņaprāt, muitnieku algu palielināšana par 100 latiem situāciju neuzlabos. "Citādi būtu, ja viņi saņemtu tādas algas kā Eiropā caurmērā, kas ir no 2000 eiro uz augšu. Tad, protams, būtu efekts," uzskata Vītoliņš.
Bijušais muitas pārvaldes direktors uzsver, ka pāri Latvijas un Krievijas robežai tiek pārvests tik daudz, cik pati Latvija nemaz nevar patērēt, tas aiziet tranzītā tālāk uz Eiropu.
"Daži var teikt, ka tas nav nemaz tik slikti, papildu ienākumi kā nekā. Diemžēl narkotiku biznesā ir pieņemts, ka nenorēķinās ar naudu, bet norēķinās ar daļu no pašas preces. Tas nozīmē, ka daļa no tranzītam paredzētajām narkotikām paliek Latvijā. Jo lielāks tranzīts caur Latviju, jo vairāk narkotiku paliek Latvijā," situāciju raksturo Vītoliņš.