Lielākā daļa Rīgas bezpajumtnieku - cilvēki pirmspensijas vecumā
Lielākā daļa patversmju un naktspatversmju pakalpojumu izmantotāji ir cilvēki pirmspensijas vecumā, no 51 līdz 61 gadiem, liecina Rīgas domes Labklājības departamenta apkopotā informācija par bezpajumtniekiem sniegto palīdzību no šā gada 10.janvāra līdz 30.aprīlim.
Pirmspensijas vecumā ir 35% vīriešu un 41% sieviešu, kas izmanto patversmes.
Tas, ka visvairāk patversmes pakalpojumus saņem personas pirmspensijas vecumā, liecina par grūtībām šīm personām atrisināt savu sociālo situāciju - atrast darbu un mājokli atbilstoši saviem ienākumiem, norāda speciālisti.
Salīdzinot pakalpojuma saņēmēju vecumu 2010.gadā un 2011.gada pirmajos četros mēnešos, Labklājības departamenta speciālisti secina, ka par 10% palielinājies sieviešu skaits vecumā no 51 līdz 61 gadiem, taču par 11% ir samazinājies sieviešu skaits vecumā no 31 līdz 40 gadiem. Tas liecina par tendenci, ka gados jaunākas sievietes veiksmīgāk atrisina savu situāciju, bet sievietes pirmspensijas vecumā vairāk vēršas pēc palīdzības, norāda speciālisti.
Vīriešu vidū šī tendence ir pretēja - 2011.gada pirmajos četros mēnešos par 3% palielinājies vīriešu skaits vecuma grupā no 31 līdz 40 gadiem, bet par 4% samazinājies skaits vecumā no 51 līdz 61 gadiem, tomēr šīs izmaiņas nevar uzskatīt par būtiskām, lai varētu spriest par kopējām tendencēm, norāda speciālisti.
Darbspējīgo strādājošo īpatsvars gada sākumā nav mainījies un patversmē saglabājas 6% robežās - tie ir iedzīvotāji, kas strādā, bet kuru ienākumi nav pietiekami, lai īrētu vai iegādātos mājokli.
Darbspējīgo nestrādājošo personu īpatsvars samazinājies no 69% līdz 64%, taču vienlaikus no 15% līdz 20% ir palielinājies personu īpatsvars ar invaliditāti. Tas skaidrojams ar to, ka daļai klientu veselības stāvokli negatīvi ietekmē dzīvesveids, piemēram, pārmērīga alkohola lietošana un nakšņošana ārpus telpām.
Pagājušajā ziemā patversmes izmantojuši vidēji 675 cilvēki, kas ir par 47 personām jeb 7% vairāk nekā 2009./2010.gada ziemas mēnešos. Vidējais bezpajumtnieku skaits pakāpeniski palielinājies no 514 cilvēkiem oktobrī līdz 793 cilvēkiem februārī, kas ir par 10% vairāk nekā gadu iepriekš, tomēr martā to skaits sācis samazināties.
Salīdzinot ar 2009./2010.gada ziemu, sieviešu skaits, kuras izmantoja sieviešu naktspatversmes pakalpojumus, ir samazinājies - šoziem tās izmantojušas 115 sievietes, kas ir par 19 personām jeb 14% mazāk nekā gadu iepriekš.
Savukārt vīriešu naktspatversmēs klientu skaits salīdzinājumā ar 2009./2010.gada ziemu ir pieaudzis - šoziem šo pakalpojumu izmantojusi 561 persona, kas ir par 79 personām jeb 16% vairāk nekā gadu iepriekš.
Klientu skaita pieaugumu patversmēs un naktspatversmēs Labklājības departamenta speciālisti skaidro ar sociālekonomisko un kopējo bezdarba situāciju valstī.
LETA