Sabiedrība

Plāno izveidot ilglaicīgas uzturēšanās iestādi bezpajumtniekiem

Jauns.lv

Lai veicinātu bezpajumtnieku resocializāciju un integrēšanu sabiedrībā, Rīgā nepieciešams attīstīt vairākus sociālos pakalpojumus, tostarp izveidot vietas, kurās bezpajumtnieki varētu uzturēties līdz pat gadu ilgam laikam, šodien Rīgas domes Sociālo lietu komitejas sēdē informēja Labklājības departamenta Sociālo pakalpojumu administrēšanas nodaļas vadītājs Viesturs Kleinbergs.

Plāno izveidot ilglaicīgas uzturēšanās iestādi bez...

Tā kā Rīgas pašvaldības patversmes un naktspatversmes nodrošina personām īslaicīgās uzturēšanās iespējas līdz sešiem mēnešiem gadā, būtu nepieciešams izveidot ilglaicīgas uzturēšanās iestādi, kurā persona varētu uzturēties vienu gadu un kurā tiku nodrošināta individuāla dzīves telpa un iespējas pilnveidot savas sociālās prasmes, integrēties sabiedrībā, kā arī rūpēties par savu pamatvajadzību nodrošināšanu - ēdiena gatavošanu, mājsaimniecības uzturēšanu.

Kleinbergs skaidroja, ka pašreizējā kārtība neveicina bezpajumtnieku motivāciju un spēju atgriezties normālā dzīvē. Kopš Labklājības departamentā izveidota Mobilā brigāde, kas bezpajumtniekus no ielas nogādā patversmē, daudzi pat vairs paši necenšoties meklēt ceļu uz patversmi, jo zina, ka viņu izvēlētā dzīvesvieta jau ir iekļauta brigādes apsekojamo vietu sarakstā un Sociālā dienesta darbinieki atbrauks pakaļ.

Savukārt patversmē bezpajumtnieks tiek pabarots, viņam tiek nodrošināta iespēja nomazgāties, iztīrīts apģērbs, aiz viņiem visu satīra apkopēja. Tādējādi viņiem aizmirstas sociālās iemaņas un spēja par sevi parūpēties, skaidroja Kleinbergs. Izmantojot patversmes pakalpojumus divus mēnešus, bezpajumtniekam, kuram nav piemērots maznodrošinātā statuss, par to jāsāk maksāt 45 santīmus dienā.

Labklājības departaments patlaban apzina cilvēku skaitu, kas palikuši bez pajumtes, bet būtu gatavi un gana motivēti, lai savu dzīvi mainītu. Šiem cilvēkiem tiktu piedāvāta iespēja dzīvot atsevišķā telpā un par sevi rūpēties pašiem. Tā kā iepirkumu par patversmju nodrošināšanu pašvaldība veic uz gadu, tad par šādu kopmītņu izveidošanu konkrētāk varētu runāt nākamā gada sākumā.

Kleinbergs uzsvēra, ka nākotnē nepieciešams paplašināt Rīgas pašvaldības patversmes struktūrvienības "Mobilā brigāde darbam ar bezpajumtniekiem" darbību, liekot lielāku uzsvaru uz ielu sociālo darbu, jo ir nepieciešams noskaidrot katra klienta situāciju, vajadzības un problēmas, informēt par iespējamo palīdzību un tās saņemšanas vietām un procedūru, sniegt klienta situācijai un vajadzībām adekvātu atbalstu, kā arī motivēt personas risināt savas sociālās problēmas.

Tāpat Rīgas domes Labklājības departaments plāno izveidot vienotu Rīgas patversmju klientu uzskaites sistēmu, lai varētu nodrošināt operatīvu informācijas apmaiņu starp Rīgas patversmi un naktspatversmēm, sniedzot sociālos pakalpojumus klientiem.

LETA