Ornitologi aicina ziņot par izlidojušiem pūču mazuļiem
Šopavasar Latvijā ligzdošanu sākušas daudz mazāk meža pūču nekā citus gadus, tādēļ ornitologi aicina iedzīvotājus ziņot par izlidojušajiem pūču mazuļiem, vēsta portāls "dabasdati.lv".
“Pēc jau otrās aukstās un skarbās ziemas Latvijā ligzdošanu uzsākušas ievērojami mazāk meža pūču nekā iepriekšējos gados - zemās temperatūras prasījušas vairāk barības rezervju nekā uzkrāts, un biezā sniega sega samazina grauzēju nomedīšanas iespēju,” skaidrojis pūču pētnieks Andris Avotiņš.
Pārziemošanas apstākļi aizvadītajās ziemās bijuši grūtāki ne vien pūcēm, bet arī citiem plēsējiem. Turpretī grauzējiem tie bijuši labvēlīgi - biezā sniega sega nodrošināja stabilus un siltus apstākļus, jo zem 40 centimetru biezas sniega kārtas, kur grauzēji ziemā uzturas, temperatūra ir tuvu nullei.
Pavasaris šogad iestājās salīdzinoši vēlu, un pūces ligzdošanu sāka vēlāk, tāpēc arī mazuļi ligzdas atstāj vēlāk nekā parasti, skaidro Avotiņš. Ekoloģijas teorija saka, ka zemos populācijas blīvuma, bet augstos barības pieejamības apstākļos pūču populācijai vajadzētu sevi atražot - perējumiem šogad vajadzētu būt lielākiem.
"Apkopojot datus par izvestajiem pūču mazuļiem, iespējams iegūt vērtīgu informāciju ne vien par dējumu lielumu (olu skaitu ligzdās), bet arī par ligzdošanas fenoloģiju. Kā dažādās Latvijas daļās atšķiras ligzdošanas sākuma datumi un vai ir kādas biotopu atšķirības? Tie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklē pūču pētnieki," informē portāls.
“Ja novērojumus ieziņo kā lūgts, tiek iegūta vērtīga informācija arī par ligzdvietu izvēli, ko var izmantot mežizstrādes ietekmes apzināšanā un, iespējams, pat tās ietekmes mazināšanā," norādījis ornitologs Avotiņš.
Ziņojot par atrastiem pūčulēniem, iedzīvotāji aicināti norādīt to skaitu un aprakstīt atrašanas vietu. Meža pūču mazuļi, atstājot ligzdu, ir gaiši pelēki, vēlāk tiem kļūst brūnākas lidspalvas. Ausainās pūces mazuļiem ir melns sejas disks, savukārt urālpūču mazuļiem ir spilgti dzeltens knābis. Uz zemes atrodot pūces mazuli, to nevajag aiztikt, jo tas nav pazudis - pieaugušās pūces ir tuvumā un mazuli pieskata, atgādina putnu pazinēji.
Latvijā pavisam reģistrētas 13 sugu pūces, un septiņas no tām ligzdo Latvijas teritorijā. Šogad iedzīvotāji aicināti pievērst īpašu uzmanību Latvijā visbiežāk sastopamajai sugai - meža pūcei - un ziņot par tās novērojumiem portālam "dabasdati.lv" - šī informācija sniegs vērtīgus datus ornitologiem.
Meža pūce ir aktīva galvenokārt naktī, tādēļ to ieraudzīt izdodas reti. Tomēr diezgan bieži var izdzirdēt meža pūces ūjinošo balsi. Laiku pa laikam gadās arī atrast uz zemes nokļuvušus mazuļus, retāk - pašu ligzdvietu - dobumainu koku, izlūzuša zara vietu stumbrā vai speciāli izvietotā būrī. Visi šie novērojumi sniedz vērtīgu informāciju par meža pūces ligzdošanu un attīstību laikā, kad intensīvā mežizstrāde ierobežo ne vien dabisko ligzdvietu, bet arī piemēroto dzīvotņu pieejamību.
Ziņojot par dzirdētu pūces dziesmu, jānorāda, kad tā pirmo reizi dzirdēta. Dažādās pūču balsis var mulsināt, tādēļ, pirms ziņot konkrētas sugas novērojumu, ieteicams noklausīties tās balss ierakstu portālā "putni.lv".
"Šādas zināšanas nepieciešamas izpratnei par pūču ligzdošanas laika atšķirībām dažādās Latvijas vietās, tās sniedz informāciju par piemērotu ligzdvietu un dzīvotņu pieejamību un var attēlot sugas ekoloģisko elastību," norāda portāls.