Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Gulbenes novadā; būs jālikvidē 142 cūkas
Bīstamās slimības dēļ būs jālikvidē 142 saimniecībā esošās mājas cūkas.
Sabiedrība

Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Gulbenes novadā; būs jālikvidē 142 cūkas

Jauns.lv

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) konstatēts mājas cūku novietnē Gulbenes novada Stradu pagastā, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.

Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Gulbenes...

Tas ir otrais gadījums nepilna mēneša laikā, kad ĀCM tiek konstatēts mājas cūkām.

Bīstamās slimības dēļ būs jālikvidē 142 saimniecībā esošās mājas cūkas.

PVD saimniecībā veic ĀCM apkarošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Kā ziņots, jūlija beigās ĀCM vīruss mājas cūkām tika konstatēts novietnē Vārkavas novadā, kur bija 50 mājas cūkas.

Līdz tam ĀCM kopš pagājušā gada septembra ĀCM bija konstatēts tikai meža cūkām. Kopumā pērn ĀCM dēļ bija jāiznīcina 213 mājas cūkas, bet vēl gadu iepriekš - 564 mājas cūkas.

PVD atkārtoti aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādējādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA