Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Latvija atzīst Dienvidsudānas neatkarību 3

Sabiedrība
2011. gada 9. jūlijā 16:55 2011. gada 9. jūlijā 16:55
Latvija atzīst Dienvidsudānas neatkarību, informēja Ārlietu ministrija.

Latvijas valdības vārdā ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis paziņoja, ka Latvija atzīst Dienvidsudānas Republiku kā brīvu un neatkarīgu valsti un ir gatava ar to nodibināt diplomātiskās attiecības.

"Latvija līdz ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm sveic jauno Dienvidsudānas Republiku un apliecina savu gatavību sadarboties ar šobrīd jaunāko valsti Āfrikas kontinentā un pasaulē. Vēlam Dienvidsudānas Republikas prezidentam mierīgu pārejas periodu un apņēmību, veidojot ilgtspējīgu, demokrātisku un saliedētu valsti un sabiedrību," uzsvēra Kristovskis.

Kā nākamais solis divpusējo attiecību veidošanā starp Latviju un divām neatkarīgām valstīm - jauno Dienvidsudānas Republiku un tās ziemeļu kaimiņu Sudānas Republiku - ir diplomātisko attiecību dibināšana.

Jau ziņots, ka Sestdien Dienvidsudānas parlamenta spīkers pasludinājis valsts neatkarību, līdz ar to pasaulē dzimusi jauna nācija un Āfrikas lielākā valsts sadalīta divās daļās.

"Mēs, demokrātiski ievēlētie tautas pārstāvji, balstoties uz Dienvidsudānas tautas gribu, un kā to apstiprinājis referendums par pašnoteikšanos, ar šo pasludinām Dienvidsudānu par neatkarīgu un suverēnu valsti," tūkstošiem līksmojošo cilvēku paziņoja Dienvidsudānas parlamenta spīkers Džeimss Vani Iga.

Pēc šī paziņojuma tika uzvilkts nacionālais karogs, pūlim sajūsmā aplaudējot, raudot un dziedot.

"Mēs nekad, nekad nepadosimies," skandēja cilvēki.

Piektdien jauno Dienvidsudānas Republiku jau oficiāli atzina Sudāna, kļūstot par pirmo valsti, kas spērusi šādu soli.

Sestdien ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka ASV oficiāli atzīst jauno valsti.

"Es ar lepnumu paziņoju, ka Savienotās Valstis no šodienas, 2011.gada 9.jūlija, oficiāli atzīst Dienvidsudānas Republiku kā suverēnu un neatkarīgu valsti," paziņoja Obama.

Dienvidsudānas neatkarība pasludināta pēc vairāk nekā 50 gadus ilga konflikta starp dienvidu nemierniekiem un valdībām Hartumā, kas izpostīja reģionu, prasīja miljoniem cilvēku upuru un atstājis abpusēju neuzticēšanos abu pušu starpā.

Saskaņā ar 2005. gada   nosacījumiem šogad no 9.janvāra līdz 16. janvārim norisinājās referendums par Dienvidsudānas neatkarību.

Referenduma piedalījās 97,58% balsstiesīgo iedzīvotāju, un par Dienvidsudānas atdalīšanos nobalsoja 98,83%. Referendums notika saskaņā ar starptautiskajiem standartiem, un rezultāti atbilst kompromisa nosacījumiem starp Sudānas un Dienvidsudānas valdībām.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) sniegusi referenduma novērtējumu, atzīstot, ka process noritējis saskaņā ar vispārējām EDSO un Eiropas Padomes vadlīnijām, kā arī citiem starptautiskiem vēlēšanu procesa standartiem.

24.aprīlī Dienvidsudānas valdība apstiprināja Dienvidsudānas Konstitūcijas projektu, kas būs spēkā četrus gadus pēc neatkarības pasludināšanas.

Eiropas Savienības attiecības ar Dienvidsudānu tiks veidotas, pamatojoties uz stratēģiju "Visaptverošā pieeja Sudānai un Dienvidsudānai". Latvija atbalsta ES stratēģiju, uzskatot to par garantu gan Dienvidsudānas, gan Sudānas stabilitātei. Dienvidsudānas neatkarības atzīšana ir tās pastāvēšanas galvenais nosacījums.

LETA

Citi šobrīd lasa

"Joprojām iekšēji trīcu" - Kristīne nespēj atgūties pēc kautiņa "Ērkšķu šovā"
Andris Keišs: "Sievai labāk dāvināt nevis kleitu, bet aploksnīti" 3
Vecākus pārbiedē video, kurā meita rotaļājas virtuves skapītī, bet viņa tur nav viena 2
Skatīt visus komentārus

«Полтора года не решалась признаться»: блогер шокировала публику исповедью о редкой болезни маленького сына

Еще один "пьяный мальчик"? В крови насмерть сбитого полицейским ребенка нашли алкоголь