Štokenberga uzņēmums iesaistīts apjomīgā nodokļu apiešanas shēmā
Ar tieslietu ministru un partijas „Sabiedrība citai politikai” vadītāju saistītais uzņēmums „Varavīksnes nami” ir īstenojis nodokļu apiešanas shēmu, kuras rezultātā valsts nodokļos nav saņēmusi 358 000 latu.
SIA „Auditorfirma Inspekcija AMJ” neatkarīgo revidentu ziņojums, kas sagatavots saistībā ar Štokenbergam netieši daļēji piederošo maksātnespējīgo nekustamo īpašumu un jauno projektu attīstītāja SIA „Varavīksnes nami” liecina, ka 2007. gada sākumā divos darījumos „Varavīksnes nami” par 4,57 miljoniem latu pārdevuši zemesgabalu Zolitūdes ielā 75, raksta pietiek.com. Darījums bijis izcili izdevīgs, jo zeme pārdota ar 653% uzcenojumu, kaut gan jāņem vērā, ka pircēja – pašlaik jau bankrotējušās SIA „VN Zeme” – īpašnieku sastāvs bijis identisks „Varavīksnes namu” dalībniekiem. Tas nozīmē – Štokenbergs ar kompanjoniem zemesgabalu par seškārt lielāku cenu pārdevuši paši sev.
„Varavīksnes namiem” 2007. gadā gan nācās maksāt pievienotās vērtības nodokli par no dzīvokļu pārdošanas ieņemtajiem līdzekļiem, bet ne no 4,57 miljoniem latu, kas tika iegūti no zemes (kas atradās zem būves ar šiem dzīvokļiem) pārdošanas pašiem sev, jo saskaņā ar Latvijas likumdošanu PVN no zemes pārdošanas nav jāmaksā.
Kā rāda auditoru atzinums, uzņēmuma jaunajā projektā izmaksas bijušas nepilni 475 lati par kvadrātmetru. Savukārt dzīvokļi (bet ne zeme) bieži vien pārdoti ne tikai ar minimālu peļņu, bet pat zem pašizmaksas – piemēram, 2007. gada oktobrī kāds dzīvoklis pārdots par nepilniem 357 latiem kvadrātmetrā. „Faktiski dzīvokļu īpašumi ne visos gadījumos, bet tika tirgoti par pašizmaksu vai ar nelielu uzcenojumu, kas neatbilda reālajai tirgus situācijai, kas liecina, ka sabiedrība faktiski 2007. gadā guva pelņu uz vienu darījumu - zemes pārdošanu SIA „VN zeme”, kas bija PVN neapliekams darījums,” norādīts auditoru ziņojumā.
Rēķinot pēc vidējā rādītāja, 2007. gadā sabiedrība dzīvokļus un palīgtelpas, kas ir ar PVN apliekami darījumi bija tirgojusi ar zaudējumiem vidēji 2%. Savukārt „2008. gadā sabiedrības ieņēmumi no nekustamā īpašuma pārdošanas bija Ls 2 139 498, projekta kopējās izmaksas, kas attiecināmas uz 2008. gadu bija Ls 2 567 998, kas nozīmē, ka faktiski dzīvokļa īpašumi 2008. gadā tika tirgoti ar zaudējumiem 17%”.
„Varavīksnes nami”, pārdot daļu dzīvokļu zem pašizmaksas, tomēr nopelnīja, jo dzīvokļu pircēji pirka arī zemi zem mājas. Savukārt šis pirkšanas – pārdošanas darījums netika aplikts ar PVN un uzņēmums guva lielāku peļņu, nekā gadījumā, ja netiktu īstenota nodokļu apiešanas shēma.
Praksē tas izskatījās tā: piemēram, 1981. gadā dzimusī Dace K. 85 kvadrātmetru dzīvokli Zolitūdes ielā 75, kā rāda Valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata, 2007. gadā iegādājās par tiem laikiem zemu cenu – aptuveni 680 latiem kvadrātmetrā, taču papildus tam viņai nācās nopirkt vēl arī domājamās daļas no zemesgabala no SIA „VN zeme” – vēl par 22,7 tūkstošiem latu, shēmas būtību parāda pietiek.com.
„Pateicoties” šai Štokenberga uzņēmuma shēmai, valsts 2007. un 2008. gadā PVN maksājumos saskaņā ar auditoru aprēķinu nav saņēmusi vairāk nekā 358 tūkstošus latu. Turklāt šī summa vēl bijusi diezgan neliela, salīdzinot ar iecerēto shēmas kopapjomu. Kopējo fiskālo efektu, kāds būtu bijis, ja būtu bijuši realizēti visi nekustamie īpašumi un nebūtu iestājusies ekonomiskā krīze, auditori aprēķinājuši 1,23 miljonu latu apmērā. Šīs shēmas pilnīgu īstenošanu izjaucis tikai ekonomiskās krīzes sākums.
SIA „Varavīksnes nami” 49% kapitāldaļu pieder SIA „Kapitāla virsotne”, kurā savukārt 12,5% kapitāldaļu saskaņā ar „Lursoft” datiem pieder miljonāram un ministram Štokenbergam.
Jāatgādina, ka pagājušajā nedēļā Štokenbergs ar savas preses sekretāres starpniecību uz jautājumu, vai viņš var apliecināt, ka neviens no viņam tieši vai netieši piederošajiem uzņēmumiem pēdējos piecos gados nav iesaistīts nodokļu apiešanas un „optimizācijas” shēmās, pārliecinoši atbildēja: „Protams.”
Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA