Dimiters nepilsonis. Juridiski tas vispār ir iespējams?
Sabiedrība

Dimiters nepilsonis. Juridiski tas vispār ir iespējams?

Jauns.lv

Dziesminieka Kaspara Dimitera solījums atteikties no Latvijas pilsonības un kļūt par nepilsoni nav bijuši tikai tukši vārdi — viņš pirmdien, 15. augustā, Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Cēsu nodaļā iesniedzis pieteikumu kļūt nepilsoni.

Dimiters nepilsonis. Juridiski tas vispār ir iespē...

Oficiālu atbildi Dimiteram sola mēneša laikā, bet — vai juridiski šāda statusa maiņa vispār ir iespējama?

„Ar savu „aizliegto” lūzni nokļuvu līdz Cēsīm. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Cēsu nodaļā iesniedzu savu „Nevardarbīgā protesta formas iesniegumu“. Sieviete, kas pieņēma iesniegumu, bija samulsusi un savai kolēģei vaicāja, vai reģistrēt „zaļajā grāmatā”? Uz mēles bija teikt, lai reģistrē Jaunsudrabiņa „Baltajā”, taču savaldījos,” par šo dienu  savā blogā blogs.krustaskola.lv raksta dziesminieks.

„Latvieši, vai apjēdzam, ka ir iznīcināta mūsu valsts, ka iet bojā mūsu tauta? Vai tiešām šķelsimies vēl un vēl? Vai tiešām vēl ticēsim kārtējām vai ārkārtas vēlēšanām? Vai tiešām vēl ļausimies, lai kādi tur kaut kur parlamentārajā kosmosā, kur sirdsapziņu temperatūrā līdzinās absolūtajai nullei, turpina nolemt cilvēku likteņus? Es no šīs spēles izstājos oficiāli,” Dimiters neslēpj sarūgtinājumu.

Jurists skaidro, kā Dimiteram kļūt par Latvijas nepilsoni

Taču vienkārši atteikties no Latvijas pilsonības kļūt par Latvijas nepilsoni no likuma viedokļa patiesībā ir diezgan neiespējami, komentē jurists Voldemārs Burģis. „Nepilsoņa statuss ir unikāls, un tā iegūšana ir praktiski neiespējama,” viņš atzīst.

Tomēr viens variants, kā to izdarīt, tomēr būtu. „Vienīgā izeja Kasparam būtu izveidot ģimeniskas attiecības ar kādu vecāku nepilsoņu pāri un lūgt, lai nepilsoņu pāris Dimiteru adoptē un neiesniedz iesniegumu par sava bērna Kaspara Dimitera uzņemšanu Latvijas pilsonībā, bet gan lūdz tam piešķirt savu valstpiederības statusu (Latvijas nepilsonību),” iesaka jurists.

Tiesa, arī šī iespēja patlaban ir liegta. 2005. gada 10.martā ir pieņemti Civillikuma grozījumi, kas ir izslēguši iespēju adoptēt pilngadīgas personas. „Tāpēc pavisam vienīgā iespēja Dimiteram paliek Satversmes tiesa, kurai jāpieprasa atcelt Civillikuma 10.03.2005. grozījumus. Kad grozījumi būs atcelti, Dimiteram jāpāriet citas valsts pilsonībā un pēc tam kā citas valsts pilsonim jātiek adoptētam no Latvijas nepilsoņu pāra. Turklāt topošajiem vecākiem, kuriem jābūt vismaz 73 gadu veciem, jāatceras, ka nedrīkst iesniegt iesniegumu par sava bērna uzņemšanu Latvijas pilsonībā,” iesaka jurists Voldemārs Burģis.

Kasjauns.lv/ Foto: Lita Krone/ LETA