Advokāts Meroni zaudējis tiesas procesā Šveicē "Ventbunkera" lietā
Šveices tiesa atzinusi, ka advokāts Rudolfs Meroni un viņa kolēģi ilgstoši nav pildījuši klientu - tranzītbiznesa kompānijas "Ventbunkers" akcionāru - uzdevumus un nav snieguši atskaites par rīcību ar tiem uzticēto klientu mantu, un pret Meroni ir sākta piespiedu piedziņa.
To apstiprināja akcionāru advokāts Mārtiņš Kvēps.
Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas ietvaros Meroni ir uzticēta Latvijas valstij par labu arestētās mantas - "Ventbunkera" akciju - pārvaldīšana.
Cīrihes tiesa apmierinājusi prasību pret Meroni un citiem viņa kolēģiem, kas darbojas advokātu birojā "Meroni&Schmid", kā arī pret kompāniju "Moore Consulting Ltd", kas arī piederot Meroni.
Tiesa uzlikusi Meroni un viņa kolēģiem pienākumu sniegt detalizētas atskaites par darbību ar tiem uzticētu svešu mantu, kā arī piedzinusi naudas summas vairāku simtu tūkstošu Šveices franku apjomā. Meroni 30.jūnijā izsludināto Cīrihes tiesas spriedumu nav izpildījis, līdz ar to pret advokātu un viņa kompāniju ir sākta piespiedu piedziņa.
Tiesa atzinusi, ka Meroni un viņa kolēģiem gan tieši, gan kompānijai "Moore Consulting Ltd." bija uzticēts rūpēties par citām personām piederošu mantu šīs mantas īpašnieku interesēs, bet Meroni un viņa kolēģi ilgstoši ignorējuši klientu un uzņēmuma patieso akcionāru norādījumus un atteikušies sniegt īpašniekiem jebkādu informāciju par to, kas tiek darīts ar mantu.
Kā norāda "Ventbunkera" vairākuma akcionāru pārstāvis Kvēps, Šveices juristi par šādu Meroni un kolēģu rīcību ir ne vien pārsteigti, bet norāda uz ļoti iespējamu kriminālatbildību par neatbilstošu rīcību ar tiem uzticētu svešu mantu.
Kvēps uzsver, ka tas ļoti nopietni liek apšaubīt, vai Šveices advokāts ir atbilstošā persona, lai pārvaldītu Rīgas apgabaltiesā kriminālprocesā arestētu mantu Latvijas valsts interesēs.
"Ļoti dīvaini, ka šis cilvēks, kuram uzticēta Latvijas valstij par labu arestētā manta vairāku simtu miljonu latu vērtībā, jau vairākus gadus izvairās ierasties Latvijā un valstij nav sniedzis nekādas atskaites par to, kā notiek viņam uzticētās mantas pārvaldīšana," norāda Kvēps.
"Uzņēmuma "Ventbunkers", kurš pašlaik atrodas Meroni un viņa nelikumīgi iecelto "izpildītāju" kontrolē, kravu apgrozījums šā gada pirmajos septiņos mēnešos samazinājies par 47,6%, kas ir katastrofāls rezultāts un var novest uzņēmumu līdz bankrotam," uzsver Kvēps.
Kvēps skaidro, ka, lai atsavinātu "Ventbunkers" mantu tālāk, Meroni 58% kompānijas akciju, nevienam neprasot, nelikumīgi reģistrējis uz kompānijas "Stichting Administratiikantoor WTCA" vārda.
Viņaprāt, Meroni darīšot visu, lai nezaudētu ietekmi uzņēmumā, taču pēc būtības Šveices šķīrējtiesas lēmums esot nepārsūdzams. Varot tikai vērsties Šveices Federālajā tiesā ar iebildumiem. Tiesas sprieduma loģisks iznākums esot, ka Meroni būs jāatvadās no "Ventbunkera", tāpēc esot skaidrs, ka sprieduma izpilde būšot problemātiska.
AS "Ventbunkers" ir dibināta 1994.gadā un savu darbību veic Ventspils Brīvostas teritorijā, nodrošinot naftas produktu pieņemšanu un tālāku iekraušanu tankkuģos.
Kompānija ir lielākais līdzīpašniece uzņēmumā AS "Latvijas Naftas tranzīts", kam savukārt pieder 39,11% AS "Ventspils nafta" (VN) akciju. VN koncernā ietilpst arī AS "Latvijas kuģniecība", SIA "Ventspils nafta termināls" u.c.
Pārējās "Ventbunkera" akcijas pieder Olafa Berķa kompānijai SIA "Kement", Oļega Stepanova AS "Topmar Baltic Investments", ārzonas kompānijai "Yelverton Investment B.V.", "AO Optima Management", "IAG Industrieanlagen GmbH", SIA "IAG" un AS "Investment Activity", vēsta portāls "Pietiek.com".
Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka "Ventbunkera" akcijas, kas tagad, pēc Kvēpa teitkā, nodotas "Stichting Administratiikantoor WTCA", iepriekš piederēja divām kompānijām "Yelverton", kurās patiesā labuma guvēji varētu būt Lembergu ģimene un uzņēmēji Igors Skoks un Genādijs Ševcovs.
LETA Nozare.lv / Foto: Lita Krone/ LETA