Dīvainības „Tautas kontroles” deputātu kandidātu sarakstos
Politika

Dīvainības „Tautas kontroles” deputātu kandidātu sarakstos

Jauns.lv

11. Saeimas deputātu krēslos grib iesēsties raibu raibā publika. Kasjauns.lv vēlēšanu sarakstos centās atrast visneordinārākās personības, kas pretendē būt par tautas priekšstāvjiem.

Dīvainības „Tautas kontroles” deputātu kandidātu s...
Tautas kontrole šajās vēlēšanās startē ar ambicioziem un fantastisku reformu paziņojumiem.
Tautas kontrole šajās vēlēšanās startē ar ambicioziem un fantastisku reformu paziņojumiem.

Šoreiz Kasjauns.lv ielūkojas visnotaļ dīvainajos partijas „Tautas kontrole” (TK) deputātu kandidātu sarakstos. Jāteic, ka no tiem ne vella nevar saprast, kādu tad īsti ideoloģisko platformu TK pārstāv. Arī informācija partijas mājaslapā liecina, ka tā „tiek vēl izstrādāta”. Un tas tikai pāris nedēļas pirms vēlēšanām, kad partijai vajadzētu tā kā būt skaidram, ko tā vēlas teikt un ko ne.

Ekspartijiešu kokteilis

Pirmais teikums partijas pusgatavajā mājaslapā liecina, ka tā „apvieno cilvēkus, kuri ir pārliecināti, ka sabiedrības stāvoklis ir atkarīgs no viņiem pašiem un viņu politiskajām aktivitātēm”.

Līdz šim viņu politiskās aktivitātes ir bijušas pamanāmas dažādos politiskajos spēkos, un nu viņi savu varēšanu ir nolēmuši īstenot TK. Partijā atrodami cilvēki, kas  pabijuši vai izdzīti gan no PCTVL un „Saskaņas centra”, gan sociāldemokrātiem un tēvzemiešiem, gan ar kaunu padzīti pat no tikko dibinātās Zatlera Reformu partijas. Grūti iedomāties, kā agrāk tik ideoloģiski atšķirīgu spēku pārstāvji, pat pretinieki, nu ir spējuši vienoties zem viena karoga.

TK ir iekļāvusies arī Daugavas racēju partija jeb „Daugava – Latvijai”, kura nu nomainījusi nosaukumu un dēvējas par „Tēvzemes mantojumu”. Tas nozīmē: ja TK tiks pie teikšanas, tad viens no tās uzstādījumiem varētu būt idejas reanimēšana par Daugavas pārvēršanu par kuģu ceļu uz Melno un Kaspijas jūru.

Slavenākie pārbēdzēji

Starp 88 TK pieteiktajiem deputātu kandidātiem ir cilvēki ar jau lielu politiskās staigāšanas pieredzi.

Vidzemnieku uzticību centīsies atgūt bijušais Saeimas deputāts Imants Burvis, kurš pērn bija viens no partijas „Daugava – Latvijai” līderiem, bet iepriekš bijis gan sociāldemokrātos, gan kreiso spēku koalīcijā „Darbs un taisnīgums”.

Vidzemes sarakstā startē arī partijas "Tēvzemes mantojums" (agrāk „Daugavai – Latvijai”) priekšsēdētāja vietnieks, bijušais skandalozais Jūrmalas domnieks Māris Mežapuķe. Jāatgādina, ka vecās tehnikas entuziastu un seno spēkratu atjaunotāju Mežapuķi pirms pieciem gadiem Kuldīgas rajona tiesa sodīja ar piecu diennakšu administratīvo arestu par braukšanu alkohola reibumā, kā arī viņam piespriests 400 latu naudas sods un uz vienu gadu atņemtas autovadītāja tiesības. 2006. gadā viņu par braukšanu alkohola reibumā izslēdza no Tautas saskaņas partijas domes. Viņš arī Jūrmalas pašvaldības vēlēšanās startējis no PCTVL saraksta.

Kurzemē sarakstā ir vēl viena Daugavas racēja – akciju sabiedrības „Ūdens enerģētikas un transporta sistēma Rīga-Hersona-Astrahaņa” valdes locekle Dagnija Kalviša.

Latgalē startē Sociālā taisnīguma partijas priekšsēdētājs, kādreizējais Saeimas sociāldemokrātu frakcijas deputāts Valdis Lauskis.

Vidzemē balotējas bijušais PCTVL darbonis – kādreizējais Rīgas domnieks Normunds Ozoliņš, kā arī kordiriģents un Ķekavas novada domes deputāts Arvīds Platpers, kurš senāk bijis tēvzemietis, bet pērn Saeimas vēlēšanās kandidēja no sociāldemokrātiskās apvienības „Atbildība”.

Sarakstos ir atrodami vēl citi pašvaldību deputāti. Kurzemē – Ventspils pilsētas domes deputāte, bijusī „Saskaņas centra” pārstāve Jeļena Garbuzova, Vidzemē – Madonas novada domes deputāts Valentīns Rakstiņš, kas ievēlēts no „Jaunā laika”.

Fantastiskās reformas

TK savā priekšvēlēšanu programmā nāk klajā ar visnotaļ ambicioziem un kardināliem paziņojumiem, prasībām pēc reformām, kuras neatļaujas izvirzīt pat lielās reformu partijas. Tā tautkontrolieši visas tagadējās Saeimas partijas vaino par valsts novešanu „pilnīgā ekonomikas un sociālās sistēmas sabrukumā” un kā alternatīvu piedāvā sevi.

Partija sola mainīt Satversmi, atceļot 5% barjeru Saeimas vēlēšanās, dodot vēlētājiem tiesības atsaukt ievēlētos deputātus, samazinot Saeimas deputātu skaitu līdz 40 un mainot referendumu sasaukšanas kārtību, dodot pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus.

TK ir arī pilna apņēmības izveidot Nacionālo atklāto tiesu ar starptautisko tiesnešu piesaisti par Latvijas politiķu un ierēdņu ekonomiskajiem noziegumiem, kas „tika izdarīti personīgo interešu labā, graujot Latvijas ekonomiku un iedzīvotāju labklājības attīstību”.

Ar šiem un vēl daudziem vēlētājiem patīkamiem saukļiem TK cer iegūt elektorāta uzticību. Pērn gan tas viņiem neizdevās, un viņi 10. Saeimas vēlēšanās ieguva tikai 0,41% jeb 3989 vēlētāju atbalstu. Par to tā bija varen noskumusi, un sabiedrībai mazāk zināmais partijas līderis Rihards Jablokovs pat grasījās apstrīdēt vēlēšanu rezultātus.

Jablokovs pauda satraukumu par morālo stāvokli sabiedrībā, sakot, ka milzīgais valsts administratīvais aparāts „noēd” vairākumu vēlētāju balsu, jo tieši tas dod darbu lielākajai daļai - ap 200 000 - cilvēku un šī vēlētāju daļa dod priekšroku pie varas jau esošajiem spēkiem, jo jebkurš jaunais spēks tomēr sola reformas. Protams, ar vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu nekas neiznāca.

„Tautas kontrole” rīko skandālus

Pirms šīm vēlēšanām TK deputātu kandidāti sev pamanījušies arī pievērst uzmanību ar vairākiem skandāliem.

* Totalitārisma seku dokumentēšanas centra veiktā pārbaude liecināja, ka TK deputāta kandidāts Starptautiskās Praktiskās psiholoģijas augstskolas docētājs Aigars Zariņš ir viens no tiem četriem šo vēlēšanu deputātu kandidātiem, kurš, iespējams, ir bijis Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģents.

TK līderis Jablokovs gan to noliedza, preses konferencē paziņojot: „Viņš ir komandā, un komandas biedri viņam uzticas. Šīs ziņas ir izplatītas ar zināmu nolūku.” Jablokovs arī atzina, ka lielāku kaitējumu nodarījuši tie, kas pēdējos 20 gadus atradušies pie varas valstī, nekā tādi, kas atrodas VDK kartotēkās.

Savukārt TK ir bijusi tik izmanīga, ka ir paspējusi pie sevis pārvilināt arī trīs jaundibinātās Zatlera Reformu partijas (ZRP) biedrus.

* ZRP pirms nedēļas no partijas rindām izslēdza trīs tās biedrus, jo viņi nolēmuši kandidēt Saeimas vēlēšanās no TK saraksta, - Edvīnu Puķi, Valfrīdu Puķi un Vitāliju Smolicki.

TK pārstāvis kādreizējais sociāldemokrāts Imants Burvis norādīja, ka šie cilvēki gājuši pie ZRP, cerot, ka tā būs uz sociālām reformām vērsta partija, bet, kad izrādījies, ka tā noskaņota uz vēl lielāku liberālismu, nolēmuši startēt TK sarakstā.

TK valdes priekšsēdētājs Rihards Jablokovs norādīja, ka viņa vadītās partijas durvis esot plaši atvērtas visiem un ka tā sadarbojas ar vairāk nekā desmit citām organizācijām.

* Pašu jaunāko skandālu izraisījis TK deputāta kandidāts, biedrības „Antiglobālisti” vadītājs Dainis Grabovskis, kurš 31. augustā ālējās LTV priekšvēlēšanu debašu laikā Bauskā.

Debašu laikā Bauskas kultūras centrā tiešraides pirmajā daļā aktīvi sevi izpauduši biedrības „Antiglobālisti” pārstāvji, īpaši izcēlās Grabovskis. Deputātu kandidātu uzstāšanos viņš vairākkārt pārtraucis ar skaļām replikām, saucieniem. Sākoties reklāmas pauzei, žurnāliste Ilze Nagla un Gundars Rēders aicinājuši trokšņotāju turpmāk uzvesties korektāk.

Vārdu pa vārdam raisījies konflikts, līdz televīzijas žurnālisti aicināja vīrieti doties projām no zāles. Viņš neklausījis, izteicis pārmetumus raidījuma veidotājiem, tostarp norādot, kādēļ viņš kā deputāta kandidāts neesot oficiāli aicināts piedalīties diskusijā. Ienākot zālē policijai, vīrietis metās bēgt, uzskrēja uz skatuves, apgāza podestus, pie kuriem stāvēja deputātu kandidāti. Tajā brīdī policisti vīrieti nogāza zemē, bet vēl pēc brīža viņš tika izvests no zāles.

Daugavas rakšanas ideja jau noraidīta, bet „Tautas kontroles” deputātu kandidāti to vēlas reanimēt

„Tautas kontroles” deputātu kandidāts sarīko jandāliņu Bauskā – priekšvēlēšanu debašu laikā
Elmārs Barkāns/ Foto: Lita Krone/ LETA