Atklāta šokējoša patiesība par Kristapa Streiča nāvi
Latvijas Televīzijas raidījuma "De facto" rīcībā nonācis video materiāls, kurā fiksēti pagājušā gada 2.oktobrī notikušās aviokatastrofas glābšanas darbi, pēc kuriem bojā gāja režisors Kristaps Streičs.
"De facto" rosina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) atjaunot izmeklēšanu.
"De facto" uzskata, ka patiesībai neatbilst iepriekš VUGD veiktās pārbaudes secinājumi, kuros konstatēts, ka glābēji rīkojušies profesionāli un atbilstoši prasībām.
Raidījuma veidotāji nākamnedēļ plāno aicināt VUGD veikt atkārtotu pārbaudi. Līdzīgs iesniegums nonāks arī prokuratūrā, kam tiks pievienots arī video materiāls. "De facto" norāda, ka iepriekš glābēju rīcība nav tikusi vērtēta. Tomēr jau pirmdien prokurors lidaparāta pilotam Valērijam Masļakovam uzrādīs apsūdzību.
Masļakovs "de facto" savu vainu nenoliedza avārijas epizodē, taču viņš uzskata, ka Streičs gājis bojā glābēju dēļ: "Es negribu runāt, ka es esmu tāds labs un nekur neesmu vainīgs, avārija notika, uz maniem pleciem gulsies atbildība, ka bojā gāja cilvēks, tie ir mani atbildības iekšējie mēri, bet ja mēģinām atrisināt šo lietu, tad jāsaprot arī funkcijas, jāskaidro, kādām organizācijām bija jāreaģē, kam bija jāpiedalās, un ja bija jāpiedalās, tad kāpēc tikai uz papīra? Tā taču ir cilvēka dzīvība."
Svētdien "De facto" demostrēja aculiecinieka filmētu video, kurā redzams, kā patiesībā notika glābšanas darbi.
Video atklāj, ka glābēji nepārliecinoši izmantojuši pieejamās izbīdāmās kāpnes, nemācēja padot virvi un nepieciešamos drošības stiprinājumus avarējušā lidaparāta pilotam, kurš glābēju vietā veica lidaparāta un smagi cietušā Streiča nostiprināšanas darbus.
Aculiecinieka video arī atklāj, ka glābšanas darbus nemaz nav vadījis kāds no VUGD darbiniekiem, bet gan ar glābējiem nesaistīta privātpersona, pilota paziņa Viktors, ar kuru kopā abi saistīti avionozarē.
Redzams arī, ka negadījuma vietā avārijas seku novēršanā iesaistīts ievērojams skaits privātpersonu, kas saskaņā ar noteikumiem ir pārkāpums. Video arī apstiprina, ka amatpersonas iepriekš pārāk vieglprātīgi paļāvušās uz darbinieku teikto, ka neviens negadījuma vietā nav smēķējis, kas bija būtiski, jo no avarējušā lidaparāta lija degviela, un ka valsts iestāžu darbinieki nav izmantojuši mobilos telefonus avārijas fotografēšanai. Video redzams tieši pretējais.
Raidījuma "de facto” veidotāji uzskata, ka aculiecinieku video redzamais sniedz atbildi, kāpēc Streiča glābšanai bija nepieciešams tik ilgs laiks. Jāpiebilst, ka viņš ar galvu uz leju gaisā karājās vairāk nekā divas stundas.
Bijušais VUGD priekšnieks Ainars Pencis, kurš iepriekš kategoriski aizstāvēja glābēju rīcību, atzīst, ka dienesta izmeklēšanas laikā viņiem bijušas pieejamas tikai liecības, ne video no notikuma vietas.
Pēc video noskatīšanās viņš vairs nav tik kategorisks kā iepriekš.
Viņš ir sašutis arī par smēķēšanu vietā, kur nemitīgi pil benzīns. Pencis pieļauj, ka šis materiāls var būt iemesls dienesta izmeklēšanas atjaunošanai, tomēr vienlaikus gan viņš, gan viņa kolēģis no Daugavpils uzstāj uz to, ka glābēji pārkāpumus nav pieļāvuši.