Rācenāja pārvešana mājās var izmaksāt līdz 20 000 eiro
Sabiedrība

Rācenāja pārvešana mājās var izmaksāt līdz 20 000 eiro

Jauns.lv

Avārijā Romā cietušā mūziķa Laimja Rācenāja pārvešana uz Latviju varētu izmaksāt pat 20 000 eiro.

Rācenāja pārvešana mājās var izmaksāt līdz 20 000 ...
Mārtiņš Šics, vadīdams Katastrofu medicīnas centru, gādājis par daudzu nelaimē nokļuvušu Latvijas ceļotāju nogādāšanu mājās.
Mārtiņš Šics, vadīdams Katastrofu medicīnas centru, gādājis par daudzu nelaimē nokļuvušu Latvijas ceļotāju nogādāšanu mājās.

Kasjauns.lv jau vēstīja, ka Rācenājam kopā ar sievu Karīnu bija devies izbaudīt brīvdienas Itālijā, un Romā mūziķim uzbrauca auto. Rācenājs ārstējas slimnīcā Romā, viņa veselības stāvoklis ir stabils, taču smags, cietušas ir kājas, ribas, žoklis. Kā Eiropas Savienības valsts pilsonis viņš ir saņēmis neatliekamo palīdzību, taču ir nepieciešama operācija un pārvešana uz Latviju, kas prasa ievērojamus līdzekļus, būs vajadzīga arī rehabilitācija.

Operācija paredzēta piektdien, pēc tam varēs lemt par Rācenāja pārvešanu mājās. Mūziķa draugi organizē ziedojumu vākšanu, visi, kas vēlas palīdzēt, ziedojumus var pārskaitīt uz kontu LV70HABA0551008544457 Karīnai Elcerei vai zvanīt pa labdarības tālruni 90006380.

Mārtiņš Šics, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktora vietnieks katastrofu medicīnas jautājumos, rēķina, ka pacienta evakuācija no Itālijas ar lidmašīnu varētu izmaksāt no 15 000 līdz 20 000 eiro. Šics stāsta, ka mūsu mediķi izmanto vācu, čehu, skandināvu gaisa ambulances, pēdējām izmaksas ir vidēji 6000 eiro stundā. Atliek pasūtināt, un pēc trīs stundām lidmašīna ir Rīgā vai arī uzreiz dodas pēc pacienta.

Laimi Rācenāju piektdien Romā operēs.
Laimi Rācenāju piektdien Romā operēs.

Ir iespēja izmantot arī parastās pasažieru reisu lidmašīnas, taču vajadzīga mediķu pavadība, obligāti biznesa klase, četras vietas, jo jāievieto nestuves, un lidkompānijas atļauja. Tad izmaksas Eiropas robežās varētu būt daži tūkstoši eiro.

Var vest ar specializētu mediķu auto, taču svarīgi ir iekļauties 24 stundās, turklāt rēķinot laiku personāla atpūtai. Tad 1000 kilometru brauciens izmaksājot ap 1500 latu.

Problēmas ar nokļūšanu mājās vienmēr ir neapdrošinātajiem pacientiem. Šics atgādina, ka Eiropas apdrošināšanas jeb EVAC karte der tikai neatliekamajai palīdzībai. Un tad atliek vienīgi paļauties uz radiem un draugiem, tikai kurš var bez problēmām uzreiz izvilkt no kabatas 20 000 eiro? „Lidmašīnu var uzreiz dabūt, taču tikai, kad ir pārskaitīta nauda, garantijas vēstule neder,” uzsver Šics.

Viņš novērojis, ka problēmas ar Latvijas sirdzējiem ārzemēs vienmēr saasinās, kad ar kādu valsti ieviests bezvīzu režīms – vairāk ceļo, taču par apdrošināšanos nepadomā. „Ir cilvēki, kas ir apglabāti ārzemēs sociālajos kapos. Vai, izlaisti no slimnīcas, braukuši mājās ar gadījuma mašīnām vai kravas auto kabīnēs, guļot uz pufaikām,” piebilst Šics.

Pēc Šica vārdiem, vienīgā vismaz Latvijai tuvējā valsts, kur par pacientu evakuāciju no ārzemēm gādā par valsts programmas naudu, ir Somija.

Māris Puķītis/Foto: no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva

Tēmas