Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Latviešu ledus skulptūru tēlnieki triumfē festivālā aiz Polārā loka

Kultūra
2011. gada 30. novembrī 09:45 2011. gada 30. novembrī 09:45
 
Latvijas tēlnieki Kārlis Īle un Agnese Rudzīte - Kirillova atveduši Latvijai kārtējo zelta medaļu - šoreiz no Krievijas ziemeļu pilsētas Salehardas - devītā Starptautiskā ledus skulptūru festivāla „Polārā rapsodija”.

Tēlnieki Kārlis Īle un Agnese Rudzīte – Kirillova Salehardā pie savas ledus skulptūras „Tūkstoš un vienas nakts pasakas”.

Vēl nesen rīdziniekus gaismas festivāla „Staro Rīga” ietvaros priecēja uguns skulptūra „Rīgas dziesma”, kuras veidošanu vadīja tēlnieks Kārlis Īle un  aktīvu dalību ņēma arī tēlniece Agnese Rudzīte - Kirillova. Nopurinājuši pelnus un sodrējus, abi titulētie tēlnieki devās uz Salehardu, kas atrodas uz Polārā loka, lai, spītējot aukstumam un stindzinošam ziemeļvējam, veidotu ledus skulptūras.

Latvieši aiz Polārā loka uzceļ arābu pili no ledus

Festivālu „Polārā rapsodija” no 21. līdz 26. novembrim organizēja Krievijas nekomerciālas mākslas fonds „Savienība”, kurš  rīko arī citus vērienīgus starptautiskus mākslas festivālus un projektus Viduskrievijā.

Šogad Salehardas festivāla tēma bija „Pasaules tautu pasakas” un māksliniekiem piecu dienu laikā no četriem kubikmetriem ledus pēc kādas pasakas motīviem bija jārada tēlaina daudzfigūru kompozīcija. Ledus skulptūru festivālā startēja desmit komandas - no ASV, Malaizijas, Indijas, Krievijas, Dienvidkorejas un Latvijas.

Festivāla ietvaros tika radīta unikāla autordarbu brīvdabas izstāde, kuru vērtēja profesionālu mākslinieku žūrija un skatītāji. Noteikt uzvarētājus bija grūti, jo visi darbi bija oriģināli un izpildīti augstā profesionālā līmenī. Tomēr žūrija vienbalsīgi izlēma pirmo vietu piešķirt Latvijas komandai par skulptūru „Tūkstoš un vienas nakts pasakas”, kura pēc viņu domām, izcēlās gan ar tēlu izvēli, gan kompozicionālo risinājumu, gan perfektu tehnisko izpildījumu, kā arī augstu māksliniecisko kvalitāti.

Otro vietu ieguva vietējā Jamalas komanda ar darbu „Uguns putns”, savukārt trešo vietu saņēma Malaizijas tēlnieki par kompozīciju „Brīnumgaiļi”.

Latvijas komandas četrus metrus augstā ledus skulptūra bija veidota kā ažūra kompozīcija ar vairākām smalkām arkām un detaļām, kas balansē uz materiāla tehnisko spēju robežas, radot īpašu viegluma sajūtu, Kasjauns.lv informēja Jelgavas pašvaldības aģentūra „Kultūra”.

„Vienā pasakā sākas nākamās pasakas”

Agnese Rudzīte – Kirillova stāsta: „Mani vienmēr fascinējusi arābu pasaku daudzslāņainība. Kāds pasakas varonis stāsta savu stāstu, kas ir kā nākamā pasaka, kurā savukārt aizsākas cits stāsts. Dažreiz pat grūti saprast, kur viena pasaka sākas un nākamā beidzas. Galu galā  viss ir viena liela pasaka, kas valdzina ar austrumnieciski juteklisku atmosfēru un aizrauj brīnumainā fantāziju ceļojumā. Skulptūrā „Tūkstoš un vienas nakts pasakas” attēlojām mirkli, kad vienā pasakā sākas nākamās pasakas. No vīrieša figūras iznāk sievietes tēls, kas uz savas plaukstas tur kamieļu karavānu, kura dodas cauri smilšainiem tuksnešiem.”

„Ledus pēc būtības ir mūžīgs materiāls”

Kārlis Īle ar smaidu papildina: „Un šis karstais dienvidu stāsts radīts no ledus tieši uz polārā loka. Mani vienmēr ir interesējuši cilvēciski emocionāli mirkļa un  mūžības saskares punkti. Ledus pēc savas būtības kā mūžīgs un tai pat laikā mirklīgs materiāls ir ļoti piemērots šādu ideju realizēšanai.

Kaut arī pats uzskatu, ka galvenais darbā ir tā mākslinieciskā vērtība, ne materiāls, tomēr ledus ir savā ziņā īpašs – ja prot pareizi izmantot ledum raksturīgās vizuālās un tehniskās īpašības, ledus spēj piešķirt skulptūrām īpašu brīnuma sajūtu.

Sabiedrībā valda priekšstats, ka ledus un smiltis ir popkultūras materiāls, bet tas tāpat kā tradicionālie tēlniecības materiāli (akmens, bronza, koks) vai modernie instalāciju līdzekļi (plastmasa, putuplasts, stikla šķiedra, beigtas žurkas) ir tikai mākslinieciskās valodas līdzeklis. Darba vērtība ir atkarīga no autora izdomas, spējām un profesionalitātes. Faktiski varētu teikt, ka ledus ar savu īslaicīgo eksistenci ir ļoti atbilstošs materiāls laikmetīgās mākslas tendencēm.”

Triumfs seko triumfam

Šī gada janvārī mākslinieku tandēms Latvijai atveda zelta medaļu no Habarovskas Starptautiskā ledus skulptūru festivāla, jūlijā uzvarēja Sanktpēterburgas Starptautiskajā smilšu skulptūru festivālā, bet augustā pārliecinoši plūca laurus Šveices Starptautiskajā Roršahas smilšu skulptūru konkursā, kur Kārlis izcīnīja galveno balvu arī individuālajās sacensībās zibensturnīrā. Kārlis Īle kopā ar Mintautu Buškevicu ieguva  zelta medaļu arī Ķīnā - prestižajā Harbinas Starptautiskajā ledus skulptūru festivālā.  Tāpat tēlnieka talantu ar galveno godalgu vasarā novērtēja Permas Starptautiskajā mūsdienu metāla tēlniecības festivālā „Mākslas sezona”.

2012. gada februārī Kārlis Īle savu meistarību Latvijā rādīs 14.Starptautiskajā ledus skulptūru festivālā Jelgavā un būs šī festivāla mākslinieciskais vadītājs.

Kasjauns.lv/ Foto: publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Aktieris Juris Hiršs: "Es neesmu nekāds eņģelītis, arī man ir bijušas paģiras"
Sinoptiķi izplata sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru karstumu 4
Rindām pie vakcinācijas centriem Anglijā šodien grūti saredzēt galu
Tēmas: ASV, Rīga, Staro Rīga
Pievienot komentāru

Певицу МакSим ввели в искусственную кому: "Возникли проблемы с самостоятельным дыханием"

Страстный поцелуй Пугачевой, танцы Баскова и Ивлеева без Элджея: как Галкин отметил 45-летие