Latvijas dzīvokļos mīt simtiem eksotisku dzīvnieku
Simtiem eksotisku dzīvnieku – sākot no čūskām un beidzot pat ar krokodiliem mīt Latvijas pilsētu dzīvokļos. Saimnieki par saviem mīļdzīvniekiem izvēlas visnotaļ mūsu apstākļiem nepiemērotus faunas pārstāvjus.
Par to, ka eksotiski dzīvnieki vismaz daļai sabiedrības ir kļuvuši par modes lietu liecina tirgošanās ar viņiem. Sludinājumu portālos var atrast desmitiem sludinājumu, kuros tiek piedāvāts nopirkt Latvijas platuma grādiem visai dīvainus un neatbilstošus dzīvniekus. Šobrīd, piemēram, bez problēmām var nopirkt mājas minicūciņas, kukurūzas čūskas, putnu zirnekļus un Turkmēnijas leopardgekonu. Savukārt pircēji gaida mērkaķa bērniņa, sauszemes bruņurupuča un aksolotla pārdevējus.
Nespēj saskaitīt eksotiskos mīluļus
Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas uzraudzības un izglītības departamenta direktora vietniece Vita Strode portālam tvnet.lv saka, ka ir trīs legāli veidi, kā turēt savvaļas dzīvniekus, – nodot tos zoodārzam, turēt reģistrētā savvaļas dzīvnieku turēšanas mītnē, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) reģistrētajās vietās. Lai arī pati piereģistrēšana neprasa daudz piepūles un par turēšanu jāmaksā tikai septiņu latu nodoklis, to izmanto tikai neliels skaits privātpersonu.
„Daudziem cilvēkiem nemaz nav nekādu dokumentu, kas pierādītu, kur viņi šos dzīvniekus ir ieguvuši. Līdz ar to pat gribot viņi nevar tos piereģistrēt,” teic Strode.
Pēc DAP aplēsēm, nelegāli mājvietās turēto savvaļas dzīvnieku skaits Latvijā varētu būt mērāms simtos. Tirdzniecības tendences redzamas arī sludinājumu portālos, kur piedāvājumi un vēlme iegādāties kādu no eksotisko sugu dzīvniekiem sniedzas vairāku lapu garumā. Sadarbībā ar policiju, veicot kontrolpirkumus, sākta šo tirgotāju pārbaude, un tiem, kuri nespēj dokumentāri apliecināt savvaļas dzīvnieka izcelsmi, tas tiek konfiscēts, raksta tvnet.lv.
Rīgas Zoodārza izglītības un informācijas nodaļas pārstāvis Māris Lielkalns teic, ka vēlme kļūt par eksotiska mīldzīvnieka īpašnieku bieži vien ir bijusi tikai mirkļa vājums.
Piemēram, paņemot divlatnieka lielumā esošu sarkanausu bruņurupuča mazuli, tā saimnieki nav paredzējuši, ka tas izaugs liels, un pēcāk vēlas no sava mīluļa atbrīvoties. Daudzi neapzinās, ka, izmesti brīvībā, šīs šķirnes dzīvnieki var nodarīt lielu kaitējumu Latvijas dabai. Būdams plēsējs ar lielu apetīti, sarkanausu bruņurupucis var noēst vietējās faunas ūdensdzīvniekus, un tā parazīti var atstāt neparedzamas sekas arī citām dzīvnieku sugām, saka Lielmežs.
„Tāpat ir bijis gadījums, kad dzīvoklī turētā čūska pa trubām aizlien pie kaimiņa. Tā varbūt pat nav indīga, bet tomēr no tā šoka viņš varbūt vēl ilgi nevarēs atgūties,” uz eksotisko sugu saimnieku nevērību norāda arī Strode.
„Reiz kāds cilvēks uz Mārtiņdienu mums papīra maisiņā atveda gaili, sakot, ka to viņam uzdāvinājis kāds čoms un, būdams pilsētnieks, nav zinājis kur to likt,” piebilst stāsta Lielkalns.
Atrada pat beigtu krokodilu
Jau pirms gada Latgales zoodārza direktors Mihails Pupiņš cēla, ka trauksmi, ka pēdējā laikā aizvien biežāk tiek ziņots, ka Daugavpilī redzēts kāds neparasts faunas pārstāvis. Dzīvnieks, kuram nebūtu jādzīvo pilsētā, brīvi pastaigājas pa ielām vai lido virs māju jumtiem. Šādus dzīvniekus var iedalīt divās grupās – zvēri, kuri dzīvo pilsētas tuvumā un regulāri tajā ieklīst, kā arī Latvijā ievesti tālu eksotisku zemju iemītnieki.
Visvairāk šīs modes dēļ cieš bruņurupuči. Kad dzīvnieks ir atvests mājās, tūristi apjēdz, ka tas ir jābaro, jākopj, jātērē laiks un nauda. Daži neapzinīgi cilvēki „suvenīrus” izmet uz ielas. Tādējādi Daugavpilī, kur laiks ir diezgan vēss, apmetas uz dzīvi daudzi eksotiski dzīvnieki, kurus zoodārza speciālisti cenšas laikus noķert.
Reiz uz zoodārzu piezvanīja satraukti pilsētnieki, uz kuru dārzu vairākas reizes pēc kārtas atlidoja milzīgs papagailis un ēda bumbierus. Izrādījās, ka tā ir ļoti dārga un saudzējama suga – ara. Tā arī neizdevās uzzināt, vai putns aizlidojis no saimniekiem, vai arī ticis izlaists. Klīda baumas, ka Rīgas apkaimē redzēts klaiņojam vientuļš pērtiķis. Visi atceras arī, ka pērnajā kā ziemā tika atrasts pat beigts krokodils.