Rēzeknē atklās Latvijas foto leģendas Jāņa Gleizda izstādi
Latgales Kultūrvēstures muzejā būs skatāma Latvijas melnbaltā foto meistara Jāņa Gleizda krāsaino fotogrāfiju kolekcija, kuru fotmākslinieks savas dzīves laikā nebija paspējis eksponēt.
Rēzeknē, Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) dienu pirms Ziemassvētku vakara – piektdien, 23. decembrī, pulksten 13.00 atklās fotogrāfiju izstādi „Jāņa Gleizda krāsu pasaule”.
86 krāsainajās fotogrāfijās būs skatāmas netveramas gaismas apmirdzētas sievietes, ziedi, ainavas, klusā daba un motosports. It kā no jauna satiekoties ar Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Jāņa Gleizda (1924 - 2010) personību un mākslu, ir sajūta, ka sirdij un dvēselei pieskārusies Zvaigzne.
Izstādes atklāšanā paredzēta tikšanās Jāņa Gleizda dzīvesbiedri un piemiņas sargātāju Anneli Gleizdu, kura dalīsies savās atmiņās un emocijās, bet Latgales fotogrāfu biedrības priekšsēdētājs Igors Pličs stāstīs par izcilā meistara fototehnikas noslēpumiem, pielietotajiem fotogrāfiju apstrādes paņēmieniem un viņam pielāgotajiem instrumentiem.
Latvijas foto leģendas Jāņa Gleizda melnbaltās fotogrāfijas esam iepazinuši daudzu gadu garumā, bet šajā izstādē var iepazīt viņa krāsainās mākslas fotogrāfijas, ko pats autors nepaspēja eksponēt. Izstāde tapusi, pateicoties Anneles Gleizdas un Latgales Fotogrāfu biedrības sadarbībai.
Jāņa Gleizda fotogrāfijas kā šīs pasaules atspulgi turpina mūs pārsteigt ar savu spožumu un lielo mīlestību. „...atspulgi (..) ir nākuši no Dievišķās gaismas, kura skārusi savu izredzēto Jāni Gleizdu un pārvērtusi viņa likteni spožā Mīlas, Dailes un Vīrišķības leģendā. (..) katra viņa bilde ir apbrīns, pārmetums, uzmundrinājums un stiprinājums ticībā, ka skaistums glābs pasauli.” – tā par izcilo mākslinieku fotoalbūmā „Gaismas atspulgs” 1998. gadā rakstīja kinorežisors Jānis Streičs.
Jāatgādina, ka Latgales Kultūrvēstures muzejā pilsētas ekspozīcijā „Rēzekne laikmetu griežos” ir apskatāms arī Jāņa Gleizda fotoaparāts, ar kuru fotografējot ābolus, 1969. gadā viņš Rumānijā ieguva pirmās divas zelta medaļas par darbu „Rudens” izohēlijas tehnikā. Savukārt mākslinieka pirmajā skolā Nautrēnos izveidota atsevišķa ekspozīcija par izcilo absolventu.
Jānis Gleizds dzimis Rēzeknes apriņķa Ilzeskalna pagasta Vecgailumos. Mācījies Nautrēnu pamatskolā, pēc tam 1943. gadā beidzis Rēzeknes tehnisko arodskolu. No 1952. līdz 1994. gadam viņš strādājis Rīgas Traumatoloģijas un ortopēdijas institūtā kā mākslinieks - fotogrāfs.
1979. gadā Jānim Gleizdam piešķirts AFIAP tituls – Starptautiskās Fotomākslas federācijas mākslinieka nosaukums, 1988. gadā – EFIAP goda nosaukums (ekselence), 1985. gadā iekļauts Šveices „Fotogrāfu starptautiskajā enciklopēdijā”.
Personālās izstādes eksponētas un mākslas fotogrāfijas atrodas dažādos pasaules foto salonos, piedalījies 800 starptautiskajās izstādēs, no tām 120 ar FIAP patronāžu, daudzās pasaules valstīs visos sešos kontinentos, arī Antarktīdā – Austrijā, Anglijā, Afganistānā, Beļģijā, Francijā, Igaunijā, Japānā, Ķīnā, Lietuvā, Krievijā, Maķedonijā, Izraēlā, Polijā, Slovākijā, Turcijā, Ungārijā, Šveicē, Zviedrijā, Vācijā, Ukrainā, Somijā un daudzās citās.
Jāņa Gleizda fotogrāfijas publicētas vairāk kā 600 katalogos, gadagrāmatās, kalendāros un preses izdevumos Latvijā un ārzemēs, tostarp arī padomju laika slavenajā seksualitātei veltītajā ārsta Jāņa Zālīša grāmatā „Mīlestības vārdā”.
Latgales Kultūrvēstures muzejs atvērts no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 10.00 līdz 17.00; sestdien – no pulksten 10.00 līdz 16.00; svētdien, pirmdien – slēgts.