Latvijas pilsoņi iesaistīti plašā krāpniecības shēmā Ukrainā
Ukrainā slēgtā failu apmaiņas vietne "ex.ua" saistīta ar apjomīgu krāpniecisku shēmu, kuru vada bēdīgi slavena Latvijas kompānija "International Overseas Services (IOS) ", kas nodrošina klientiem čaulas kompānijas ar fiktīviem vadītājiem, vēsta portāls "Business New Europe".
Ukrainas varasiestāžu pagājušā nedēļā slēgtā valstī lielākā failu apmaiņas vietne "ex.ua" dažu dienu laikā atsākusi darboties.
Ukrainas Iekšlietu ministrija 31.janvārī veica kratīšanu vietnes birojā un datu centros, kuru laikā izņemti 200 serveri ar kopējo informācijas apjomu vairāk nekā 6000 terabitu apjomā.
Neilgu laiku pēc paziņojuma par "ex.ua" vietnes slēgšanu pret virkni valdības vietnēm un Ukrainas Iekšlietu ministrijas vietni tika vērsts apjomīgs hakeru uzbrukums, bloķējot to darbību. Iekšlietu ministrijas portāls nebija pieejams vairākas dienas.
Vietne "ex.ua" ir ļoti populāra un veido aptuveni 15% līdz 25% no Ukrainas ikdienas interneta noslogojuma. Kad vietne 31.janvārī tika slēgta, Ukrainas interneta noslogojums tūlīt samazinājās par aptuveni 10%, ziņo "Business New Europe".
Dažu dienu laikā pēc reida failu apmaiņas vietne "ex.ua" atsākusi darbu, Iekšlietu ministrijai bez kāda sīkāka paskaidrojuma paziņojot, ka tā atceļ vietnes adreses blokādi. Ministrijas pārstāvis Volodimirs Poļiščuks preses konferencē pat atzina, ka 47% no pašas Iekšlietu ministrijas datoru programmām ir pirātiskas.
Vietnes "ex.ua" īpašnieki ir divi Latvijas pilsoņi Jirijs Piskovujs un Valērijs Vavilovs. Kā noskaidrojis portāls "Business New Europe", Piskovujs ir saistīts ar IOS, kas Latvijas banku klientiem, kuri vēlas noslēpt savu identitāti, piegādā čaulas kompānijas ar fiktīviem direktoriem.
IOS pēdējā laikā Ukrainā bijusi iesaistīta vairākos korupcijas skandālos, kuros darbojušās čaulas kompānijas un nauda plūdusi caur Latvijas bankām. Viens no šādiem skandāliem ir 2011.gadā 450 miljonu dolāru vērtais valdības konkurss par naftas platformu, kurā uzvarējusi kāda britu čaulas kompānija, kurā figurējuši divi IOS nolīgi latviešu direktori - Ēriks Vanagels un Stans Gorins.
Nesen nedēļas laikraksts "Zerkalo Nedeli" atklāja, ka prezidentam Janukovičam vēsturiskās Kijevas centrā milzīgu helikoptera nosēšanās laukumu būvē kompānija, kas arī pieder Vanagelim un Gorinam. Helikoptera nosēšanās laukumā paredzēts izbūvēt arī milzīgu izklaides kompleksu.
Piskovujs 2010.gadā organizēja IOS Kijevas biroja atvēršanu un personāla nolīgšanu. IOS birojs tika slēgs 2011.gadā saistībā ar vairāku korupcijas skandālu nonākšanu atklātībā. Pats Piskovujs portālam BNE 2011.gadā atklāja, ka IOS Kijevas biroju viņš atvēris, izlīdzot savam draugam no Rīgas IOS menedžerim Arvim Steinbergam, taču viņš vairāk nav saistīts ar IOS.
Tomēr ar "ex.ua" ir saistīta vismaz viena ārvalstu kompānija - Denverā reģistrētā, "LLC Altercom Ltd", ko dibinājusi IOS struktūrvienība, Panamā reģistrēta kompānija "Cascado AG", kuras direktori ir Vanagels un Gorins.
Uzņēmējs ar vārdu Ēriks Vanagels iepriekš figurējis apjomīgā krāpšanas shēmā, kurā Lietuvas pilsonis Jevgeņijs Tihanovs no giganta "Shell" izkrāpa 2,46 miljonus ASV dolāru (1,35 miljonus latu).
Pašlaik Lielbritānijas tiesā skatītajā Tihonova krāpnieciskajā shēmā vairākkārt parādās Latvijas vārds. Tihanovs naudas izkrāpšanu realizējis ar divām kompānijām, kas reģistrētas Britu Virdžīnu salās, un šo kompāniju īpašnieks bijis minētais Ēriks Vanagelis.
Kā liecina policijas operācijā Tihonova mājās Vimbeldonā konfiscētie dokumenti, par izkrāpto naudu viņš plānojis iegādāties naftas termināli un bioetanola ražotni Rīgā.
Tihonovs arī piesavinājies kompānijas "Shell" viņa kontā ieskaitītos 538 000 sterliņu mārciņu (458 000 latu), kas bija paredzēti kukulim Krievijā kravu pārvadājumu tarifa samazināšanai.
Par saņemto kukuļdošanai paredzēto naudu Tihonovs iegādājies dzīvokli Rīgā, samaksājot par to skaidrā naudā.