Vadoša LIC darbiniece slimnīcas telpās nodarbojas arī ar privāto biznesu
Vadoša Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) darbiniece jau vairākus gadus LIC telpās veiksmīgi nodarbojas arī ar savu privāto biznesu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūgts izvērtēt, cik likumīgi tas noticis.
Kā ziņo "De facto", struktūrvienību, kas LIC rūpējas par medikamentu apriti, sauc iekšējā aptieka un to jau 26 gadus vada Jeļena Boļšakova. Ar ievērojamu darba stāžu ir arī viņas kolēģe Inga Jeremica.
Iekšējās aptiekas vadītāja Boļšakova paralēli aptiekāres darbam valsts slimnīcā attīstījusi savu privāto biznesu, proti, viņai pieder trīs kompānijas, kas nodarbojas ar farmāciju, tostarp arī uzņēmums "Medelens", kas ticis pie ekskluzīvas iespēja atvērt vienīgo visiem pieejamo aptieku LIC, kurā zāles iegādājas paši slimnieki. Par privātās aptiekas vadītāju pieņemta Boļšakovas kolēģe Inga Jeremica.
LIC pārstāvis Jāzeps Keišs "De facto" skaidro, ka gan vienu, gan otru aptieku kontrolē dažādas inspekcijas, kuru pienākums ir to darīt. "Es neesmu dzirdējis, ka kāda būtu izteikusi kaut kādu aizrādījumu, pretenziju, ka kaut kas tur nav tā. Ja šī aptieka, kas atrodas slimnīcas teritorijā, ja viņa atrastos pāri ielai, arī būtu šis pats jautājums - ētiski vai neētiski?" norāda Keišs. Uz iebildi, ka viņa ir nomas attiecībās ar slimnīcu, Keišs norāda, ka viņš tur neredz "nekādu absolūti interešu konfliktu, jo tās ir divas nošķirtas lietas."
"De facto" neizdevās uzzināt ilggadējās centra vadītājas Baibas Rozentāles viedokli par nomas līgumu būtībā ar saviem darbiniekiem, jo viņa saslimusi, bet mobilais tālrunis izslēgts.
Raidījums izpētījis, ka nomas līgums ar Infektoloģijas centru noslēgts pāris gadus pēc firmas dibināšanas, ap to laiku, kad centru sāka vadīt Rozentāle. "Medelens" aptieka ir pavisam neliela. Tiešais slimnīcas tuvums tai spējis nodrošināt ievērojamu apgrozījumu, vidēji ap trim miljoniem latu. Krīzes laikā, 2010.gadā, firma savu apgrozījumu palielinājusi gandrīz divas reizes - līdz 5,2 miljoniem latu. Iepriekšējos gados firmas sasniegtā 300 000 latu peļņa rāda, ka ciešas attiecības ar Infektoloģijas centru ir izdevīgas. Un to, ka aptieka atrodas izdevīgā vietā, apliecina arī "Medelens" pārstāvju teiktais, ka farmācijas tirgus līderis viņiem vairākkārt piedāvājis biznesu pārdot. Savukārt par telpām firmai mēnesī jāmaksā 137 lati bez pievienotās vērtības nodokļa.
Iespēja slimnīcas teritorijā atvērt aptieku, turklāt vienīgo, ir gards biznesa kumoss, jo daudzi pacienti zāles izvēlas pirkt uzreiz pēc ārsta apmeklējuma. Infektoloģijas centrā ārstējas gan hepatīta, gan HIV/AIDS slimnieki, kuru zāles ir ļoti dārgas un kuras kompensē valsts. To apliecina arī Veselības norēķinu centra maksājumi firmai "Medelens", 2010.gadā par kompensējamiem medikamentiem samaksājot četrus miljonus latu. Tas ir 80% no firmas tā gada apgrozījuma.
Boļšakova noraida aizdomas, ka būtu varējusi ietekmēt nomas līguma slēgšanu. "Man kā LIC slēgta tipa aptiekas vadītājai nav lēmuma pieņemšanas tiesību par līgumu slēgšanu ar trešajām pusēm vai iepirkumu konkursiem," atzinusi Boļšakova.
Pērn "Medelens" reģistrējies arī kā zāļu lieltirgotājs un kļuvis par elektroniskās iepirkumu sistēmas dalībnieku. Šogad uzņēmums ticis pie iespējas Infektoloģijas centram piegādāt medikamentus. Šos iepirkumus nerīko slimnīca. Iekšējā aptieka "saņem no lieltirgotavām pasūtītos medikamentus un veic šo iekšējo sadali", apliecina Keišs. Tas nozīmē, ka Boļšakovai kā slimnīcas aptiekas vadītājai būs jāpieņem medikamenti no pašai piederošās kompānijas, ziņoja raidījums.
Boļšakova intervijai nepiekrīt, bet e-pastā uzsver, ka nav bijusi saistīta ne ar vienu politisko partiju. Tiesa gan - tiklīdz Baiba Rozentāle iestājās "Saskaņas centrā", Boļšakova un Jeremica šai partijai kopumā ziedoja 2500 latu. Lūgta precizēt ziedojuma iemeslu, Boļšakova raksta: "Personiska pārliecība, tas nav saistīts ar profesionālu darbu."
"Saskaņas centra" līderis un Rīgas mērs Nils Ušakovs jau paguvis paziņot, ka lēmums par LIC reorganizēšanu ir pārsteidzīgs.
Veselības ministrija atturas vērtēt Boļšakovas sēdēšanu divos ērtos krēslos vienlaikus. Veselības ministre Ingrīda Circene informēja, ka speciālisti vērsušies KNAB, lai noskaidrotu iespējamo interešu konfliktu un iespējamu valsts mantas izšķērdēšanas faktu.
Raidījums atzīmēja, ka Circene pērn Boļšakovai pasniedza atzinības rakstu par profesionalitāti un neatlaidību, godprātīgi pildot darba pienākumus.