Raidījums: ar miljona kukuļa piedāvājumu pie Juraša vērsies bijušais kursabiedrs
Prokuratūra nupat pabeigusi pārbaudi, taču rezultātus tā nevēloties atklāt, vēstīja raidījums.
112

Raidījums: ar miljona kukuļa piedāvājumu pie Juraša vērsies bijušais kursabiedrs

Jauns.lv

Ar vienu miljonu eiro lielā kukuļa piedāvājumu pie nesen no amata atbrīvotā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieka Jura Juraša pagājušā gada septembrī vērsies viņa kādreizējais kursabiedrs, Laimdotas Straujumas (V) valdības finanšu ministra Jāņa Reira (V) padomnieks Jānis Dambītis, kurš pats gan šo faktu noliedz, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Raidījums: ar miljona kukuļa piedāvājumu pie Juraš...

Kā jau iepriekš izskanējis, kukulis varētu būt piedāvāts par to, lai toreizējais KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Jurašs VAS "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) bijušā vadītāja Uģa Magoņa un Igaunijas uzņēmēja Oļega Osinovska kriminālprocesu pārkvalificētu no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi, par ko likumā paredzēts daudz maigāks sods.

Saskaņā ar "Nekā personīga" rīcībā nonākušo informāciju, ar vērienīgā kukuļa piedāvājumu pie Juraša vērsies viņam labi pazīstamais kursa biedrs no Latvijas Policijas akadēmijas (LPA) laikiem Dambītis, kurš uzstājies kā kukuļošanas starpnieks. Izteikt šo kukuļa piedāvājumu Dambītim palūguši citi kursa biedri.

Raidījums noskaidrojis, ka pēc LPA absolvēšanas kopā ar Jurašu jurista kvalifikāciju ieguva vairāki desmiti jauniešu, no kuriem daži patlaban ir labi zināmi advokāti un politiķu konsultanti, tai skaitā Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) ārštata konsultatīvais darbinieks advokāts Māris Grudulis un satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) padomnieks Artis Stucka. Dambītis diplomu saņēmis nedaudz vēlāk.

Pats Dambītis raidījumam noliedza, ka piedāvājis kukuli Jurašam. Telefonsarunā ar "Nekā personīga" viņš izteicās īsi, nekonkrēti aicinot iesaistītās puses pašas tikt galā.

Jurašs par saņemto kukuļa piedāvājumu jau pagājušā gada 1.oktobrī esot nosūtījis dienesta ziņojumu KNAB priekšniekam Jaroslavam Streļčenokam, taču kukuļa piedāvātāja vārdu šajā ziņojumā neesot minējis. Tagad Jurašs zina, ka gadījumā, ja viņa iesniegumu kāds būtu izskatījis pēc būtības, viņam vismaz tiktu pajautāts kukuļa piedāvātāja vārds, taču tas neesot noticis, līdz ar to Jurašs droši secina, ka izmeklēšana nav notikusi.

Streļčenoka iespējamo bezdarbību, neizmeklējot Juraša iesniegumu, izvērtēja prokuratūra. "Nekā personīga" vēstīja, ka prokuratūra nupat pabeigusi šo pārbaudi, taču rezultātus tā nevēloties atklāt.

Tikmēr arī Osinovskis noliedz, ka kukuļa piedāvāšanu būtu organizējis viņš, tomēr uzņēmējs neizslēdz, ka tas noticis viņam aizmuguriski.

Raidījums arī vēstīja, ka pēc Magoņa aizturēšanas Osinovskis vērsies pēc padoma pie Rīgas mēra Nila Ušakova (S), bet Ušakovs pārsūtījis viņu pie sava partijas biedra, Saeimas deputāta Andreja Elksniņa, kurš neslēpj savus sakarus KNAB un citās drošības un tiesībsargājošajās iestādēs. Galu galā Osinovska interešu aizstāvībai pieslēdzies advokāts Saulvedis Vārpiņš, ar kuru Elksniņš savulaik strādājis kopā vienā birojā. Osinovskim lietu kārtošana esot izmaksājusi sešciparu skaitli.

Jau ziņots, ka saistībā ar jūlijā žurnālā "Ir" publicēto informāciju par miljonu eiro liela kukuļa piedāvājumu Jurašam ir sākts kriminālprocess, taču nevis tādēļ, lai izmeklētu KNAB vadības iespējamo bezdarbību, bet gan par Juraša rīcību, izpaužot šo informāciju publiski, iepriekš rakstīja žurnāls "Ir".

Kā ziņots, ka jūlijā KNAB priekšnieks Streļčenoks izdeva rīkojumu par dienesta tiesisko attiecību izbeigšanu ar Jurašu. Jurašs gan vēlāk minēto rīkojumu apstrīdēja tiesā, kas lietu vēl nav izskatījusi.

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA