Šovasar sola mazākus odu barus nekā pērnvasar
Ja vēl pirms pāris mēnešiem mūs baidīja ar milzīgiem odu bariem šovasar, tad pašreiz prognozes ir mazliet cerīgākas – odu būs mazāk nekā iepriekšējos gados.
Prognozes par kukaiņu uzlidojumiem ir tikpat nepastāvīgas kā laika ziņas. Tad mums sola saulainu un siltu laiku, bet uzlīst lietus un vējš svilpo uz nebēdu. Tāpat ir arī ar kukaiņu uzlidojumu prognozēm. Vēl pirms pāris mēnešiem Latvijas Dabas muzeja entomologi jeb kukaiņu pētnieki teica, ka mums vasarā jāgatavojas sastapties ar lieliem lidojošiem odu mākoņiem. Tagad jau situācija ir krasi mainījusies – februārī negaidīti uznākušais stiprais sals ir pamatīgi izsaldējis kukaiņu „asinsarmiju”.
Gadu mijā Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele teica, ka siltā ziema, iespējams, sekmēs kukaiņu un dažādu parazītu izdzīvošanu, ja ņem vērā to, ka gandrīz nemaz nav kailsala, kas veicinātu to izsalšanu. Tādējādi nākošajā vasarā mums būs jācīnās, piemēram, ar odiem, dažādiem dārza kaitēkļiem. Viņas teikti apstiprināja arī Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis saka.
Pašā janvāra sākumā viņi vēl nezināja, ka pēc dažām nedēļām Latvijā iestāsies vēl nebijis aukstums, kas kukaiņus izsaldēs.
Tā nu odiem aizvadītā ziema nav bijusi tik labvēlīga kā citus gadus. „Ziema kukaiņiem bijusi īpatnēja. Ja decembra beigās varēja sūdzēties par lielo mitrumu, tad, sākoties pavasarim, īpaši odiem mitru vietu trūks,” „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” skaidroja Jānis Dreimanis. Tā kā sniega ziemā bijis maz, plānā sega atkušņa laikā visticamāk nespēs nodrošināt oliņu dēšanai tik nepieciešamo mitrumu.
Svarīgākais brīdis odu skaita izmaiņām gan vēl tikai priekšā. „Pavasara sākums ir tikai pirmais atskaites punkts. Otrs – maija beigas, kad mēdz no vēsāka strauji kļūt siltāk. Ja tā notiks arī šogad, attīstīsies daudz odu,” skaidro Dreimanis. Sniega ūdeņu trūkums asinssūcēju skaitu ierobežos tikai vasaras sākumā, jo jūnijā pavasara odus nomainīs vasaras odi.
Iepazīstieties: Mani sauc ODS