Šonedēļ jāgatavo kukurūzas plāceņi un atkal jāsvin Jaunais gads
Arī šī nedēļa mums piedāvā daudz skaistu un neparastu svētku. Līdz ar pavasara iestāšanos atkal jāsvin kārtējais Jaunais gads, kā arī īpaši jāpievērš uzmanība zvaigžņu stāvoklim, jo klāt Starptautiskā Astroloģijas diena.
Atkarībā no dzimuma un reliģiskās pārliecības varam izvēlēties, ko īsti gribam nedēļas sākumā atzīmēt – Tēva vai Mātes dienu. Ceturtdien varam aizbraukt līdz jūras krastam, lai godam nosvinētu Baltijas jūras dienu.
Pirmdiena – tēvu, sapieru, zāģeru un cietumnieku aizbildņa diena
Vairākās Eiropas valstīs pirmdien, 19. martā, tiek svinēta Tēva diena. Pie mums šajā dienā Jāzepi svin vārda dienu. Katoļu baznīca šo dienu noteikusi par galdnieka Jāzepa – Jēzus Kristus mātes Marijas vīra piemiņas dienu. Jāteic gan, ka pēc kristīgās tradīcijas Jāzeps par īstu tēvu nevar tikt uzskatīts, jo Marija Jēzu Kristu taču ieņēma no Svētā Gara. Tomēr tas nav traucējis katoļu baznīcai 1870. gadā Jāzepu pasludināt par baznīcas aizbildni, kurš rūpējas par kristiešu ģimenēm, bērniem un jauniešiem, jaunavām, bāreņiem, pedagogiem, ceļotājiem, cietumniekiem, amatniekiem, sapieriem, zāģeriem, inženieriem, mirstošajiem, amatniekiem un ceļotājiem. Vienlaikus Jāzeps tiek uzskatīts arī par Beļģijas aizbildni.
Katrā ziņā pirmdienu filozofiski noskaņoti ļaudis var pavadīt pārdomās par vienu no populārākajiem Bībeles tēliem, kā arī pārdomāt mistisko ticības dzīvi, protams, ja nav jādodas pie kaimiņa Jezupa svinēt vārda dienu.
Toties, ja negribat svinēt Tēva dienu, 21. martā varat atzīmēt Mātes dienu. 21. martā Mātes dienu atzīmē Tuvo Austrumu valstīs, bet pirms 100 gadiem šie svētki sāka izplatīties arī ārpus arābu valstīm un tos sāka atzīmēt arī Amerikā, dažās Āfrikas valstīs un pat Japānā.
Starptautiskā horoskopu sastādītāju svētku diena (20. marts)
20. martā sākas ne tikai astronomiskais, bet arī astroloģiskais pavasaris. Katru gadu pavasara saulgriežos tiek atzīmēta arī starptautiskā Astroloģijas diena. Šī varētu būt vispiemērotākā diena, lai pārliecinātos, vai avīzēs un žurnālos publicētie horoskopi atbilst realitātei, jo kurā gan citā dienā, ja ne Astroloģijas dienā visām zvaigznēm vajadzētu perfekti darboties pēc astrologu norādījumiem?
Kārtējais Jaunais gads – Navruzs (21. marts)
Šonedēļ atkal kārtējo reizi varam svinēt kārtējo Jauno gadu, kuru 21. martā svin vairākas Eirāzijas tautas – Navruzu. Par starptautiski atzīmējamu dienu ANO to izsludināja 2010. gadā un ANO ģenerālsekretārs Pans Kimuns toreiz izteica cerību, ka ar laiku visā pasaulē visi cilvēki svinēs Navruzu.
Pavasara pirmo dienu – 21. martu kā Jaunā gada sākumu – Navruzu plaši atzīmē tādās valstīs kā Azerbaidžānā, Albānijā, Afganistānā, Maķedonijā, Indijā, Irānā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Tadžikistānā, Turkmenistānā un Turcijā.
Šī Jaunā gada svinības varat iesākt svinēt, pagatavojot īpašo šo svētku mielastu – apaļus kviešu, miežu, prosas, kukurūzas vai citu graudaugu plāceņus. Navruzā uz mielasta galda jāliekot septiņi ēdieni, kuri galvenokārt pagatavoti no augu izcelsmes produktiem.
Navruza svinību pirmsākumi ir meklējami senajā Persijā un tie iesākumā bija zoroastrisma piekritēju – zemkopju svētki.
Baltijas jūras diena (22.marts)
Svētku iemesls nav jāmeklē kaut kur tālu aizjūrā, to var atrast arī tepat – mūsu Dzintarjūras krastā. Kopš 1986. gada katru gadu 22. martā tiek atzīmēta Baltijas jūras diena. Šo dienu nolēma atzīmēt Helsinkos, lai aktualizētu Baltijas jūras ekoloģiskās problēmas.