Šonedēļ vecmeitām jāēd makaroni, mīlniekiem sava Valentīndiena
Visām vecmeitām un vecpuišiem, kā arī mīlestības apdalītajiem sestdien jāiet uz restorāniem ēst makaronu virumu ar sojas mērci. Ja viņi būs iegājuši pareizā ēstuvē, svētdien vientuļnieki jau varēs svinēt Mīlestības svētkus.
Šonedēļ ir iemesls lielām svinībām un jautrībām! Ceturtdien svinēsim gan taizemiešu, gan sikhu Jauno gadu. Ja gribas kaut ko amerikāniskāku, tad Pasaules Rokenrola dienā ir jāatceras, kā tapa rokenrola himna – „Rock Around The Clock” .
Vientuļnieki ar makaronu ēšanu var sākt meklēt savu otro pusīti, lai drīz vien varētu svinēt alternatīvo Valentīndienu, kā to dara Gruzijā un Kazahstānā. Tomēr ar pārlieku jautru svinēšanu nevajag aizrauties. Reizēm vajag nolaisties uz zemes un apjaust, ka citiem nemaz tik jautri neiet un padomāt kā pasauli padarīt pievilcīgāku. Piemēram, Ziemeļkorejā atzīmējamie Saules svētki par saules gaismu gan nemaz neliecina.
Taizemes jaunais gads (13. aprīlis)
Ja esat Taizemē, tad rēķinieties ar to, ka 13. aprīlī būsiet slapjš no matu galiņiem līdz papēžiem. 13. aprīlī tur pēc budisma tradīcijām tiek svinēts vietējais Jaunais gads – Songkrans.
Reliģiskā ceremonija paredz, ka šai dienā ticīgajiem ar izsmalcinātiem gastronomijas šedevriem ir jācienā budistu priesteri un ar tīru ūdeni, kurš aromatizēts ar rožu un jasmīna lapiņām ir jāmazgā mājās novietotās Budas statujiņas.
Savukārt parastajai tautai 13. aprīlī, izejot uz ielas, mugurā jāģērbj drēbes, kuras nav žēl saslapināt. Piektdien Taizemē notiek gluži tas pats, kas pie mums notiek pirmajā pavasara dienā, kad govis tiek izlaistas ganībās. Rumulēšanās ir uz nebēdu!
Taizemes jaunieši šajā dienā viens otru aplej ar ūdeni. Nacionālā Jaunā gada svinību nosaukums Songkrans sanskritā nozīmē „pāreja”, kas šajā gadījumā nozīmē gadalaiku maiņu. Savstarpēja aplaistīšanās ar ūdeni nozīmē to, ka ir iesākusies lietus sezona. Laika gaitā Songkrana sāka svinēt arī Taizemes kaimiņvalstīs, tā kā tie ir kļuvuši ne tikai par taizemiešu, bet visas Indoķīnas svētkiem.
Gražīgajiem tūristiem no Eiropas nenāktu par ļaunu ņemt vērā to, ka taizemieši otru cilvēku Songkrana svinību laikā aplejot ar ūdeni, viņam vēl laimi un veiksmi.
Taizemes Jaunā gada galvenā atrakcija – rumulēšanās
Sikhu Jaunais gads (13. aprīlis)
13. aprīlī Jauno gadu – Vaisaki svin ne tikai taizemieši, bet arī sikhi Pendžabas štatā, Indijā. Sikhiem Vaisaki nozīmē trīskāršus svētkus: tie ir reliģiski svētki, kuros vienlaicīgi atzīmē arī Ražas svētkus un Jauno gadu.
Jāatgādina, ka sikhi nav tikai „vienkārša” tauta, tā ir radījuši arī savu reliģiju –sikhismu, kas ir piektā lielākā organizēta reliģija pasaulē. To 15. gadsimtā Pendžabas reģionā Indijā izveidoja guru Nānaks un deviņi viņa sekotāji - sikhu guru. Viņš mācīja, ka visām reliģijām piemīt viena būtiskā patiesība un visās reliģijās ir atrodams svētums. Vārds „sikhs” burtiskā tulkojumā nozīmē „skolnieks”.
Sikhismā nav priesteru. Dievkalpojumos svētos rakstus no svētās grāmatas „Gurmukhi” var lasīt ikviens sikhs, arī sievietes. Sikhismā nav nepieciešamas ārišķīgas lietas, kā tas ir daudzās citās reliģijās, lai notiktu pestīšana. Pestīšanai ir vajadzīgs guru, kas ir Dieva balss, un tikai meditējot var notikt pestīšana.
Vaisaki svētku reliģiskā nozīme jāmeklē tālajā 1699. gada aprīlī (pēc mūsu gadu skaitīšanas sistēmas). Togad sikhu guru Gobinds Singhs pasludināja jaunu pasaules kārtību, kas paredzēja kastu atšķirību likvidēšanu un deklarēja visu cilvēku brālību un vienlīdzību – Halsu kārtību.
Mazie sikhi atzīmē savu Jauno gadu – Vaisaki
Vispasaules Rokenrola diena (13. aprīlis)
1954. gada 13. aprīli amerikāņu mūziķis, rokenrola pamatlicējs Bils Heilijs (1925 – 1981) tautās palaiž skaņu ripuli ar nemirstīgo dziesmu „Rock Around The Clock”, kas pēc kāda laika kļuva par rokenrola himnu. Šī dziesma patiesi ir rokenrola himna, manifests. Līdzīgi daudzām dižām parādībām, leģendārais skaņdarbs netika uzreiz pamanīts. Savu uzvaras gājienu tas uzsāka pēc filmas „Melnās tāfeles džungļi” uzņemšanas. Filmā izskanēja dobjā, it kā neizteiksmīgā, bet tajā pašā laikā netverami šarmantā 28 gadu vecā Bila Heilija balss, kura personificēja jaunā mūzikas žanra, kā arī jaunatnes subkultūras triumfu visā pasaulē. Muzikologi uzskata, ka rokenrola ēra ir sākusies tieši ar šo skaņdarbu.
Tagad rokenrola himnas dzimšanas dienā – 13. aprīlī - visā pasaulē tiek atzīmēta Rokenrola diena. Arī mēs šajā dienā varam sarīkot kādu pamatīgu rokenrola ballīti, vēl jo vairāk tāpēc, ka 13. aprīlī būs piektdienas vakars.
Leģendārās rokenrola himnas „Rock Around The Clock” pirmizrāde filmā „Melnās tāfeles džungļi”
Melnā vientuļnieku diena (14. aprīlis)
Dienvidkorejā 14. aprīlī tiek atzīmētā Melnā diena, kurā pie ātri pagatavojamās makaronu viras maltītes galda pulcējas vecpuiši un vecmeitas, kā arī cilvēki, kuri nav iemīlējušies. Jāteic, ka šajā dienā vientuļniekiem korejiešu nacionālais ēdiens – makaronu vira - ir jāaplej ar melnu mērci, kāda ir arī Āzijā iecienītā sojas mērce.
Jāteic, ka šī tradīcija ir arī atzīstama, jo tā vismaz vienreiz gadā, ieejot restorānā, cilvēks, kurš meklē savu otro pusīti, uzreiz var redzēt, kuru ir vērts aplidot. Cilvēks, kurš 14. aprīlī ēd makaronus ar sojas mērci, noteikti būs priecīgs par uzaicināšanu uz romantiskām vakariņām sveču gaismā.
Mīlestības diena (15. aprīlis)
15. aprīlī divās valstīs, kurās valdošajai varai nav patikusi Svētā Valentīna diena – Kazahstānā un Gruzijā, svin šīs dienas nacionālo variantu. Ja mums nav nekas pret gruzīniem un kazahiem, svētdien mums ir lieliska iespēja kādu īpaši jauki samīļot un izjust iemīlēšanās saldmi.
* Ideja Gruzijā 15. aprīlī atzīmēt Mīlestības dienu pagājušā gadsimta pašās beigās prātā ienāca vienam no gruzīnu šovbiznesa zvaigznēm – Besikam Čubinidzem. Tā iepatikās arī daudziem Gruzijas parlamentāriešiem un viņi 15. aprīli izsludināja par nacionālo Mīlestības dienu. Iesākumā bija ideja, ka šī būs alternatīva Valentīndienai un gruzīnu mīlnieki 14. februāri pārcels uz 15. aprīli.
Tomēr izrādījās pavisam savādāk. Tagad gruzīni ir ļoti laimīgi – viņi Visu Mīlētāju dienu nu atzīmē gan 14. februārī, gan 15. aprīlī. 15. aprīlī mīlētāji apmainās ne tikai jaukām dāvanām, bet arī viens otram izsaka mīlestības apliecinājumus un bildinājumus.
Jāteic, ka Gruzijā jaunās Mīlestības dienas tradīcija ir kļuvusi ļoti populāra. Par to liecina kaut vai tas, ka tieši 15. aprīlī Tbilisi tirgū pērk visvairāk ziedu, nekā pārējās „Amora dienās”, piemēram, Valentīndienā vai 8. martā.
* Kazahstānas jauniešu organizācija „Bolašak”, kas cīnās par Svētā Valentīna dienas svinību aizliegšanu skolās, pērn ierosināja 15. aprīlī, kas tiek uzskatīta par nacionālā kazahu mīlas eposa galveno varoņu Коzi Korpeša un Ban Sulu nāves dienu, atzīmēt Mīlestības dienu. Lai arī lielākā daļa kazahu skolnieku ir pret Valentīndienas aizliegšanu, kazahu nacionālā Mīlestības diena pērn jau savāca tūkstošiem svinētāju.
Kazahstānas jauniešu organizācija „Bolašak” uzskata, ka Valentīdienas tradīcija, skolēnus aicina pāragri uzsākt seksuālās attiecības, pie tam Svētais Valentīns nāk no Rietumiem un ir svešs un kaitīgs kazahu tradīcijām. Tādēļ kazahiem vairāk piedienas Valentīndienas vietā atcerēties leģendāros un romantiskos kazahu mīlniekus.
Mīlestības diena Kazahstānā: 2011. gada 11. aprīlis. Almati (agrāk Alma-Ata) Prezidenta parkā vairāk nekā 7000 cilvēku gaisā laiž mīlestības gaismas lākturus
Saules svētki (15. aprīlis)
15. aprīlī pasaules visnoslēgtākajā valstī – staļinistiskajā Ziemeļkorejā notiks grandiozas svinības. Komunisma novārdzinātā tauta ar skaļām gavilēm būs spiesta atzīmēt pirms 18 gadiem aizsaulē aizgājušā ziemeļkorejošu tautas „mūžīgā prezidenta” Kim Ir Sena 100. dzimšanas dienu.
Jāteic, ka Ziemeļkorejā viņš ir dibinājis ne tikai „komunismu ar Ziemeļkorejas nacionālajām īpatnībām” un ziemeļkorejiešu komunistisko ideoloģiju ar konfuciānisma pazīmēm – čučhes idejas, bet arī iedibinājis jaunu ēru. Ziemeļkorejā gadu skaitīšana sākas kopš Kim Ir Sena dzimšanas un tagad tur ir 101. čučhes gads.
Kim Ir Sens bija Ziemeļkorejas vadonis kopš tās dibināšanas 1949. gadā līdz pat nāvei 1994. gadā. Laika posmā no 1948. līdz 1972. gadam viņš bija valsts premjerministrs un no 1972. gada līdz nāvei viņš pildīja prezidenta pienākumus. Tāpat viņš bija Korejas strādnieku partijas (komunistu) ģenerālsekretārs. Pēc viņa nāves 1994. gadā par valsts prezidentu kļuva Kima Ir Sena dēls Kims Čen Irs, bet pēc Kima Čen Ira nāves – Kim Ir Sena mazdēls Kim Čen Uns. Tomēr Kim Ir Sens pat pēc savas nāves vēl joprojām saglabā oficiālā Ziemeļkorejas līdera titulu. Konstitūcijā viņš ir atzīts kā valsts „mūžīgais prezidents”.
Kim Ir Sena mauzolejs Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā
Elmārs Barkāns/Foto: AFP/LETA, Bulls Press