Raidījums: no KNAB, iespējams, noplūduši ne tikai "Latvenergo" materiāli
Politika

Raidījums: no KNAB, iespējams, noplūduši ne tikai "Latvenergo" materiāli

Jauns.lv

Iespējams, ka no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) noplūduši ne tikai "Latvenergo" lietas materiāli, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga". Pēc ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera teiktā, izmeklētāji šobrīd cenšas noskaidrot noplūdes sākumu.

Raidījums: no KNAB, iespējams, noplūduši ne tikai ...
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

­ ­ Pēc KNAB izmeklētāju domām, līdz šim publicētie materiāli ir tikai daļa no dokumentiem, kas noplūduši no KNAB izmeklēšanā esošajām lietām. Materiālu noplūdē iesaistīto personu rīcībā vēl varētu būt daudz disku un dokumentu, taču to apjoms nav zināms ne KNAB, ne prokuratūrai.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers "Nekā personīga" atzina, ka nevar izslēgt, ka nopludināta informācija arī no citām lietām, ne tikai "Latvenergo" lietas. Pēc Kalnmeiera teiktā, izmeklētāji šobrīd cenšas noskaidrot noplūdes sākumu.

Iepriekš TV3 ziņu raidījums vēstīja, ka, iespējams, KNAB izmeklētājs Ruslans Balakleiskis tiek vainots slepenās informācijas nopludināšanā. Raidījumam zināms, ka Balakleiskis nestrādāja ar "Latvenergo" lietu, līdz ar to, kā minēja "Nekā personīga", nopludinātos lietas materiālus viņš vai nu no kāda sava kolēģa nozaga, vai arī kāds viņam palīdzēja.

KNAB apgalvo, ka zinājuši par "Latvenergo" kukuļošanas lietas materiālu noplūdi vēl pirms sarunu publiskošanas. KNAB priekšnieks Jaroslavs Strelčenoks "Nekā personīga" norādīja, ka informācija par materiālu noplūdi bijusi gan no "iekšienes, gan ārienes". Ārējā informācija, kas tika publiskota, palīdzējusi identificēt un noskaidrot iespējamo vainīgo.

Kādas bija šīs pazīmes, KNAB neatklāj, taču medijos parādījās ziņas, ka sarunu ieraksti sākumā piedāvāti galvenajam aizdomās turamajam "Latvenergo" lietā, Kārlim Miķelsonam. Raidījums vēstīja, ka prasītā summa bija 25 000 lati. Miķelsons par piedāvājumu informējis KNAB. Viņa advokāts Egons Rusanovs šo informāciju nekomentēja, norādot, ka viņa klients nekādus komentārus nesniegs.

Izmeklētāji pieļauj, ka, Miķelsona sarunu ierakstus žurnālistiem nodeva, kad tos neizdevās pārdot. Drīz pēc tam KNAB paziņoja, ka atstādināts tā darbinieks, kuram bijis arī sadarbības partneris varas aprindās - augsta valsts amatpersona. Varasiestādes joprojām oficiāli nav nosaukušas uzvārdus.

Medijos minētais Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš neatklāj, vai "Latvenergo" lietas sakarā ir pratināts KNAB. Jautāts, vai jums ir piemērots kāds statuss šajā lietā, Elksniņš atbildēja: "Visus komentārus jums var sniegt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs." Elksniņš saikni ar nopludināto materiālu lietu noliedz.

Jau ziņots, ka KNAB aprīļa sākumā sāka dienesta pārbaudi, kad portālā "pietiek.com" tika publicēti, iespējams, "Latvenergo" lietas materiāli.

"Pietiek.com" apgalvoja, ka tā rīcība nonākušas telefonsarunas starp nu jau bijušo "Latvenergo" prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko, kā arī biznesa konsultantu Andreju Livanoviču un franču enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvi. Sarunas ierakstītas 2010.gadā.

Saistībā ar "Latvenergo" amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Iespējamie noziegumi saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem. Toreiz kriminālprocesa ietvaros bija arī aizturētie, no kuriem vairāki strādāja valsts uzņēmumos "Latvenergo" un "Sadales tīkls". KNAB aizdomās turētos vaino vairāk nekā 1,2 miljonu eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā.

Kalmeiers šonedēļ Latvijas Televīzijas raidījumā "Sastrēgumstunda" uzskaitīja vairākas versijas, kas varētu būt par iemeslu materiālu nopludināšanai, par ticamāko versiju viņš uzskata materiālu labumu gūšanu.


BNS / Foto: Edijs Pālens/ LETA