Labklājības ministrija aicina īpašu uzmanību pievērst bērnu drošībai vasarā
Labklājības ministrija (LM) aicina vecākus un sabiedrību īpašu uzmanību pievērst bērnu drošībai vasaras brīvlaikā, kad bērni brīvās dienas pavada pie ūdenstilpnēm, rotaļājas bērnu laukumos un brīvā dabā, informē LM pārstāve Zane Brīvmane.
Labklājības ministre Ilze Viņķele un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa uzsver, ka vecāku atbildība ir rūpēties, lai bērni brīvdienas pavadītu saturīgi un droši.
"Diemžēl pienācīgu drošības līdzekļu neizmantošana izraisa traumas, kuru skaits, pēc mediķu teiktā, pēdējā laikā ir dramatiski pieaudzis," secina Rieksta-Riekstiņa.
Lai mazinātu augsto bērnu traumatisma līmeni, VBTAI tuvākajā laikā iepazīstinās ar informatīvu filmiņu par drošības līdzekļu nelietošanas riskiem un iespējām izvairīties no traumām. Filmiņa tapusi sadarbībā ar raidījumu "Māmiņu klubs", izmantojot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistu padomus.
Brīvmane atgādināja, ka Saeima plāno pieņemt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā un Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz - par bērna no septiņu līdz 13 gadu vecumam uzraudzības nenodrošināšanu, ja tādēļ tiks apdraudēta viņa dzīvība vai veselība, vecākiem vai cilvēkam, kura aprūpē bērns nodots, varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 100 latiem.
LM atgādina, ka uzraudzība nenozīmē pastāvīgu fizisku klātbūtni - tās ir darbības, lai garantētu bērna drošību, ņemot vērā viņa briedumu un spējas uzņemties atbildību par savu rīcību, piemēram, izglītojot viņu par veidiem, kā izvairīties no bīstamām situācijām, iegādājot inventāru, lai mazinātu traumas iespējas, kā arī nepieciešamības gadījumā atrodoties bērnam blakus.
Likuma izmaiņas bijušas nepieciešamas, lai bērnu vecākus mudinātu vairāk domāt par bērnu drošību, rūpīgāk sekojot tam, kur un kādos apstākļos atrodas bērni, kādi ir iespējamie apdraudējumi, pamato LM.
Ministrija vērš uzmanību, ka Latvijā diemžēl ik gadu iet bojā daudz bērnu, kuri ir vecāki par septiņiem gadiem. Piemēram, ik gadu ārējo cēloņu dēļ - ceļu satiksmes negadījumos, saindējoties, noslīkstot, nosmokot - dzīvību zaudē ap 70 bērnu vecumā līdz 14 gadiem, tikpat jauniešu no 15 līdz 19 gadiem.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2011.gada janvārī Latvijā bija 375,2 tūkstoši bērni un jaunieši vecumā līdz 17 gadiem. No 7 līdz 13 gadiem bija 113,9 tūkstoši bērnu un jauniešu.
Jau vēstīts, ka, iestājoties vasarai un siltākam laikam, pieaug gūto traumu skaits bērnu vidū, un pagājušajā nedēļā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) vienas dienas laikā ar dažādām traumām vērsās pat 124 bērni.
Visbiežāk dažādas traumas tiekot gūtas, braucot ar velosipēdu un skrituļslidām, lēkājot uz batuta vai šūpojoties.
Ir gan vieglas traumas, piemēram, puni, zilumi, nelielas brūces un nobrāzumi, ar ko veiksmīgi var tikt galā mājas apstākļos, konsultējoties pie ģimenes ārsta, taču nereti bērni gūst ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu, – dažādus lūzumus, galvas traumas, dziļas brūces, locītavu mežģījumus.