Pētījums: pērn būtiski samazinājušies narkotiku lietošanas rādītāji
Pērn būtiski samazinājušies narkotiku lietošanas rādītāji - salīdzinājumā ar 2007. gadu Latvijā vērojama narkotiku lietošanas mazināšanās un šo vielu lietojušo cilvēku skaits ir atgriezies aptuveni 2003. gada līmenī, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījuma dati.
Saskaņā ar pētījuma datiem 2011. gadā 14,3% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem savas dzīves laikā pamēģinājuši jebkuras nelegālās narkotiskās vielas. Savukārt 2007. gadā narkotiskās vielas bija pamēģinājuši 16,1% iedzīvotāju, 2003. gadā - 12,3%.
Savukārt pašreizējo lietotāju skaits salīdzinājumā ar 2003. gadu un 2007. gadu 2011. gadā ir vismazākais - 1,8% pret 2,2% iepriekšējos gados.
Ņemot vērā salīdzinošos rādītājus par narkotiku pamēģināšanu un lietošanu Latvijā un citviet Eiropā, SPKC pauž viedokli, ka tieši stingrā Latvijas narkotiku politika ir sekmējusi to, ka šo vielu lietošanas izplatība sabiedrībā nav augsta. Tāpat tiek norādīts, ka joprojām lielākā sabiedrības daļa atbalsta represīvu vai konservatīvu pieeju narkotiku politikai un nosoda jebkuru narkotiku pamēģināšanu vai lietošanu, kā arī atzīst to par veselībai kaitīgu nodarbi.
Tomēr vienlaikus kopš 2007. gada sabiedrībā ir arī palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri atbalsta vieglo narkotiku legalizāciju un kuri uzskata, ka vieglo narkotiku legalizācija mazinātu ar narkotiku lietošanu saistīto noziedzību. SPKC pētnieki atzīst, ka šī pārliecība pārsvarā raksturīga jauniešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.
Visbiežāk narkotikas pamēģinājuši un lieto cilvēki, kuri dzīvo Rīgā, kopumā tās pamēģinājuši aptuveni 24% Rīgas iedzīvotāju 15 līdz 64 gadu vecumā. Mazpilsētās narkotikas pamēģinājušo iedzīvotāju skaits ir nedaudz mazāks - 10%. Lauku reģionos narkotikas pamēģinājuši 9% iedzīvotāju.
Lai gan pēdējo gadu laikā narkotikas pamēģinājušo skaits dažādās apdzīvotās vietās ir vienmērīgi samazinājies, pētījuma autori aicina pastiprinātu uzmanību pievērst narkotiku izplatības apkarošanai Rīgā, kur īpaši satraucoši ir rādītāji par narkotiku lietošanu jauniešu vidū. Rīgā narkotikas ir pamēģinājis katrs otrais jeb 51% 15 līdz 34 gadus vecs vīrietis.
Kopumā Latvijā narkotiku lietošana vīriešu grupā ir būtiski samazinājusies, bet sieviešu grupā rādītāji saglabājas iepriekšējā līmenī.
Līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē, arī Latvijā marihuāna un hašišs ir izplatītākā nelegālā viela iedzīvotāju vidū. Atbilstoši Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra aprēķiniem vairāk nekā 78 miljoni jeb gandrīz ceturtā daļa Eiropas iedzīvotāju darbspējas vecumā vismaz vienu reizi dzīves laikā pamēģinājuši marihuānu vai hašišu. Latvijā 2011. gadā salīdzinājumā ar 2007. gadu marihuānas pamēģinātāju īpatsvars nav būtiski mainījies. Savukārt neseno lietotāju skaits ir samazinājies - 2007.gadā marihuānu pēdējā gada laikā bija lietojuši 4,9% iedzīvotāju, 2011. gadā - vairs tikai 4%.
Otra izplatītākā nelegālā viela ir ekstazī. To savas dzīves laikā pamēģinājuši 2,7% jeb aptuveni 40 000 Latvijas iedzīvotāju. Pagājušajā gadā pēdējā mēneša laikā ekstazī lietojuši tikai 0,4% iedzīvotāju, kas ir ievērojami mazāk kā 2007.gadā, kad ekstazī pēdējā mēneša laikā bija lietojuši 1,5% iedzīvotāju.
Amfetamīni ir trešā visbiežāk lietotā narkotiskā viela. Tos dzīves laikā pamēģinājuši 2,3% jeb aptuveni 33 000 iedzīvotāju. 2007.gadā salīdzinājumā ar 2011.gadu tos bija pamēģinājuši ievērojami vairāk iedzīvotāju. Arī neseno amfetamīnu lietotāju skaits būtiski sarucis - pēdējā gada laikā amfetamīnus lietojuši tikai 0,3% iedzīvotāju, salīdzinot ar 0,9% 2007.gadā.
Pētījums "Atkarību izraisošo vielu lietošana iedzīvotāju vidū" ir reprezentatīva Latvijas iedzīvotāju izlases veida aptauja, kas tiek veikta reizi četros gados, aptaujājot Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 64 gadiem.
LETA